Nie wszystko port, co ma nabrzeże

Nasz Czytelnik zauważył m a n i e r ę autora serwisu, który nadużywa słowa "port", określając tym mianem wiele przysłowiowych "dziur w trzcinach". Za słuszne uwagi dziękuję, postaram się o poprawki w bieżącej aktualizacji.


"Port Szejków" w Zatoce Elbląskiej - foto ze strony Jerzego Kulasa

A oto i meil naszego Czytelnika:

Witam. Na początku chciałbym powiedzieć, że ten serwis jest po prostu bardzo dobry i dzięki niemu bardzo dużo się dowiedziałem. Zawiera bardzo dużo potrzebnych informacji.

Piszę owy list ponieważ chciałbym poruszyć temat nazewnictwa, które Pan stosuje.
Otóż dość często widzę określenie port na każde miejsce, bądź pirs, bądź nabrzeże.

Chciałbym Pana przekonać do nazw, które także funkcjonują w naszym języku i są to:
- przystań,
- marina,
- przystań jachtowa.

Obecne nazywanie każdej przystani bądź mariny jachtowej portem działa wg mnie degradująco dla takiego określenia jak port. Praktycznie każdy czytelnik-laik nie widzi różnicy między portem Gdańsk a portem Jagodna. Podobnie nazywa pan port Dom Rybaka nieopodal Nowej Pasłęki (przecież to portem nawet nie jest). Chciałbym przekonać do stosowania takich słów jak "przystań" a porty jachtowe - "marina".

Niestety, żegluga śródlądowa nie jest u nas regulowana prawnie, w przeciwieństwie do morskiej (czyli także zalewowej). Chciałbym przestawić regulacje prawne w Polsce nt. tego nazewnictwa. Otóż wg ustawy o portach i przystaniach morskich - porty morskie ustanawia minister odpowiedzialny za gospodarkę morską (obecnie Infrastruktury), a przystań morską ustanawia dyrektor odpowiedniego urzędu morskiego (jest ich 3). Jako że zajmowałem się trochę opisem portów nadmorskich dość mocno się zdziwiłem gdy praktycznie każdy nazywa pierwszą lepszą przystań bądź pirs portem. Jak już wcześniej wspomniałem działa to dość degradująco dla obiektów które zostały podniesione do rangi portu prawnie. Chciałbym zauważyć, że "port" to dość mocne określenie.

Chętnię podyskutuję lub przyjmę słowa krytyki do mojego listu. Listę portów morskich mogę przedstawić, listę przystani także (choć zapewne niekompletną), choć i tak sądzę że określenia przystań można używać do woli, także na obiekty w portach. Pozdrawiam serdecznie
wiki.jdavid@

_________
Od redakcji:

Ja również pozdrawiam bardzo serdecznie, postaram się dokonać stosownych zmian i w związku z powyższym załączam propozycje "zaszeregowania" w regionie Zalewu Wiślanego:

Port
- Kąty Rybackie
- Krynica Morska (pasażersko-jachtowy)
- Krynica Morska (rybacki)
- Piaski
- Nowa Pasłęka w Ujściu 
- Tolkmicko
- Frombork
- Suchacz
- Elbląg

Formalnie według Urzędu Morskiego Piaski, Nowa Pasłęka i Suchacz są portami, choć zapewne właściwsze byłoby opisanie ich jako "przystani".

Marina (port jachtowy)
- Krynica Morska
- Elbląg - JachtKlub Elbląg
- Elbląg - HOW "Bryza"

Przystań
- Kąty Rybackie - stara przystań rybacka
- Nowa Pasłęka (za nieczynnym mostem zwodzonym)

Przystań jachtowa
- Kąty Rybackie - dawny "Barkas" (przygotowywana do uruchomienia)
- Nadbrzeże (przystań zrewitalizowana, ponownie funkcjonuje od 2008 roku)
- Kadyny
(przystań zrewitalizowana, ponownie funkcjonuje od 2007 roku)
- Nowa Pasłęka "Dom Rybaka"
- Frombork Molo (obecnie nieczynna)
- Suchacz - Stowarzyszenie Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym

Chętnie usłyszę Wasze propozycje lub ewentualne uwagi.
Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź