Cumujemy u Janusza w Drewnicy-Żuławkach

Na szlaku Szkarpawy, za mostem zwodzonym w Drewnicy Janusz Szwedowski buduje przystań żeglarską. To niewiarygodne, ale jest to pierwsze i jak na razie jedyne miejsce na Szkarpawie gdzie można skorzystać z wc, prysznica, podłączyć się do prądu i nabrać wody

To już kolejna wiadomość o powstającym na Pomorskim Szlaku Żeglarskim miejscu przyjaznym dla żeglarzy. Bardzo nas to cieszy i mamy nadzieję stale informować czytelników portalu zalewwislany o nowych przystaniach, marinach, portach jachtowych.

Gdy tylko miniemy most zwodzony w Drewnicy, po przepłynięciu kilkuset metrów Szkarpawą widać powstającą nową przystań żeglarską. Gospodarzem jest tutaj Janusz Szwedowski, znany żeglarz, działający w Stowarzyszeniu Armatorów Jachtowych - www.saj.org.pl


Panorama powstającej przystani od strony mostu zwodzonego w Drewnicy

Przystań pięknie położona nad brzegiem Szkarpawy jest w trakcie budowy, jednak już teraz żeglarze mogą tutaj nabrać wody, podłączyć się do prądu, skorzystać z wc a niebawem także z prysznica. Spragnieni dłuższego pobytu mogą wynająć tzw. holenderskie domki campingowe.
W chwili obecnej jest to w zasadzie jedyna przystań żeglarska na Szkarpawie, nie licząc Stanicy Wodnej w Osłonce, która jest w budowie od ponad 10 lat, a faktycznie właściciel zaprzestał tam kontynuowania inwestycji. Tymczasem takie przystanie powinny witać wodniaków co kilka lub kilkanaście kilometrów i mamy nadzieję że przykład Drewnicy-Żuławek, Sztutowa okaże się zaraźliwy.


Panorama przystani z bliska


Gospodarz, Janusz Szwedowski zaprasza żeglarzy do odwiedzin


Rezerwa terenu na rozbudowę przystani z pięknym stołem na pierwszym planie


Solidny slip i rekomendowane miejsce do cumowania w chwili obecnej (czerwiec 2009) - tam gdzie cumuje nasz locyjny pegaz. Gdzie indziej może być jeszcze zbyt płytko.

Na razie cumujemy do nabrzeża w okolicy slipu, tak jak to widzicie na zdjęciu w wykonaniu naszego locyjnego pegaza. Mając zanurzenie około 80 cm doszliśmy jedynie dziobem.
Ale gospodarz przystani obiecuje, że głębokości przy wszystkich pomostach będą znacznie większe.

Drewnica-Żuławki to dwie połączone ze sobą miejscowości, gdzie znajduje się najwięcej na Żuławach zabytków architektury i pamiątek po dawnych osadnikach holenderskich - Mennonitach. Drewnica znana jest również z mostu zwodzonego, zbudowanego ukośnie do osi rzeki, co skutecznie utrudnia dłuższym zestawom pchanym manewry a sprawa znalazła swój finał w prokuraturze. Most zwodzony otwierany jest obecnie przynajmniej 6 razy dziennie, ale starsi żeglarze pamiętają czasy, gdy w tym miejscu był most pontonowy, otwierany jeden lub dwa razy dziennie. "Dodatkowe" otwarcie kosztowało słono,
rejs z Gdańska do Elbląga był prawdziwą wyprawą... Kkrążyły legendy o chamstwie obsługi. Ale dzisiaj jest znacznie lepiej, panowie którzy obsługują most są mili i sympatyczni, po postu jesteśmy w Europie.

W ramach programu rozwoju dróg wodnych "Pętla Żuław" w okolicy, przy moście zwodzonym w Drewnicy mają być ustawione pomosty cumownicze (jeden już jest, od strony śluzy Gdańska Głowa), natomiast w Żuławkach ma powstać przystań żeglarska wraz z nabrzeżem pasażerskim (dla statków białej floty i dużych jednostek motorowych) i nadbrzeżną promenadą.

Nabrzeże przystani
Wc i prysznice wkrótce będą dostępne dla gości.

Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź