Archiwum newsów 2020

Zdążyć przed tragedią - śmierć czai się na nieznanej wysokości

Nieoznakowane lub nieodpowiednio oznakowane linie energetyczne wciąż stanowią zagrożenie dla wodniaków na całym Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Linie takie są w Gdańsku, na Nogacie, Elblągu czy w okolicach Ostródy. Tymczasem odpowiednie oznakowanie wszelkich linii energetycznych przechodzących nad wodami, do których dopłynąć mogą wodni turyści, to podstawa bezpiecznego żeglowania!

Niebezpieczna niewidoczna i nieoznakowana linia energetyczna na Szelągu Wielkim

Południowy kraniec jeziora Szeląg Wielki to miniprzystań przy parkingu samochodowym imienia Zielaka. Pomost przystani jest zrujnowany ale można dobić wprost do brzegu. Tu czai się śmiertelne niebezpieczeństwo - niewidoczna z wody, nieoznakowana linia wysokiego napięcia biegnąca równolegle do brzegu, ale nad wodą.



Kanał Bartnicki zyskał oficjalną nazwę - teraz to kanał Ducki

Kanał łączący jezioro Ruda Woda (nazywane dawniej Duckim) z jeziorem Bartężek zwyczajowo nazywano Kanałem Bartnickim. Nazwa nieoficjalna funkcjonowała wiele lat, do czasu kiedy radni miejscy z Morąga wystąpili o nadanie kanałowi oficjalnej nazwy Ducki. Nazwa ta oficjalnie obowiązuje od 01 stycznia 2019 roku.




Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku Marcina Palacza - aktualizacja 2020

Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku obejmuje swoim zasięgiem opisywane przez portal Pomorski Szlak Żeglarski akweny: Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz podstawowy śródlądowy szlak wodny z Gdańska na Zalew Wiślany i do Elbląga (Martwą Wisłą, Szkarpawą i Wisłą Królewiecką, Kanałem Jagiellońskim i rzeką Elbląg). Przewodnik bardzo polecamy jako wartościową pomoc nawigacyjną dla wodniaków! Autor, Marcin Palacz od razu po wydaniu przewodnika w 2018 roku stale aktualizował jego treść na swojej stronie internetowej a obecnie zebrał wszystkie informacje w suplemencie dostępnym w formacie pdf.


Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną - możliwość rozwoju dla portów Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nazywany również Kanałem Zatoka-Zalew wzbudza kontrowersje wśród polityków, miejscowych mieszkańców, w mediach oraz oczywiście w środowisku wodniackim. Jedni pomysł budowy popierają, inni krytykują. Walka na nie zawsze merytoryczne argumenty czy memy przesłania często racjonalne spojrzenie na rzeczywistość i możliwości, jakie może dać wybudowanie Kanału.

Informator Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni w sezonie 2020

Kolejny raz oddaję do rąk wodniaków aktualny informator dotyczący funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych. Możecie w nim sprawdzić kiedy są czynne śluzy i pochylnie, o których godzinach otwierane są mosty pontonowe, obrotowe i zwodzone. W informatorze są również telefony kontaktowe do tych obiektów oraz do nadzorów wodnych. Informatory będą wkrótce dostępne  na przystaniach na szlaku i w wybranych obiektach hydrotechnicznych.

Most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie w dniach 8-9 czerwca nie będzie zwodzony

Ze względu na konieczność wymiany elementów amortyzatorów most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie nie będzie zwodzony w dniach 8-9 czerwca 2020.





Powrót do normalności - wszystkie śluzy i pochylnie na Pomorskim Szlaku Żeglarskim czynne codziennie 07.00-19.00

Po wiosennym skróceniu godzin otwarć i otwarciach w weekendy na tzw. wcześniejsze zgłoszenie, które dotknęło przede wszystkim śluzy na Pętli Żuławskiej, powraca normalność. Od 6 czerwca 2020 wszystkie śluzy i pochylnie na Pomorskim Szlaku Żeglarskim czynne będą od godziny 07.00 do 19.00 we wszystkie dni tygodnia. Zbliżający się do śluzy Przegalina proszeni są o wcześniejsze telefoniczne powiadomienie obsługi o zamiarze śluzowania, ze względu na trwający dalej remont w części brzegowej.

Nowa strona internetowa RZGW Gdańsk

Całkiem nowa strona RZGW Gdańsk wystartowała bez żadnego rozgłosu pod adresem gdansk.wody.gov.pl.



Otwarcie śluzy Przegalina od 01 czerwca 2020, wydłużenie godzin otwarć pochylni na Kanale Elbląskim

Nowy komunikat RZGW nr 9/2020 informuje o planowym otwarciu śluzy Przegalina 01 czerwca 2020 i podaje tymczasowe godziny czasu pracy śluzy na pierwsze pięć dni jej funkcjonowania. Kolejny komunikat ma zostać wydany do 05 czerwca i będzie podawał czas pracy śluz, uwzględniając zmiany w funkcjonowaniu śluzy Przegalina i pozostałych śluz (prawdopodobne wydłużenie czasu pracy śluz i likwidacja otwarć "na zgłoszenie" w weekendy). Pochylnie od 01 czerwca będą czynne codziennie przez osiem godzin.

Niska linia energetyczna na Płaskim w końcu pod dnem jeziora

Po kilku latach nacisków środowiska wodnego, w tym portalu Pomorski Szlak Żeglarski, linia energetyczna przy przejściu z jez. Jeziorak na jez. Płaskie została poprowadzona pod dnem. Niestety na Pojezierzu Iławskim wciąż na kilkoma jeziorami prowadzą utrudniające żeglugę niskie linie energetyczne.
fot. Sebastian Szczęsny

Nowa firma czarterowa w Błotniku - dzienne motorówki spacerowe i ślizgowe

W Marinie Błotnik rozpoczyna działalność firma Bez Patentu, chociaż, przewrotnie, oprócz jednostek niewymagających uprawnień będzie mieć w ofercie również łodzie motorowe wymagające patentu, które będzie można wynająć samodzielnie lub ze sternikiem.



Bezpłatne śluzy i pochylnie do 30 września 2020

Od 16 maja do 30 września przejścia przez śluzy i pochylnie są bezpłatne dla wszystkich jednostek.






Śluza Przegalina będzie czynna od 01 czerwca 2020

Choć sama śluza będzie czynna, remont części brzegowej będzie kontynuowany. W związku z tym absolutnie zabronione będzie wychodzenie na teren śluzy. Śluzowanie należy również zgłaszać telefonicznie bezpośrednio operatorowi śluzy.




Od 18 maja liczebność załogi zgodna z dokumentem rejestracyjnym lub danymi producenta

Od 18 maja kolejne zmniejszenia rygorów w turystyce wodnej. Na jednostce pływającej będzie mogło przebywać maksymalnie tyle osób, ile wpisane jest do jej dokumentu rejestrowego. W przypadku jednostek niezarejestrowanych odniesieniem będą dane podawane przez producenta.

Ruch na Pętli Żuławskiej i Kanale Elbląskim od 1 do 13 maja 2020

RZGW przekazała dane statystyczne dotyczące ruchu na pochylniach Kanału Elbląskiego od 01 do 13 maja 2020 i w śluzach Pętli Żuławskiej, zestawiając go z analogicznym okresem ubiegłorocznym. Aby dokonać podsumowania, należy równocześnie omówić sytuację na szlakach wodnych rok temu i teraz. Wirus nie stanowi bowiem jedynej przyczyny różnic w statystykach przejść i pochylni. Niektóre obiekty odnotowały bowiem prawie taką samą liczbę przejść jak rok temu!

Zmiany czasu otwarć pochylni na Kanale Elbląskim od 18 maja 2020

RZGW informuje o zmianie czasu otwarcia pochylni na Kanale Elbląskim od 18 maja 2020.







Na Pomorski Szlak Żeglarski wracają jachty, barki i łodzie. Czartery funkcjonują od majówki

Większość firm czarterowych zwodowała swoje jednostki tuż przed majówką. Wtedy też ruszyły pierwsze rejsy czarterowe jachtów i barek motorowych. Na szlakach wodnych pojawiły się też jednostki prywatnych armatorów. Pływanie na jachcie, barce motorowej czy motorówce to jedna z atrakcyjniejszych form wypoczynku połaczonego z izolacją.


Most zwodzony Niski nieczynny do 29 czerwca 2020. Komunikaty i ostrzeżenie nawigacyjne

Most zwodzony Niski w Elblągu zamknięty dla ruychu wodnego do 29 czerwca 2020. Można przepływać pod zamkniętym mostem. Po kliknięciu czytaj dalej Komunikat Zarządu Dróg w Elblągu i ostrzeżenie nawigacyjne Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Aktualizacja 27 maja.




Skandal w Elblągu. Most zwodzony Niski nieczynny do odwołania bez wcześniejszego powiadomienia

01 maja wodniacy płynący z Pętli Żuławskiej na pochylnie Kanału Elbląskiego dowiedzieli się od operatora mostu, że Most Niski (od strony Zalewu Wiślanego) nie jest otwierany w ogóle ze względu na remont. Przewidywany czas zakończenia remontu? Miesiąc, może dwa. Lekceważenie wodniaków przez zarządców obiektów  hydrotechnicznych sięgnęło apogeum w Elblągu. Ogłoszenie przez RZGW nieotwierania śluz na Pętli Żuławskiej w weekendy - tylko na zgłoszenie co jest trudne w żegludze turystycznej, bo brak możliwości dokładnego planowania, zmniejszenie godzin otwarć mostu w Drewnicy i bezsensowne skrócenie sezonu do 13 września (na pozostałych obiektach jest dłuższy) stanowiło niechlubne precedensy. Aktualizacja 6 maja. Aktualizacja 27 maja.

Subskrybuje zawartość