10 lipca - najszybsze maszyny przy Molo w Brzeźnie

Najszybsze maszyny przy molo w Brzeźnie
Gdańsk będzie gościł prestiżową imprezę motorowodną najwyższej rangi - Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych. To wyjątkowe wydarzenie wystartuje 10 lipca i potrwa dwa dni. Jednocześnie z zawodnikami rywalizować będą znani i lubiani mistrzowie sportu oraz czołowi dziennikarze, w ramach II Pucharu Polski ViP Race oraz II Mistrzostw Polski Dziennikarzy.
Swój udział potwierdzili m.in. Dariusz Michalczewski, będący jednocześnie ambasadorem mistrzostw jak również Iwona Guzowska, Aleksandra Kobielak, Magda Wróbel, Leszek Blanik, Maciej „Gleba” Florek, Krzysztof Groblewski, Paweł Hlib, Stefan Kałużny, Łukasz Kaźmierczak, Adam Korol, Lubomir Libadzki, Maciej Lubiak, Przemysław Miarczyński. W rywalizacji dziennikarzy wystąpią przedstawiciele mediów ogólnopolskich i lokalnych: Dzień Dobry TVN, Gazeta Wyborcza, Life and Travel Magazine, MTV, Orange Sport, Orange Sport Info, PAP, Polska Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, RMF FM, RMF Maxx, Trojmiasto.pl, TVN, TVN 24, TVP3 Gdańsk, Viva, Wirtualna Polska. Ubiegłoroczne zawody w poszczególnych klasach wygrali: Robert Gładecki i Maciej Siekaj. W klasyfikacji VIP najlepszy był Tomasz Iwan, a w kategorii dziennikarzy zwyciężył Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej.

Areną zmagań będzie akwen morski w Gdańsku Brzeźnie. Bezpośrednie sąsiedztwo molo sprawi, że będzie ono stanowić „naturalną” widownię, z której będzie można obserwować widowiskowe wyścigi. Śledzenie rywalizacji będzie możliwe także z plaży, a dla największych kibiców udostępniona zostanie specjalna strefa, tzw. jetski zone.
Wyścigi superszybkich skuterów to jednak nie jedyna atrakcja weekendu. Bogaty program imprezy na sobotę przewiduje także występ zespołu A.T.R. (Addicted to Rock) znanego z recitalu w Dzień Dobry TVN, grającego rock elektroniczny, pokaz tańca w wykonaniu Maćka "Gleby" Florka – zwycięzcy You Can Dance, mecz beachsoccera między Dziennikarzami i Vipami.
Zarówno Vipy, Dziennikarze oraz sami widzowie będą mogli wesprzeć chore dzieci. Odbędzie się aukcja przedmiotów ofiarowanych przez VIPów, z której dochód wesprze dzieci z Fundacji "Żyć z pompą". Fundacja pomaga najmłodszym, którym do codziennego funkcjonowania potrzebne są pompy do żywienia, do oddychania, do podawania insuliny czy leków przeciwbólowych. Akcja organizowana przy okazji zawodów sportowych ma na celu zapewnienie dzieciom możliwości samodzielnego funkcjonowania. Galeria Przymorze zadeklarowała ufundowanie pompy do żywienia pozajelitowego, którą przekaże na rzecz fundacji.

Zwieńczeniem sobotnich atrakcji będzie pokaz sztucznych ogni, przygotowany przez firmę VENITE FAJERWERKI. Tym razem na niebie zobaczymy gwiazdy w postaci rozbłysków: komet, gwiazd i kaskad na który zapraszamy o godz. 21.55. Patronat nad imprezą objął: Polski Komitet Olimpijski, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska.

Organizatorami imprezy są: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Gdański Klub Sportowy Jetski Team, PZMWiNW.
Sponsorem Głównym jest Galeria Przymorze. Imprezę wspierają: Stena Line, Yamaha, KMJ Kaszubowscy, Sony, CNF, Venite, VIP Dołącz do Grona, Car&Jet, SKM, ZTM Gdańsk, Pol-Dróg, Państwowa Straż Pożarna, Pajo sp. z o.o., Decathlon, Valdi Druk, brandish, Drukarnia APS

Szczegółowe informacje o imprezie: www.jetskirace.pl
 

Program imprezy:

Sobota 10.07

10:00 Ceremonia otwarcia zawodów

11:30 Wyścigi Mistrzostw Polski w Skuterach Wodnych

15:00 Wyścigi II Mistrzostw Polski Dziennikarzy

15:00 Wyścigi II Pucharu Polski VIP Race Gdańsk 2010

16:00 Występ zespołu A.T.R. (Addicted to Rock)

 

16:30 Pokaz tańca poprowadzi Maciej ‘Gleba’ Florek

17:00 Aukcja charytatywna na rzecz Fundacji „Żyć z Pompą”

18:30 Mecz Beach Soccer’a Dziennikarze vs ViPy

19:00 Ceremonia wręczania nagród

19:30 Występ zespołu A.T.R. Addicted to Rock

21:55 Pokaz sztucznych ogni

Niedziela 11.07

10:00 - 16:00 Wyścigi Mistrzostw Polski w Skuterach Wodnych

 

 

Skutery na ratunek i dla sportu

Skutery wodne to jedna z niewielu dyscyplin motorowodnych, która tak szybko rozwija się na świecie i w Polsce. Zastosowanie skutera wodnego jest wielorakie - od zabawy do wyczynu, od nauki do szkolenia. Może bawić, a także ratować życie. Wszystko zależy od tego, kto i po co go kupił oraz jaki użytkuje sprzęt.

 

Skutery można podzielić na dwie podstawowe klasy - siedzące i stojące. Nazwa bierze się z pozycji pilota skutera w czasie płynięcia. Stojące zalicza się do jednoosobowych. Siedzące z kolei są 1-,2-, 3-, i 4-osobowe. Te z kolei można podzielić na turystyczne, sportowo-turystyczne, sportowe i wyczynowe. Funkcjonuje również podział ze względu na pojemność silnika. Nie ma ograniczeń co do mocy skuterów, lecz są pewne wymogi w zakresie dokonywania przeróbek w silniku i karoserii. Najmocniejsze skutery osiągają moc do 360KM.

 

W Polsce jest obecnie ok. 40 aktywnych zawodników we wszystkich klasach i możliwe, że od przyszłego roku wejdzie w życie kilka nowych podziałów na klasy. Na Zachodzie rozgrywa się zawody offshorowe, czyli długodystansowe wyścigi na morzu. W odniesieniu do sprzętu rozróżnia się następujące podziały: skutery seryjne, przeróbki z ograniczeniami i pełne przeróbki, tzw. super-stock, klasy supercharged. Są też klasy młodzieżowe i kobiet. W przypadku kobiet nic nie stoi na przeszkodzie, aby razem z mężczyznami brały udział w zawodach. Tak jest w np. w Niemczech.

 

Skuter wodny z platformą czy bez jest standardem w służbach ratowniczych nie tylko Włoch, czy krajów zachodniej Europy, lecz również USA, skąd wywodzi się Grupa K38 Rescue. Stanowi podstawowe wyposażenie w zabezpieczeniu kąpielisk morskich. Także ratownicy strzegący gdańskich kąpielisk dysponują tego typu sprzętem.

Grzegorz Pawelec  - MOSiR Gdańsk

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź