- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Zatoka Gdańska
Zatoka Gdańska to obszerny akwen, który geograficznie rozciąga się także poza granicami Polski, dochodząc do Przylądka Taran na Półwyspie Sambijskim. Na łamach naszego portalu będziemy omawiać jej zachodnią część, ograniczoną z jednej strony Półwyspem Helskim, z drugiej odcinkiem Wybrzeża do Świbna. Wewnętrzną część tego akwenu stanowi Zatoka Pucka. Granica przebiega od cypla Helu do Cypla Oksywskiego. Z kolei najbardziej oddalona na północny zachód część Zatoki Puckiej, to akwen wyraźnie płytszy, na którym na ogół zafalowanie bywa mniej intensywne niż na Zatoce Puckiej. Linię podziału stanowi Rybitwia Mielizna - piaszczysta łacha, ciągnąca się od Kuźnicy do Rewy.
Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To znakomity akwen, na którym kolejno, po Zalewie Wiślanym, żeglarze "szuwarowo-bagienni" mogą doskonalić swoje umiejętności. Tutaj będziecie mijać się codziennie z dużymi pełnomorskimi statkami, nawiązywać łączność radiową, wysłuchiwać prognoz pogody, pracować na mapie, obsługiwać gps i wiele innych urządzeń jachtowych. Szuwarowcom przypomnę, iż tory podejściowe do portów przecinamy pod kątem prostym a statkom ustępujemy z drogi... Tutaj wreszcie możecie zmierzyć się z większą falą i wiatrem, a nawet być zmuszonym do sztormowania w drodze do portu... Zatoka Gdańska to przedsionek Bałtyku, morza zupełnie innego niż znany wielu Adriatyk z pływaniem od wyspy do wyspy... Jednocześnie jest to akwen bardzo bezpieczny, z dużą liczbą portów, do których wejścia są łatwe, dostępnych oczywiście także dla jachtów morskich. Z pewnością, podczas samodzielnego rejsu można się tutaj bardzo wiele nauczyć.
Nie tylko porty
W trakcie naszego rejsu możemy cumować przy kilku molach spacerowych, wpłynąć w sztuczne ujście Wisły (Przekop Wisły - do Świbna), odnaleźć klimat śródlądowy na odcinku Martwej Wisły (na którą wpłyniemy na przykład Przełomem Wisły w Górkach Zachodnich),
Ciekawostki
Poszukiwacze przygód i eksploratorzy mają do odkrycia ruiny Torpedowni w okolicach Gdyni i Półwyspu, wrak okrętu podwodnego i innych statków, okresowo wystające z wody przy Rybitwiej Mieliźnie, zapomniane porty - przedwojenną bazę Dywizjonu Wodnosamolotów w Pucku.
Odległości między wybranymi portami
Schemat wykonałem na podstawie opracowania z przewodnika dla żeglarzy Jerzego Kulińskiego.
1 Górki Zachodnie - Hel 2 Górki Zachodnie - Jastarnia 3 Górki Zachodnie - Puck 4 Górki Zachodnie - Gdynia 5 Górki Zachodnie - Świbno 6 Gdynia - Jastarnia 7 Gdynia - Kuźnica 8 Gdynia - Hel 9 Gdynia - Świbno 10 Puck - Hel 11 Puck- Jastarnia 12 Puck - Kuźnica 13 Jastarnia - Kuźnica 14 Jastarnia - Hel 15 Hel - Świbno Gdańsk-Hel | 14 Mm 20 Mm 27 Mm 12 Mm 9 Mm 13 Mm 18 Mm 11 Mm 18 Mm 20 Mm 15 Mm 9 Mm 8 Mm 12 Mm 16 Mm 13 Mm |
Piotr Salecki, styczeń 2010, aktualizacja 2015, 2020
- 105497 odsłon