Awaria mostu zwodzonego w Rybinie na Szkarpawie

Most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie nie będzie otwierany dla ruchu wodnego od 20 do 29 kwietnia 2022 ze względu na awarię. 29 kwietnia jest planowanym - ale niegwarantowanym dniem przywrócenia funkcji zwodzenia.
Most naprawiony i czynny od 27 kwietnia.


[aktualizacja 27 kwietnia 2022] Most został naprawiony i jest czynny od 27 kwietnia 2022.
Komunikat o otwarciu mostu jest tutaj


Awaria mostu zwodzonego w Rybinie na Szkarpawie przed sezonem spowodowała, iż nie będzie on otwierany dla ruchu wodnego od 20 do 29 kwietnia 2022. Awarii uległo koło zębate mechanizmu podnoszenia mostu. Jest to już kolejna "przedsezonowa" awaria tego mostu, poprzednie miały miejsce w czerwcu 2018 i kwietniu 2019.

Należy pamiętać, że podana data uruchomienia mostu dla ruchu wodnego
29 kwietnia 2022 jest planowanym - ale niegwarantowanym dniem przywrócenia funkcji zwodzenia.

W Rybinie która jest węzłem szlaków wodnych, szlak rozgałęzia się na dwa ramiona. Jednym z nich jest wspomniana Szkarpawa, drugim - Wisła Królewiecka.
Wisła Królewiecka mogłaby stanowić dla wielu jednostek alternatywny szlak wodny w przypadku awarii mostu na Szkarpawie. Niestety, od wielu lat nie jest czynny sąsiedni most zwodzony w Rybinie (niebieski), na Wiśle Królewieckiej, która jest jedną z piękniejszych rzek Pętli Żuławskiej. Został on wyremontowany kosztem wielu milionów złotych w ramach pierwszego etapu projektu "Pętla Żuławska", a następnie, po awarii kilka lat temu, został pozostawiony w stanie zamkniętym. Z tego względu szeroko reklamowany i promowany szlak wodny Pętli Żuławskiej ma od kilku lat zablokowaną dla turystów jedną z dróg wodnych. Wielu z nich dopiero na miejscu dowiaduje się o tym że most jest trwale nieczynny i z rozczarowaniem musi rezygnować z rejsu Wisłą Królewiecką, gdyż ich jednostki nie są w stanie przepłynąć pod zamkniętym mostem.

Zarządca mostu na Wiśle Królewieckiej, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, jak widać niespecjalnie się tym przejmuje, ponieważ od kilku lat nie zostały podjęte realne i praktyczne żadne działania, zmierzające do naprawy i uruchomienia tego mostu zwodzonego. Tłumaczenie brakiem funduszy nikogo nie przekonuje, zwłaszcza w sytuacji, gdy Wisła Królewiecka uzyskała status żeglownej drogi wodnej i zgodnie z prawem droga taka musi być drożna dla jednostek wodnych.

Coraz częstsze awarie mostu zwodzonego na Szkarpawie w połączeniu z trwale zamkniętym od kilku lat dla ruchu wodnego mostem zwodzonym na Wiśle Królewieckiej, stanowią groźne memento dla turystyki wodnej, która może zostać zupełnie zablokowana w Rybinie, gdy w końcu drugi most zwodzony ulegnie równie trwałej awarii. Wtedy z reklamowanej "Pętli" pozostaną wielu wodniakom zaledwie pojedyncze "nitki" do żeglugi.

  • Komunikat nawigacyjny o awarii mostu jest tutaj
  • Komunikat o naprawieniu i otwarciu mostu jest tutaj

Piotr Salecki

Most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie - fot. Piotr Salecki


Ciekawe i aktywne obozy dla dzieci i młodzieży - wandrus.com.pl


    

  
Obóz Sportów Wodnych
rejsy żeglarskie i motorówką, windsurfing, narty
wodne, wakeboard, holowanie banan, oponka
 Windsurfingowy
codzienne zajęcia windsurfingowe, rejsy żeglarskie, kajaki, rowery, sporty wodne
 Pierwszy Obóz Żeglarski
zarażamy pasją do żeglowania, codzienne
rejsy, kajaki, sporty wodne
Obozy przygody dla dzieci i młodzieży. Quadowe, paintballowe, gokartowe, żeglarskie, windsurfingowe, sportów wodnych, sun&fun, sportowe, taneczne, tenisowe, piłkarskie, wakeboardowe  - wandrus.com.pl.
Zadzwoń, zapytaj o ofertę: 501 647 139, 504 460 166

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź