- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku Marcina Palacza - aktualizacja 2020
Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku obejmuje swoim zasięgiem opisywane przez portal Pomorski Szlak Żeglarski akweny: Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz podstawowy śródlądowy szlak wodny z Gdańska na Zalew Wiślany i do Elbląga (Martwą Wisłą, Szkarpawą i Wisłą Królewiecką, Kanałem Jagiellońskim i rzeką Elbląg). Przewodnik bardzo polecamy jako wartościową pomoc nawigacyjną dla wodniaków! Autor, Marcin Palacz od razu po wydaniu przewodnika w 2018 roku stale aktualizował jego treść na swojej stronie internetowej a obecnie zebrał wszystkie informacje w suplemencie dostępnym w formacie pdf.
Autor przewodnika Polskie wybrzeże Bałtyku - Marcin Palacz osuplemencie
Gromadzenie materiałów do suplementu przewodnika żeglarskiego "Polskie wybrzeże Bałtyku", rozpocząłem ... w lutym 2018 roku, w momencie, gdy książka skierowana została do druku. Od początku przyjąłem założenie, że w internecie publikowane będą korekty i uzupełnienia książki. Pierwsze informacje tego rodzaju na stronie marcinpalacz.pl/pwb pojawiły się już marcu 2018 r.
Zbieranie informacji to ciągły proces. Przez cały rok przeglądam cotygodniowe "Wiadomości Żeglarskie". W sezonie sprawdzam ostrzeżenia nawigacyjne, a także komunikaty żeglugowe publikowane przez zarządców śródlądowych dróg wodnych opisanych w przewodniku — RZGW Szczecin i Gdańsk.
Regularnie zaglądam na żeglarskie fora sailforum.pl oraz forum.zegluj.net, śledzę informacje pojawiające się w mediach społecznościowych i rozmaitych innych źródłach w internecie.W sezonach 2018 i 2019 odwiedziłem wiele z przystani opisanych w przewodniku, od Szczecina po Zalew Wiślany. Własne notatki, uporządkowane i zebrane w postaci książki, bardzo przydają się w kolejnych rejsach – korzystałem więc z przewodnika intensywnie, jednocześnie szczegółowo sprawdzając informacje.
Rok 2019 obfitował w żeglarskie inwestycje. Powstały nowe przystanie, drobnych zmian było wiele. Szczególnie interesujące miejsca, np nowe, odwiedzone przeze mnie przystanie, opisywałem w formie oddzielnych artykułów. Liczba aktualizacji na stronie marcinpalacz.pl/pwb stała się na tyle duża, że dodawanie kolejnych, w następnych sezonach, byłoby problematyczne — przekaz przestawał być czytelny.
Jesienią 2019 uznałem, że warto pokusić się o przygotowanie suplementu. Cały zgromadzony wcześniej materiał wymagał oczywiście spisania w formie pasującej do książki, a także sprawdzenia i uzupełnienia. Należało narysować plany, wyszukać zdjęcia. Postępujące dość leniwie prace przyspieszyły w zimie, gdy kolejny raz skontaktował się ze mną Piotr Salecki aby zachęcić do dokończenia aktualizacji.
Pomysł wydania suplementu podchwycił wydawca, z którym ustaliliśmy, że uzupełnienie będzie miało podobną formę jak sam przewodnik. Wiosną, przed sezonem, następuje zwykle wysyp nowych informacji o funkcjonowaniu portów, przystani, obiektów hydrotechnicznych oraz o oznakowaniu nawigacyjnym. Podobnie było i w tym roku, choć początek sezonu uległ opóźnieniu z powodu epidemii. Niektóre informacje trafiły do suplementu dosłownie w ostatnich dniach przed jego udostępnieniem.
Całość jest do pobrania na stronie
- marcinpalacz.pl/pwb lub na stronie wydawnictwa
- Polskie wybrzeże Bałtyku, gdzie można również zakupić książkę.
Marcin Palacz
- Kategorie stron:
- 16812 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź