Świbno

Port rybacki w Świbnie
Port znajduje się za zachodnim brzegu Wisły. Jest to sporej wielkości basen z dwoma betonowymi nabrzeżami (północnym i zachodnim) oraz jednym ziemno-skarpowym (południowym).

[aktualizacja 2012] Uwaga! W związku z prowadzonymi pracami budowy nowych kierownic i falochronów Przekopu Wisły w porcie stacjonują pchacze, barki, pogłębiarki, pontony. Na nabrzeżach składowane są materiały budowlane. Sytuacja ta potrwa co najmniej do 2015 roku.

[aktualizacja 2015] Przebudowa Przekopu Wisły trwa nadal, port prawie w całości zastawiony jest taborem firm budownictwa wodnego.

Nabrzeża betonowe wyłożone są oponami i posiadają polery cumownicze. Slip łodzi rybackich mieści się na nabrzeżu zachodnim. Jachty cumują zwyczajowo na końcu nabrzeża zachodniego, jednak ciągłe zmniejszanie liczebności kutrów i łodzi rybackich powoduje, iż w porcie robi się coraz więcej miejsca dla żeglarzy.

Świbno to zaciszne, bardzo dobre miejsce na postój, zwłaszcza jeśli zbliża się wieczór i nie chcemy nocować w awanporcie śluzy Przegalina lub Gdańska Głowa, a jeśli płyniemy na Zatokę - lepiej zanocować niż wypływać przez Przekop Wisły w szarówce lub po ciemku. Wreszcie - będziemy mieli okazję wypytać rybaków o aktualną sytuację i głębokości.

Porcik położony jest mniej więcej w połowie drogi od ujścia Wisły do Śluzy w Przegalinie.  Mieści się tu placówka ratowników SAR-u i baza rybacka.

Port w Świbnie nie oferuje niczego żeglarzom, a klimat panuje tu jak w latach 50-tych. Ot, betonowe keje portowe, gdzie żeglarze mogą bez problemu zacumować, tym bardziej że łodzi rybackich coraz mniej. Nie ma wc, prysznica, przyłącza prądu. Nie można zatankować wody. Jeśli chodzi o toaletę, to wc toi-toi powinniście znaleźć na górze, po wyjściu za bramę portu!  Do sklepu i smażalni ryb blisko. Do Gdańska można stąd dojechać miejskim autobusem 112.


Przed trzema laty (w 2006 roku) akwatorium portowe zostało pogłębione we własnym zakresie przez rybaków Obecne (2009) głębokości w porcie to ok. 1.5 metra bezpośrednio przy nabrzeżach a w basenie od 2 do nawet 3,3 metra.

Piotr Salecki (2009, aktualizacja 2012, 2015)

Panorama - fot. Piotr Salecki (maj 1999)


Panorama - fot. Piotr Salecki (2008)


Nabrzeże Zachodnie - fot. Piotr Salecki (1999)

Warto przeczytać także

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź