Liwa zatarasowana przy ujściu do Nogatu przez zwalone drzewa

Liwa to rzeka, która uchodzi z Jeziora Piotrkowskiego na Pojezierzu Iławskim. Odcinek od Nogatu do Kwidzyna po pogłębianiu i regulacji brzegów w ramach prac ochrony przeciwpowodziowej jest dostępny nawet dla jachtów z położonym masztem. Niestety, wielkość jednostek które mogą wpłynąć na Liwę ogranicza na samym początku stalowa zasuwa przy Wielkim Upuście. RZGW na spotkaniu w marcu 2017 deklarowało, że zasuwa ta będzie podniesiona wyżej. Niestety, 20 maja 2017 zasuwa nadal była opuszczona bardzo nisko.

Na szlaku do Kwidzyna Liwę przegradzają niskie mostki, które z pewnością i tak zatrzymają wiele jednostek, jednak samo wpłynięcie za Wielki Upust i popłynięcie nawet niewielkiego odcinka Liwą dostarczy niesamowitych wrażeń.

Tymczasem podczas mojej wizyty w Białej Górze 20 maja 2017 chciałem wpłynąć na Liwę. Niestety, zwalone drzewa całkowicie przegrodziły koryto rzeki Liwy tuż za Wielkim Upustem. Ponieważ nie jest to szlak żeglowny, za jego udrożnienie nie odpowiada RZGW a zakład melioracyjny. Nasz portal będzie interweniował w tej sprawie.
Piotr Salecki


Wejście na Liwę 20 maja 2017 - fot. Piotr Salecki


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź