Gdańsk - Port Północny

Port Północny - nie dla jachtów
Port Północny położony jest pomiędzy portem gdańskim a Górkami Zachodnimi. Nie jest to miejsce dostępne dla jachtów, co więcej, jest to miejsce, którego jachty powinny unikać. Wysokie nabrzeża obłożone odbijaczami przyjaznymi dla statków, ale nie dla jachtów, falowanie w większości basenów portowych, brak miejsca przeznaczonego dla jachtów.

W przypadku zagrożenia życia czy awarii poważnie zagrażającej naszemu jachtowi, oczywiście możemy szukać tutaj schronienia. Ale jeśli możemy dopłynąć do Portu Gdańsk, chociażby do przystani w Wisłoujściu, z pewnością będzie to korzystniejsze. Tory podejściowe do portu przecinamy pod kątem prostym. Łączność kanał 14 UKF.

Fala odbita
Żeglarze przepływający obok Portu Północnego powinni pamiętać o groźnym zjawisku tzw. "fali odbitej". Fala, odbijająca się od falochronów portowych ze zwielokrotnioną siłą wraca w kierunku Zatoki Gdańskiej. Falowanie w okolicy Portu Północnego może być silniejsze niż na Zatoce Gdańskiej. Z tego powodu możemy dostać nieoczekiwaną falę z burty... zawietrznej. To ostrzeżenie traktujcie poważnie, z tego powodu zdarzyło się już kilka groźnych wypadków.


Piotr Salecki (kwiecień 2012)