Archiwum newsów

Niebezpieczna przeszkoda przy pomoście w Sztutowie

Jerzy Złoty, operator przystani Pętli Żuławskiej nadesłał ostrzeżenie przed podwodną przeszkodą tuż przy pomoście cumowniczym w Sztutowie.

Most zwodzony na Szkarpawie w Rybinie zamknięty dla ruchu wodnego do 8 czerwca

Aktualizacja 11 kwietnia 2019: remont mostu został przesunięty na październik i listopad 2019.

Ze względu na prace konserwacyjne przy mechanizmach podnoszenia przęsła ruchomego mostu zwodzonego na Szkarpawie w Rybinie most nie będzie podnoszony do 8 czerwca 2019. Czas ponownego uruchomienia mostu jest orientacyjny i może ulec przesunięciu. Ruch drogowy będzie odbywał się normalnie. Jednostki wodne mieszczące się pod zamkniętym mostem mogą pod nim przepływać.
Piotr Salecki

Wisła Kiezmark-Tczew

Odcinek od Kiezmarka do Tczewa musimy pokonać z położonym masztem. Już w Kiezmarku nad rzeką przechodzą dwie linie wysokiego napięcia a tuż za nimi dwa mosty trasy S7. Jeden z nich jest obecnie (2018) w końcowym stadium budowy, dlatego przepływając w tym miejscu należy uważać na ruch taboru technicznego i wystawione okresowo oznakowanie. Tuż przed mostami na lewym brzegu zlokalizowane jest betonowe nabrzeże przeładunkowe.

Km 925,6. Na lewym brzegu rzeki zlokalizowane jest nabrzeże przeładunkowe Leszkowy. W razie potrzeby możemy tutaj przycumować.
Km 922,8. Napowietrzna linia energetyczna.
Km 909. Tczew - port i dawna obecnie nieczynna stocznia rzeczna na lewym brzegu.
km 908,8. Tczew. Basen portowy (nieużytkowany) na lewym brzegu.
km 907,8. Tczew. Przystań wodna.
km. 907,3. Tczew. Pomost do wodowania małych łodzi ze slipem. Nie nadaje się do cumowania jachtów (ma jedną knagę cumowniczą).

Piotr Salecki (2018)

Pochylnia Jelenie czynna od 13 czerwca

Z przyjemnością informuję, iż Pochylnia Jelenie została uruchomiona w dniu 13 czerwca. Pochylnia uległa awarii, która spowodowała, iż od samego początku sezonu pochylnia była całkowicie wyłączona z eksploatacji.

  • Komunikat RZGW o wznowieniu pracy pochylni Jelenie jest tutaj
  • Artykuł na temat awarii jest tutaj


Piotr Salecki


Liwa - Amazonka Pętli Żuławskiej

Liwa uchodzi do Nogatu w węźle wodnym Biała Góra, gdzie łączą się ze sobą Wisła, Nogat i właśnie Liwa. Rzeka ta to szlak "na uboczu", nieklasyfikowana droga wodna, przez lata dodatkowo bardzo trudno dostępna, z powodu nisko opuszczonej zastawki tunelu łaczącego Liwę z Nogatem. Po moich prośbach kierowanych do RZGW, w lecie 2017 zasuwę podniesiono, umożliwiając większym jednostkom wejście na Liwę. Czy Liwa jest zatem dostępna dla pływających Nogatem i Szkarpawą jachtów i barek motorowych? Tak, ale... zanim zdecydujecie się na nią wpłynąć, uważnie przeczytajcie.

