Pierwszy majowy zwiad

Przez pięć dni długiego majowego weekendu pływałem po wodach Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Przepłynąłem wiele odcinków szlaku wodą, odwiedziłem niektóre porty i przystanie lądem. Efektem tych wypraw będzie aktualizacja informacji o szlakach wodnych, setki nowych zdjęć i notatek. Już wkrótce na łamach portalu będę zamieszczał relacje z tych rejsów. Swoje spostrzeżenia nadesłali również inni żeglarze.

Spotkałem na wodzie wielu wodniaków, byłem na otwarciu nowej przystani w Malborku. Przepłynąłem cały szlak Cieplicówki, który dotychczas odstraszał mnie rozpasaną roślinnością zalegającą na tej rzece. Galeria jest już na stronie - tutaj

Oko cieszą nowe przystanie w Białej Górze, Malborku, Osłonce, Tolkmicku. Jeszcze budują się przystanie w Elblągu i Krynicy Morskiej oraz w Błiotniku (na Martwej Wiśle nieopodal Przegaliny). Na śluzie Przegalina nastąpi wkrótce oddanie do eksploatacji  mostu zwodzonego. Na odbiór czekają nowe przystanie na Motławie - w Kanale Na Stępce (alternatywa postoju dla Mariny Gdańsk), Nabrzeże Barkowe przy Twierdzy Wisłoujście oraz przystań na Stogach, nad Martwą Wisłą. Szlaki Po Wodach Gdańska oraz Pętli Żuławskiej niebywale zyskają na atrakcyjności dzięki tym nowym przystaniom.

Byłem na budowie kontrowersyjnych mostów zwodzonych w Elblągu i widziałem obecnie nieczynny prom na Nogacie w Kępinach. Prom ten podczas jego normalnej eksploatacji stanowi niebezpieczną przeszkodę, ze względu na niewidoczną stalową linę ponad powierzchnią wody, opuszczaną tylko co pewien czas.
Piotr Salecki

Relacja z rejsu po Jezioraku i szlakiem Kanału Elbląskiego nadesłana przez Jacka
Na szlaku bez większych zmian.
Opiszę nowości:

  1. Mosty w Elblągu już opisane, więc tylko mój patent na przejście przy wyższym wzroście jednostki, w pobliżu na starówce zatrzymują się autokary z niemieckimi turystami, wystarczy zaprosić ze 20-tu na pokład i da się przejść…
  2. Budowa nowego mostu w Małdytach, drobne utrudnienia na foto.
  3. Super pogłębiony i oczyszczony z drzew kanał na Bartężek (Bartnickie) przy zachowaniu niepowtarzalnego klimatu - patrz foto.
  4. Opuszczony ośrodek stoczni gdańskiej w Tardzie, poszukiwania dzierżawcy…
  5. Refuler w kanale Miłomłym-Jeziorak, specjalnie nie utrudniający żeglugi, jedynie mijanie w niektórych miejscach niemożliwe.
  6. Nowa marina w Siemianach, jeszcze w budowie ale już oko cieszy – foto.
  7. Miasto Zalewo postawiło na brzegu Jezioraka, w Matytach spory bilbord zapraszający do „Portu Zalewo”.
  8. Euro-mariny, toalety, śmietniki porozkładane, knajpy w czynne.
  9. Niezwykłe, wiosenne porykiwania bąków (bąk zwyczajny - ptak) w rejonie Czaplaka, warto usłyszeć.

Jacek (Saildevil)

Budowa mostu w Małdytach - fot Jacek (Saildevil)

Pogłebiony i oczyszczony Kanał Bartnicki - fot Jacek (Saildevil)
Nowa marina w Siemianach - fot Jacek (Saildevil)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź