Projekty, akcje, propozycje

Stwórzmy system otwarć mostów śluz pochylni na Pomorskim Szlaku Żeglarskim - uwagi i propozycje zmian na sezon 2023

O potrzebie stworzenia spójnego, zrozumiałego dla wszystkich wodniaków systemu funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych na Pomorskim Szlaku Żeglarskim pisałem wielokrotnie, po raz pierwszy w 2011 roku... Nasz szlak jest wyjątkowy, funkcjonuje tu aż kilkadziesiąt takich obiektów podczas gdy na głównym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zaledwie... cztery. Środowisko wodniackie chce mieć swój głos przy ustalaniu harmonogramu i zasad funkcjonowania obiektów, które - poza nielicznymi wyjątkami - służą przede wszystkim turystyce wodnej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną - możliwość rozwoju dla portów Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nazywany również Kanałem Zatoka-Zalew wzbudza kontrowersje wśród polityków, miejscowych mieszkańców, w mediach oraz oczywiście w środowisku wodniackim. Jedni pomysł budowy popierają, inni krytykują. Walka na nie zawsze merytoryczne argumenty czy memy przesłania często racjonalne spojrzenie na rzeczywistość i możliwości, jakie może dać wybudowanie Kanału.

Komunikat RZGW - godziny otwarć śluz i pochylni w sezonie 2020 wraz z naszym komentarzem

29 kwietnia RZGW Gdańsk wydało komunikat informujący o godzinach otwarć śluz i pochylni w sezonie 2020. Największą zmianą jest ograniczenie otwarć śluz Michałowo, Rakowiec, Szonowo, Biała Góra, Gdańska Głowa i Przegalina w weekendy i dni świąteczne. Będą one wtedy otwierane  wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym z dwunastogodzinnym wyprzedzeniem. Ograniczenie to nie dotyczy jednak pochylni i śluz na Kanale Elbląskim i Pojezierzu Iławskim.

Godziny otwarć mostów i śluz

Jak co roku przygotowujemy informator "Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni na Pomorskim Szlaku Żeglarskim". Na prośbę o aktualizację najszybciej odpowiedziała Pani Izabela Mazur z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, przekazując informacje o otwarciach mostów w Rybinie na Szkarpawie.


Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Rybinie stale zamknięty dla ruchu wodnego

Otwierania mostu zwodzonego na Wiśle Królewieckiej w Rybinie dla ruchu wodnego zaprzestano w lipcu 2018 roku. Okazało się, że po podniesieniu mostu za każdym razem jest problem z jego opuszczeniem do pozycji poziomej. Most "zakleszczał się". Jednostki mieszczące się pod zamkniętym mostem mogą pod nim przepływać. Jak najszybsza naprawa - przywrócenie funkcji zwodzenia mostu jest obowiązkiem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku a Urząd Marszałkowski województwa Pomorskiego wraz z RZGW Gdańsk powinny aktywnie uczestniczyć i dopilnować naprawy mostu.

Supły na Pętli

Wyprawy locyjne i rejsy

Pętla Żuławska - rewolucja rozpoczęta

Stwórzmy spójny system funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych

Subskrybuje zawartość