Rejs na Liwę był możliwy dzięki patronatowi, wsparciu i pomocy:

Zmiany w funkcjonowaniu śluz, pochylni, mostów zwodzonych i obrotowych w sezonie 2018

Awaria Pochylni Jelenie

Na pochylni Jelenie podczas prób tej pochylni 24 kwietnia 2018 uszkodzeniu uległa podpora dolna łożyska ślizgowego wału bębna napędowego [wodnego]. Zaledwie kilkukilogramowy element zablokował cały system. W związku z tym Transportowy Dozór Techniczny nie dopuścił tej pochylni do eksploatacji, co oczywiście oznacza, że w trakcie majowego wekendu i zapewne długo po jego zakończeniu nie będzie można przepłynąć z Elbląga do Iławy i Ostródy. Pozostałe pochylnie będą czynne - gdyby ktoś chciał się przepłynąć "w tą i z powrotem".

Na ratunek Odlewnia

Filmowa locja Nogatu

Filmowa locja szlaków wodnych to kolejny etap publikacji, które mają ułatwić wodniakom pływanie po Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Zapraszam na Nogat, którym płyniemy z Białej Góry w stronę Malborka.Nowa pława w Nowej Pasłęce

Przez wiele lat sugerowaliśmy ustawienie toru podejściowego do Pasłęki. Urząd Morski wysłuchał uwag wodniaków i ustawia w sezonie 2017 nowe oznakowanie. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia taka niespodzianka! Wpływając przez ujście rzeki Pasłęki docieramy do przystani w Starej Pasłęce a po położeniu masztu - do przystani w Braniewie. Do przystani w Ujściu - w większości przewodników określanej jako przystani w Nowej Pasłęce - wpływamy przez Kanał Pasłęki.

Żeglarz Drzazy pisze:
Nasz UM ustawił pławę nawigacyjną NPA. Gdzie? Teraz tak oznaczone jest wejście do rzeki Pasłęki. Niewątpliwe dla tych, co będą wpływać tam pierwszy raz, to spore ułatwienie. Dzisiaj [25 czerwca 2017] tam wpływałem i wypływałem - ster mam zanurzony na 1,2 m o nic nie zawadziłem. Balast po schowaniu miecza 85 cm. Skoro jest pława, to może UM będzie też tam dbał o odpowiednie głębokości.

Od pławy PAS idziemy kursem 110 do pławy NPA i dalej kursem 120 na środek między tyczkami wystawionymi przez R.Dodę. Wchodząc w rzekę za tyczkami trzymamy się prawej strony, która jest bardziej głęboka. Pozdrawiam Drzazy.

Sprzedam Pegaza 969

Sprzedam jacht Pegaz 10 (Pegaz 969) w wersji kecz (możliwe przetaklowanie na slup). jacht idealnie nadaje się do żeglugi w rejonie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej a także po wodach śródlądowych.
Posiada niewielkie zanurzenie i balast wewnętrzny.
Kontakt: 501 647 139
Podstawowe dane

Podejście do Wisły Królewieckiej oznakowane!

Przez wiele lat sugerowaliśmy ustawienie toru podejściowego do Wisły Królewieckiej. Rzeka ta jest atrakcyjną krajobrazowo drogą wodną, prowadzącą od Szkarpawy w Rybinie przez Sztutowo do Kobylej Kępy nad Zalewem Wiślanym. Zwracaliśmy się również o przywrócenie Wiśle Królewieckiej statusu żeglownej drogi wodnej.

Ponieważ podejście do Wisły Królewieckiej od strony Zalewu jest mało widoczne wśród zieleni, dzienny nabieżnik (a najlepiej światło nawigacyjne) i dwie pławy torowe to absolutne minimum. Od wielu lat portal Pomorski Szlak Żeglarski zwracał się do odpowiednich służb nawigacyjnych o oznakowanie podejścia na Wisłę Królewiecką. Miejscowi żeglarze, zirytowani brakiem reakcji odpowiednich służb, samodzielnie wystawiali oznakowanie - w sezonie 2014-2016 była to pława z czarną kulą, ustawiona nieco na północ od wejścia na rzekę.

Podejście bez toru podejściowego

Liwa zatarasowana przy ujściu do Nogatu przez zwalone drzewa

Nowy schemat oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego.

Nowy schemat oznakowania nawigacyjnego Zalewu Wiślanego.

Kładka przegrodziła Motławę

Kładka przegrodziła Motławę. Przez najbliższe trzy tygodnie będzie stale zamknięta. W tym czasie będą na niej montowane a później testowane, mechanizmy zwodzenia. Pod kładką będzie w tym czasie możliwy ruch wodny dla jednostek o wysokości do 2,5 metra. Po testach kładka w czerwcu zostanie oddana do eksploatacji. Dokładny harmonogram otwarć kładki i zasady ruchu wodnego w rejonie kładki są obecnie opracowywane i ulegają wciąż pewnym zmianom i modyfikacjom. Nie wszystkie sprawy są ostatecznie ustalone, dlatego informacje na ten temat przedstawimy dopiero, gdy będą oficjalnie opublikowane.
PiotrS

Kładka przez Motławę - sterownia - fot. Piotr Salecki (maj 2017)

Kładka przez Motławę - fot. Piotr Salecki (maj 2017)

Kładka przez Motławę - fot. Piotr Salecki (maj 2017)

Awaria pochylni Oleśnica na początku sezonu 2017

28 kwietnia 2017 rozpoczyna się sezon
na wszystkich akwenach Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Po raz pierwszy od lat udało się doprowadzić do realizacji naszych postulatów i ujednolicić harmonogram otwarć mostów, śluz i pochylni na całym szlaku. Teraz w sezonie wszystkie śluzy, pochylnie mosty czynne są od 28 kwietnia do 01 października codziennie w tych samych godzinach. Otwarcia mostów zwodzonych dostosowane są do pracy śluz. Wcześniej było inaczej na każdym odcinku szlaku, odrębne godziny obowiązywały w weekendy i w dni powszednie, było kilka "sezonów" od wiosny do jesieni i trudno było się w tym wszystkim połapać.

Pomoc dla Janka!

Film z rejsu Starą Motławą od przystani Żabi Kruk do Polskiego Haka

 

Film z rejsu w marcu 2017 roku od przystani Żabi Kruk do Polskiego Haka. Uwaga! Prześwit pod Mostem Krowim i Zielonym według tablic wynosi 3 metry (na filmie zgodnie z wcześniej dostępnymi danymi podajemy 4,5 metra)

Warto przeczytać i zobaczyć także

Śluza Przegalina będzie czynna przez cały sezon 2017

Planowane zamknięcie śluzy na cały sezon nawigacyjny 2017 zostało ogłoszone przez RZGW jesienią 2016 roku. Decyzja ta napotkała na protesty środowiska wodniackiego, w tym portalu Pomorski Szlak Żeglarski. Wskazywano na szkodliwość terminu, poważne utrudnienie w żegludze przez cały sezon na szlaku wodnym z Gdańska na Pętlę Żuławską, organizację wielu imprez związanych z Rokiem Rzeki Wisły. Na szczęście RZGW zmieniło planowany termin remontu - śluza będzie zamknięta od 02 października 2017 do 31 maja 2018, a więc remont odbędzie się w przeważającym czasie w miesiącach poza ścisłym sezonem żeglarskim.

Zmiana decyzji RZGW Gdańsk pokazuje, że instytucja ta coraz bardziej liczy się z uwagami i opiniami nie tylko "żeglugi profesjonalnej", ale coraz bardziej przeważającego użytkownika śródlądowych dróg wodnych - turystów płynących kajakami, jachtami, motorówkami i hausbootami. To bardzo ważne że w instytucjach podejmujących istotne decyzje z punktu widzenia dostępności szlaku dla wodniaków - są osoby, które patrzą na to z szerszej perspektywy i liczą się ze zdaniem środowiska wodniackiego.
Piotr Salecki (marzec 2017)

Warto przeczytać:

Zmiany i nowości na stronie w 2016 roku

Zmiany i nowości na stronie w 2015 roku

Subskrybuje zawartość