Szkarpawa od Drewnicy do Rybiny

Rzeka od Drewnicy do Rybiny rozlewa się szerzej i umożliwia halsowanie. Po minięciu Drewnicy na prawym brzegu znajduje się przystań żeglarska Szwedowo.

03,55 km

Przystań 3+550 (Szwedowo) w Drewnicy-Żuławkach
Tuż za Drewnicą, na prawym brzegu jest także prywatna przystań Janusza Szwedowskiego, członka SAJ. Postój (dla miłych gości) za darmo, można nabrać wody, skorzystać z toalety.

  • Więcej informacji - tutaj
Po minięciu Szwedowa rzeka płynie długimi prostymi odcinkami. Po dwóch zakrętach w prawo, na lewym brzegu pojawi się droga i zabudowania wsi Izbiska. Nieco dalej, również na lewym brzegu zobaczymy charakterystyczny budynek stanicy wodnej Żabi Brzeg.

06,00 km
Stanica Wodna Żabi Brzeg w Izbiskach
Całkiem niedaleko, tym razem na lewym brzegu Szkarpawy, powstała nowa przystań. Obecnie (czerwiec 2014) jest w końcowym stadium budowy.
  • Więcej informacji - tutaj

06,00 km
Przystań Żeglarska Chorążówka
Przystań otwarta w 2014 roku. Cumowanie do pływającego pontonu. Toalety, prysznice, miejsce na ognisko. Możliwość wypożyczenia łodzi z silnikiem elektrycznym i spalinowym 
  • Więcej informacji - wkrótce

Następną większą miejscowością na szlaku jest Rybina
W Rybinie odgałęzia się od Szkarpawy jedno z jej dawnych ramion ujściowych - Wisła Królewiecka, którą również możemy dopłynąć do Zalewu Wiślanego. Z kolei za Rybiną do Szkarpawy wpada Tuga, którą możemy popłynąć pod prąd do Nowego Dworu Gdańskiego i dalej rzeką Świętą aż do Nowego Stawu.

14,98 km
Płyniemy dalej Szkarpawą. Zbliżanie się do następnej dużej miejscowości na szlaku - Rybiny, sygnalizuje nam linia wysokiego napięcia (wysokość 15 metrów). 


14,98 km
Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej w Rybinie

Kiedyś most był stale otwarty dla ruchu wodnego a zamykany tylko na czas przejazdu pociągu. Obecnie zwyczaj ten - nie wiadomo dlaczego - zmieniono i most jest stale zamknięty, otwierany tylko dla ruchu wodnego w wyznaczonych godzinach. To |prawie to samo" powoduje jednak ogromną różnicę i kolejny problem dla płynących wodniaków.

Ponieważ jednak most, jak za dawnych czasów, otwierany i zamykany jest ręcznie, cała operacja trochę trwa i czas zamknięcia mostu może wynosić nawet półtorej godziny. Obsługę mostu wzywajcie używając rożka mgłowego lub też udając się do kantorka obsługi mostu na prawym brzegu. Jeśli most jest zamknięty - obsługa powinna być w pobliżu.

Wycieczka wąskotorową kolejką
Przy okazji warto zastanowić się nad zacumowaniem jachtu w Rybinie i udaniem się na wycieczkę pociagiem wąskotorowym z zawrotną prędkością 25 km na godzinę - do Nowego Dworu Gdańskiego lub na mierzeję do Stegny Gdańskiej, Prawego Brzegu Wisły lub Sztutowa. Do tego ostatniego możemy także dopłynąć z Rybiny szlakiem wodnym Wisły Królewieckiej, podczas gdy część załogi wybierze podróż "ciuchcią".
  • Informacje i rozkład jazdy znajdziecie - tutaj

Po minięciu mostu kolejowego rzeka rozszerza się. Widzimy wyraźnie dwa mostu zwodzone - po lewej stronie niebieski (początek szlaku Wisły Królewieckiej), nieco po prawej a właściwie na wprost - żółty (szlak Szkarpawy). W zatoce po prawej stronie - Stacja Pomp a za nią piękna żuławska rzeka, odcięta od szlaku przez ową przepompownię.

14,98-15,50 km

Rybina to prawdziwy węzeł szlaków wodnych.
Tutaj możemy podjąć decyzję, jak płynąć dalej. Drogowskaz na cyplu nie pozwala na pomyłkę. W lewo - Wisła Królewiecka, w prawo - Szkarpawa. Wielu żeglarzy nie wie, że na Wiśle Królewieckiej zaszły zmiany można rzec - rewolucyjne. Naprawiono nieczynne od wielu lat mosty zwodzone w Rybinie i Sztutowie. Są one często i regularnie otwierane - w cyklicznym, dwugodzinnym takcie. Podniesiono do 15-16 metrów linie wysokiego napięcia.
  • Informacje o nowej przystani i pomostach cumowniczych w Rybinie są tutaj
  • Dokładny opis węzła wodnego w Rybinie w pomorskimszlakuzeglarskim - klikamy tutaj
  • natomiast opis szlaku Wisły Królewieckiej - znajdziecie tutaj

Cumujemy w Rybinie
Tymczasem cumujemy do przystani pasażersko-żeglarskiej w Rybinie lub do pomostów cumowniczych przy obu mostach zwodzonych - na Szkarpawie, czyli przed żółtym mostem zwodzonym lub na WIśle Królewieckiej, czyli przed niebieskim mostem zwodzonym. Cumując przed mostem na Szkarpawie widzimy stąd tablicę z godzinami otwarcia mostu i budynek operatora, na drodze przy moście. Uwaga na gałęzie drzew, które mogą zahaczyć o nasz maszt. Przy pomostach jest nieco płyciej, bądźcie przygotowani na konieczność podkręcenia miecza. Na polance nie pozostał ślad po straszących zrujnowanych toaletach. Jest za to rozbudowany gminny ośrodek kultury, alejki, ławeczki i miejsce na ognisko. Do pierwszego sklepu blisko, do dwóch dalszych musicie wybrać się na krótki spacer i przejść przez most na Wiśle Królewieckiej.

Piotr Salecki (maj 2012, aktualizacja lipiec 2014)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź