Kuźnica - pomost cumowniczy

Pomost cumowniczy w Kuźnicy zlokalizowany jest na wschód od wybudowanego w latach 2011-2012 portu w Kuźnicy. Jest nieosłonięty przed wiatrem i falowaniem i zlokalizowany na bardzo płytkiej wodzie. Pomost ten składa się z dwóch części - wysokiego, betonowego przyczółka (oświetlonego czterema latarniami) i pływającego, bardzo niskiego pomostu. Ten pływający pomost nie zawsze jest wystawiany. Jeśli go nie ma - to jakiekolwiek próby cumowania są niemożliwe. Jeśli pomost pływający jest - pamiętajcie, że ostrzegałem przed próbą cumowania!


Zasadniczo próba zacumowania tutaj jest obarczona ryzykiem utknięcia na mieliźnie. Próbujący tego dokonać, powinni sobie zdawać sprawę z ryzyka i podejmować tą próbę przy braku zafalowania i minimalnym wietrze.
Trudno będzie osłonić burtę odbijaczami, bo pomost jest bardzo niski. W budynku nieopodal pomostu mieści się punkt informacji turystycznej z dostępem do internetu, a także wc i prysznice (dla żeglarzy bezpłatnie - weryfikujcie czy tak jest nadal).

Cała inwestycja powstała w ramach projektu "Pierścień Zatoki Gdańskiej" - pomostów cumowniczych dla żeglarzy. Niestety, większość z nich jest nieosłonięta i zbudowana na zbyt płytkiej wodzie by jakimkolwiek jachtem (no chyba że omegą czy puckiem), do nich bezpiecznie podpłynąć. (Żeglarze na wielu forach już ocenili owe pomosty, więc nie będę się powtarzał.

Piotr Salecki (2005, aktualizacja 2012)

Fot. Piotr Salecki

Piotr Salecki (2005, aktualizacja 2012)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź