Wielkie czyszczenie basenu w Gdyni

Półtorej tony śmieci wyciągniętych z dna gdyńskiej Mariny i przybrzeżnej części Bulwaru Nadmorskiego - oto efekt Eko Nurkowego Dnia, który odbył się 16 października w Gdyni.Idea zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodziła się w ubiegłym roku, wtedy też impreza odbyła się po raz pierwszy. Jej pomysłodawcami są Sebastian Borek (Centrum Nurkowe TICADA) i Piotr Bielski (GOSiR - Marina Gdynia).  Stworzyli imprezę, która zintegrowała nurków pod wspólnym hasłem podniesienia czystości naszego Bałtyku.

W ubiegłym roku akcja zgromadziła około 50 płetwonurków, co wydawało się niemałym sukcesem, biorąc pod uwagę fatalną pogodę. Wydobyto wówczas blisko 80 kg śmieci. W tym roku do podwodnego sprzątania przystąpiło niemalże 120 płetwonurków, 20 ratowników medycznych i WOPR oraz 20 osób czuwających nad sprawnym przebiegiem akcji.  Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania - z dna Bałtyku ubyło prawie półtorej tony śmieci!

Oczywiście wszyscy byli ciekawi co tym razem zostanie wydobyte.  Obok butelek, rur, opon, śmietników i wózków sklepowych wyciągnięto: dwa laptopy, telefon komórkowy, portfel z dokumentami i ważny dowód osobisty. W tym roku rejon sprzątania powiększył się, była to nie tylko Marina ale też obszar w pobliżu bulwaru. Płetwonurkowie podzieleni zostali na grupy około 8-10 osobowe, wyznaczone zostały sektory w porcie jachtowym  i poza nim. W akcji wykorzystano 5 łodzi a także okręt ratowniczy ORP "Maćko", Jednostkę Pływającą Urzędu Morskiego i Policji  oraz ponton z ratownikami medycznymi na pokładzie.

Akcję zorganizował GOSiR wraz z Centrum Nurkowym TICADA. Nie odbyłaby się ona jednak gdyby nie pomoc sponsorów. Dzięki nim mogliśmy zapewnić zgłoszonym ochotnikom okolicznościowe koszulki, ciepły posiłek, losowanie nagród a wśród nich: komputer nurkowy SUUNTO ZOOP, automat oddechowy CRESSI, pakiet nurkowy w Chorwacji, zegarek marki NAUTICA.Imprezę wsparła  Brzegowa Grupa Ratownicza i Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Marynarki Wojennej a także Komenda Miejska Policji. W czasie podwodnego sprzątania na powierzchni odbywał się piknik rodzinny. Atrakcje zapewniły stanowiska Brzegowej Grupy Ratowniczej MW, Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego, Instytutu Oceanografii UG a także Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni. Firma Santi prezentowała swoje najnowsze skafandry z możliwością testowania. Zadbaliśmy także o naszych najmłodszych uczestników, którzy w czasie trwania akcji mogli brać udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez GOSiR.W tym roku do Eko Nurkowego Dnia włączyły się trójmiejskie centra nurkowe, między innymi Centrum Techniki Nurkowej Piórewicz, Tryton, Gdynia Dive, Sea Quest. Chcielibyśmy też podziękować dużej grupie naszych przyjaciół i sympatyków, którzy po raz kolejny pomogli nam na powierzchni zorganizować wszystko tak, aby cała akcja przebiegła bezpiecznie i sprawnie.

info: GOSIR, Ticada

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź