Powitanie Zaruskiego w Gdańsku z Prezydentem RP

Uroczyste powitanie Zaruskiego na Motławie w Gdańsku, przy Targu Rybnym zakończyło kilkuletni generalny remont i modernizację żaglowca. Na jachcie wymieniono m.in. poszycie, maszty, kubryk na 20 koi, kuchnię, kabinę oficerów i mesę. Z nowoczesnych sprzętów, z których nie mieli szansy korzystać żeglarze pływający na nim blisko pół wieku temu, pojawiły się np. kabiny prysznicowe, system przeciwpożarowy i nawigacja satelitarna, w którą muszą być wyposażone nawet zabytkowe jednostki.

Uroczystości rozpoczęły się w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Prezydent Bronisław Komorowski przekazał banderę kapitanowi "Zaruskiego" – Jerzemu Jaszczukowi. Następnie żaglowiec, razem z towarzyszącymi mu jachtami, popłynął do Gdańska. Na Targu Rybnym odbyły się uroczystości z udziałem gdańszczan.

Na początku przyszłego roku w gdańskim MOSiR-ze ruszy biuro armatora, w którym będzie można zapisać się na rejs lub szkolenie na Zaruskim. Zarówno regulamin, jak i koszty rejsu czy szkolenia nie zostały jeszcze ustalone. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada własny, zabytkowy żaglowiec. Na co dzień Generał Zaruski będzie cumować w gdańskiej marinie.

Historia Zaruskiego
Żaglowiec zbudowany został w 1939 roku na zamówienie Ligi Morskiej i Kolonialnej w szwedzkiej stoczni nieopodal Karlskrony. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był gen. Mariusz Zaruski. Wybuch wojny spowodował, że "Zaruski" trafił do Polski dopiero w styczniu 1946 roku. Nadano mu nazwę "Generał Zaruski", w hołdzie inicjatorowi budowy żaglowca, postaci najbardziej przed wojną zasłużonej dla morskiego wychowania polskiej młodzieży. Ze względu na sytuację w kraju komunistyczne władze zmieniły na pewien czas nazwę jednostki na "Młoda Gwardia".

Żaglowiec pływał w rejsach do Anglii, Francji, Niemiec, na Arktykę. Uczestniczył w wielu Operacjach Żagiel. Wraz z żaglowcem "Zew Morza" odbył wyprawę do Narwiku, by oddać hołd polskim marynarzom z okrętu ORP "Grom". W swojej najdłuższej wyprawie dotarł w 1975 r. na Spitsbergen i był pierwszym jachtem w historii, któremu udało się dotrzeć do Hornsundu. 

Od 2003 r. znajdował się pod opieką Fundacji Polskie Żagle im. Gen. Zaruskiego, jednak remont prowadzony we Władysławie, pod jej zarządem został przerwany z powodu wycofania się sponsora - Poczty Polskiej. Kolejna zmiana właściciela nastąpiła w listopadzie 2008 roku, kiedy to kupiło go miasto Gdańsk i postanowiło przywrócić mu dawaną świetność. Od tego czasu trwa gruntowna renowacja żaglowca.


Powitanie Zaruskiego na Motławie (30 października 2012)


Rejs Zaruskiego z Kłajpedy do Gdyni (nagranie archiwalne)


Rejs Zaruskiego z Kłajpedy do Gdyni - część 2 (nagranie archiwalne)
Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź