- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
JachtFilm i Tabarly - filmy żeglarskie w Gdańsku 20-21-22 kwietnia
W dniach 20-21 kwietnia (sobota i niedziela) w Gdańsku odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do auli kinowej Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Gdańskim. W poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.0 w kinie Neptun - premierowy pokaz filmu "Tabarly".
Wśród filmów związanych z polskim żeglarstwem znajdzie się obraz Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt - Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i o marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone. Z morską historią Trójmiasta związany jest także film o jachcie Generał Zaruski. Bractwo Żelaznej Szekli i rejsy na Zaruskim, to pod koniec lat 70. wielka okazja dla młodych ludzi z całej Polski posmakowania żeglarskiej przygody. Film „Kapitan” to z kolei inna historia dotycząca postaci związanej z historią żaglowca Dar Pomorza. Regaty wielkich żaglowców w ramach Operacji Żagiel z 1972 roku to okazja do przypomnienia osoby legendarnego kapitana Kazimierza Jurkiewicza.
Zobaczymy też opowieść „Jachtem donikąd” o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.
Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie.
Należy koniecznie wspomnieć o filmie „Na głęboką wodę” z 2006 roku o słynnych regatach Golden Globe. Zwycięstwo Robina Knox-Johnstona to tylko jedna ze stron pierwszych regat non-stop dookoła świata. Drugą, niewiarygodną wręcz historią związaną z tymi regatami, to wielkie oszustwo innego Brytyjczyka, zakończone tragedią na oceanie… O innych filmach pokazywanych w ramach Przeglądu można przeczytać w dziale Program na stronie www.jachtfilm.pl
Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy. Zaplanowano także konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Współorganizatorem Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdańsku jest Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator.
Tabarly - polska premiera filmu - kino Neptun w Gdańsku, 22 kwietnia
Szczególnym wydarzeniem w tych dniach będzie także polska premiera filmu Pierre’a Marcela, o legendzie francuskiego i światowego żeglarstwa pt.: „Tabarly”. Specjalny pokaz tego filmu odbędzie się w sali kina Neptun przy ul. Długiej 57, w poniedziałek 22 kwietnia o godz. 18.00.
Bohater filmu, Eric Tabarly był już za życia legendą. Od najmłodszych lat fascynował się żeglarstwem. Służył w Marynarce Wojennej. Został dowódcą okrętu, był też pilotem. Konstruował i budował coraz to nowocześniejsze jachty. Wygrał wiele regat morskich i oceanicznych. Przeżywał porażki, z których umiał się podnieść. Wychował wielu wspaniałych żeglarzy. Wiódł życie samotnika. Mimo że przez wiele lat zarzekał się, w końcu po 50-tce żeni się, ma dziecko i psa. Pasjonująca opowieść, pełna dramatycznych i czułych zdarzeń o wspaniałej symbiozie człowieka, jachtu i morza.
Autor filmu, Pierre Marcel oparł swoją opowieść o bardziej i mniej znane materiały archiwalne oraz wypowiedzi bohatera, jego przyjaciół, członków załogi i osób mu najbliższych. Muzykę do filmu stworzył utalentowany kompozytor młodego pokolenia Yann Tiersen, znany polskim kinomanom z muzyki do filmu „Amelia”. Prapremiera filmu odbyła się w maju 2008 roku w Lorient z okazji otwarcia miasteczka żeglarskiego im. Erica Tabarly’ego. Film zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych. We Francji był nominowany do Nagrody Cesara w kategorii filmów dokumentalnych.
Organizatorem specjalnego premierowego pokazu filmu „Tabarly” jest Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich i Konsul Honorowa Francji wraz z Misją Wojskową Ambasady. Specjalnymi gośćmi tego pokazu będą Pani Jacqueline Tabarly oraz reżyser filmu Pierre Marcel. Wstęp na ten pokaz jest bezpłatny, natomiast należy się postarać o wejściówki. Będą one dostępne w POZŻ, oraz w Narodowym Centrum Żeglarstwa.
- Szczegółowy program Przeglądu, informacje o biletach i miejscach pokazów na stronie www.jachtfilm.pl
Z żeglarskim pozdrowieniem, Andrzej Minkiewicz
źródło: www.kulinski.navsim.pl, www.jachtfilm.pl
- 1650 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź