- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Kamienica Elbląska
Kamienica Elbląska według nomenklatury Urzędu Morskiego ma status portu. W rzeczywistości jest to niewielka przystań w ciągu podobnych do niej przystani - takich jak Nadbrzeże czy Jagodna - na Zatoce Elbląskiej. Przystań to prostokątny, bardzo długi kanał (około 400 metrów), o szerokości na wejściu około 15 metrów, nieco zwężający się wgłąb przystani.
Nabrzeża od strony Zatoki są nieumocnione, skarpowe, mocno porośnięte trzcinami. Cumujemy raczej do nabrzeża wschodniego, do wnęk w linii brzegowej. Należy uważać na resztki drewnianych pomostów, drewniane pale, oszalowania i pniaki. Bez problemu znajdziemy jednak bezpieczne i ładne miejsce do zacumowania.
Wzdłuż brzegu wiedzie wydeptana ścieżka, mocno zryta przez bobry, które na całym terenie przystani działają niezwykle aktywnie. Idąc naprawdę trzeba uważać, bo można wpaść w jakąś dziurę, skręcić nogę i dalsza część rejsu stanie pod znakiem zapytania. Ślady po wypalonych ogniskach wskazują, że miejsce to cieszy się uznaniem biesiadników - zarówno miejscowych, jak i z załóg przypływających jachtów.
Zachodnie nabrzeże jest bardziej niedostępne. Z kolei końcowy odcinek nabrzeża zachodniego - około 40 metrów i nabrzeże szczytowe są umocnione, betonowe i oszalowane drewnianymi odbojnicami. Nabrzeża te są również oświetlone. Na brzegu wyłożone są płyty typu "iumb". Są tutaj także budyneczki używane przez rybaków (na nabrzeżu wschodnim częściowo w ruinie).
Przed budynkami rybackimi na zachodnim nabrzeżu, prostopadle od basenu portowego w głąb wcina się prostokątny basenik o kilkunastometrowej długości. Ma skarpowe nabrzeża, częściowo umocnione drewnianymi palikami. W baseniku tym zlokalizowany jest slip.
Port zamyka nabrzeże szczytowe. Jest ono oświetlone, podobnie jak umocniony fragment nabrzeża zachodniego, odcinki te wyposażone są również w polery cumownicze. Jachty cumują do nabrzeża skarpowego po wschodniej stronie portu, lub do nabrzeża szczytowego. Port nie oferuje żadnych udogodnień ani infrastruktury dla żeglarzy.
Miejscowość położona tuż przy porcie i przystanek kolejowy nazywają się... Kamionek Wielki. Takie różnice w nazwach są typowe dla wielu miejsc w regionie.
Podejście
Płynąc torem wodnym do Elbląga pomiędzy pławą 12/ELB a 14/ELB szukamy "dziury między trzcinami". To właśnie będzie Kamienica Elbląska. Pewną wskazówką będzie biały dom, kryty czerwoną dachówką, stojący na Wysoczyźnie Elbląskiej, po zachodniej stronie portu. Świateł i znaków nawigacyjnych nie ma.
Głębokości w porcie około 1,5 metra, na podejściu może być nieco płyciej.
Komunikacja
PKS w kierunku Elbląga i Braniewa. Pociągi od kilku lat nie kursują.
Piotr Salecki (2005, aktualizacja 2016)
- Galerie zdjęć Kamienicy Elbląskiej - tutaj
Podejście od strony Nadbrzeża i Suchacza. Płyniemy wzdłuż Wysoczyzny Elbląskiej. Za widocznymi z prawej strony zdjęcia tyczkami wejście do portu - fot. Piotr Salecki (2005)
W pewnym momencie otwiera się widok na panoramę całego portu - fot. Piotr Salecki (2005)
Miejsc do cumowania możemy szukać wśród zieloności po lewej lub cumować kei na samym końcu portu - fot. Piotr Salecki (2005)
Takie właśnie "miejscówki" oferuje nam na początku wschodnie nabrzeże - fot. Piotr Salecki (2005)
A na samym końcu portu solidne nabrzeża - fot. Piotr Salecki (2005)
Panorama portu wiosną - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Nabrzeże szczytowe - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Końcowy odcinek nabrzeża wschodniego - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Umocniony fragment nabrzeża zachodniego - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Drugi, niewielki basen portowy - fot. Piotr Salecki
Slip w prostopadłym baseniku - raczej dla niewielkich pływadełek - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Ślady działalności bobrów - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Nabrzeże wschodnie - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
Nabrzeże wschodnie - fot. Piotr Salecki (maj 2016)
- 8883 odsłony
Odpowiedzi
Przystań w Kamienicy Elbląskiej
Dodaj nową odpowiedź