Remonty w portach Zalewu - SuchaczWięcej zdjęć z remontu portu w Suchaczu w galerii - tutaj
Locja, ważne informacje, porady - tutaj

Remonty na dużą skalę

Oczywiście na "skalę" Zalewu Wiślanego gdzie w tym zakresie działo się bardzo niewiele. Wiosną 2008 roku remonty i modernizacje portów i przystani Zalewu Wiślanego prowadzone są w wielu miejscach jednocześnie. Tak wielu robót nie prowadzono w tutejszych portach od wielu, wielu lat. To bardzo dobrze. Stałe zmiany na tym szlaku oraz program Pętla Żuław, w ramach którego do 2013 roku olbrzymiej modernizacji ulegnie cały szlak wodny Zalewu Wiślanego i okolic to zaproszenie dla wodniaków na te jakże zróżnicowane szlaki wodne.Suchacz
Suchacz jest portem granicznym pomiędzy otwartymi wodami Zalewu Wiślanego i osłoniętymi Zatoki Elbląskiej. To tutaj wiele jachtów zawija po raz ostatni na zalewowym rejsie przed powrotem do Elbląga. Tutaj jest wydzielona przystań żeglarska wykonana niemałym trudem przez Stowarzyszenie Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym. Tutaj jest sympatyczna atmosfera, sala klubowa, prąd, woda, czyste choć nie ekskluzywne toalety, krąg ogniskowy, dobra osłona przed wiatrem i falą. Dlatego tak wielu żeglarzy trzyma tutaj swoje jachty przez cały sezon.W Suchaczu prace hydrotechniczne i remont oraz praktycznie budowanie nowych nabrzeży objęły teren prawie całego portu.
I chociaż prace nie obejmują - bo nie muszą - tej części nabrzeża wschodniego, gdzie zlokalizowany jest port jachtowy, to i tak ma to duże znaczenie dla funkcjonowania całego portu. Prace są dość zaawansowane i mają zakończyć się przed nadejściem nowego sezonu żeglarskiego. Przebieg i stan prac na koniec marca 2008 ilustrują zdjęcia.Remonty innych portów Zalewu
Remonty i modernizacja prowadzone są także w Tolkmicku (remont nabrzeża wschodniego) i Kątach Rybackich (remont i modernizacja nabrzeży).
Największe zmiany nastąpią w Nadbrzeżu. Tam praktycznie powstanie nowy port jachtowy. Roboty hydrotechniczne obejmują rewitalizację starego basenu portowego, odmulenie, budowę nabrzeży, a następnie budowę przystani jachtowej której gospodarzem będzie Jachtklub Elbląg. Tak więc w tym przypadku żeglarze otrzymają do dyspozycji obszerną, wygodną i osłoniętą od falowania nową przystań żeglarską [port już funkcjonuje od czerwca 2008 redakcja].
Więcej zdjęć z portu w Nadbrzeżu - tutaj

Na koniec o Kadynach
Cały czas czekamy na dalsze zmiany w Kadynach. Tam już dwa lata temu prywatny inwestor odmulił i odrestaurował basen portowy. Niestety, nie jest on w żaden sposób przystosowany do cumowania jachtów. Większość nabrzeży to skośne ściany wybrukowane kamieniami. Niewielki odcinek u nasady falochronu wschodniego nadaje się na razie do cumowania dla odważnych, przy bardzo dobrej pogodzie. Nigdzie nie ma urządzeń cumowniczych!

Więcej zdjęć z porciku w Kadynach - tutaj

Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź