Stronę tę stworzyłem, aby zachęcić wodniaków do pływania po największym i najbardziej zróżnicowanym szlaku wodnym w Polsce - Pomorskim Szlaku Żeglarskim.
Do współredagowania strony zachęcam wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami. Tym którzy już pomogli - dziękuję tutaj. Chętnie udzielę wszelkich porad. Do zobaczenia na wodzie! Ahoj!
Na pochylni Jelenie podczas prób tej pochylni 24 kwietnia 2018 uszkodzeniu uległa podpora dolna łożyska ślizgowego wału bębna napędowego [wodnego]. Zaledwie kilkukilogramowy element zablokował cały system. W związku z tym Transportowy Dozór Techniczny nie dopuścił tej pochylni do eksploatacji, co oczywiście oznacza, że w trakcie majowego wekendu i zapewne długo po jego zakończeniu nie będzie można przepłynąć z Elbląga do Iławy i Ostródy. Pozostałe pochylnie będą czynne - gdyby ktoś chciał się przepłynąć "w tą i z powrotem".
Filmowa locja szlaków wodnych to kolejny etap publikacji, które mają ułatwić wodniakom pływanie po Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Zapraszam na Nogat, którym płyniemy z Białej Góry w stronę Malborka.
Przez wiele lat sugerowaliśmy ustawienie toru podejściowego do Pasłęki. Urząd Morski wysłuchał uwag wodniaków i ustawia w sezonie 2017 nowe oznakowanie. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia taka niespodzianka! Wpływając przez ujście rzeki Pasłęki docieramy do przystani w Starej Pasłęce a po położeniu masztu - do przystani w Braniewie. Do przystani w Ujściu - w większości przewodników określanej jako przystani w Nowej Pasłęce - wpływamy przez Kanał Pasłęki.
Żeglarz Drzazy pisze: Nasz UM ustawił pławę nawigacyjną NPA. Gdzie? Teraz tak oznaczone jest wejście do rzeki Pasłęki. Niewątpliwe dla tych, co będą wpływać tam pierwszy raz, to spore ułatwienie. Dzisiaj [25 czerwca 2017] tam wpływałem i wypływałem - ster mam zanurzony na 1,2 m o nic nie zawadziłem. Balast po schowaniu miecza 85 cm. Skoro jest pława, to może UM będzie też tam dbał o odpowiednie głębokości.
Od pławy PAS idziemy kursem 110 do pławy NPA i dalej kursem 120 na środek między tyczkami wystawionymi przez R.Dodę. Wchodząc w rzekę za tyczkami trzymamy się prawej strony, która jest bardziej głęboka. Pozdrawiam Drzazy.
Sprzedam jacht Pegaz 10 (Pegaz 969) w wersji kecz (możliwe przetaklowanie na slup). jacht idealnie nadaje się do żeglugi w rejonie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej a także po wodach śródlądowych. Posiada niewielkie zanurzenie i balast wewnętrzny. Kontakt: 501 647 139
Przez wiele lat sugerowaliśmy ustawienie toru podejściowego do Wisły Królewieckiej. Rzeka ta jest atrakcyjną krajobrazowo drogą wodną, prowadzącą od Szkarpawy w Rybinie przez Sztutowo do Kobylej Kępy nad Zalewem Wiślanym. Zwracaliśmy się również o przywrócenie Wiśle Królewieckiej statusu żeglownej drogi wodnej.
Ponieważ podejście do Wisły Królewieckiej od strony Zalewu jest mało widoczne wśród zieleni, dzienny nabieżnik (a najlepiej światło nawigacyjne) i dwie pławy torowe to absolutne minimum. Od wielu lat portal Pomorski Szlak Żeglarski zwracał się do odpowiednich służb nawigacyjnych o oznakowanie podejścia na Wisłę Królewiecką. Miejscowi żeglarze, zirytowani brakiem reakcji odpowiednich służb, samodzielnie wystawiali oznakowanie - w sezonie 2014-2016 była to pława z czarną kulą, ustawiona nieco na północ od wejścia na rzekę.
Kładka przegrodziła Motławę. Przez najbliższe trzy tygodnie będzie stale zamknięta. W tym czasie będą na niej montowane a później testowane, mechanizmy zwodzenia. Pod kładką będzie w tym czasie możliwy ruch wodny dla jednostek o wysokości do 2,5 metra. Po testach kładka w czerwcu zostanie oddana do eksploatacji. Dokładny harmonogram otwarć kładki i zasady ruchu wodnego w rejonie kładki są obecnie opracowywane i ulegają wciąż pewnym zmianom i modyfikacjom. Nie wszystkie sprawy są ostatecznie ustalone, dlatego informacje na ten temat przedstawimy dopiero, gdy będą oficjalnie opublikowane. PiotrS
Kładka przez Motławę - sterownia - fot. Piotr Salecki (maj 2017)
Kładka przez Motławę - fot. Piotr Salecki (maj 2017)
Kładka przez Motławę - fot. Piotr Salecki (maj 2017)
28 kwietnia 2017 rozpoczyna się sezon na wszystkich akwenach Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Po raz pierwszy od lat udało się doprowadzić do realizacji naszych postulatów i ujednolicić harmonogram otwarć mostów, śluz i pochylni na całym szlaku. Teraz w sezonie wszystkie śluzy, pochylnie mosty czynne są od 28 kwietnia do 01 października codziennie w tych samych godzinach. Otwarcia mostów zwodzonych dostosowane są do pracy śluz. Wcześniej było inaczej na każdym odcinku szlaku, odrębne godziny obowiązywały w weekendy i w dni powszednie, było kilka "sezonów" od wiosny do jesieni i trudno było się w tym wszystkim połapać.
Film z rejsu w marcu 2017 roku od przystani Żabi Kruk do Polskiego Haka. Uwaga! Prześwit pod Mostem Krowim i Zielonym według tablic wynosi 3 metry (na filmie zgodnie z wcześniej dostępnymi danymi podajemy 4,5 metra)
Planowane zamknięcie śluzy na cały sezon nawigacyjny 2017 zostało ogłoszone przez RZGW jesienią 2016 roku. Decyzja ta napotkała na protesty środowiska wodniackiego, w tym portalu Pomorski Szlak Żeglarski. Wskazywano na szkodliwość terminu, poważne utrudnienie w żegludze przez cały sezon na szlaku wodnym z Gdańska na Pętlę Żuławską, organizację wielu imprez związanych z Rokiem Rzeki Wisły. Na szczęście RZGW zmieniło planowany termin remontu - śluza będzie zamknięta od 02 października 2017 do 31 maja 2018, a więc remont odbędzie się w przeważającym czasie w miesiącach poza ścisłym sezonem żeglarskim. Zmiana decyzji RZGW Gdańsk pokazuje, że instytucja ta coraz bardziej liczy się z uwagami i opiniami nie tylko "żeglugi profesjonalnej", ale coraz bardziej przeważającego użytkownika śródlądowych dróg wodnych - turystów płynących kajakami, jachtami, motorówkami i hausbootami. To bardzo ważne że w instytucjach podejmujących istotne decyzje z punktu widzenia dostępności szlaku dla wodniaków - są osoby, które patrzą na to z szerszej perspektywy i liczą się ze zdaniem środowiska wodniackiego. Piotr Salecki (marzec 2017)