Kolosy po raz 13 w Gdyni juz od 11 marca


Kolosy to tajemnicze posągi z Wyspy Wielkanocnej, nabrały mocy symbolu tego, co nieznane, niezwykle, wspaniale, pociągające, warte zbadania i poznania za cenę najwyższego wysiłku i ryzyka. Dlatego Nagroda Kolosów jest najlepszym wyróżnieniem dla tych, współczesnych nam ludzi, którzy podobnie, jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości, porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszać na szlak odkrywczej przygody, nieprzetartymi ścieżkami, otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka.

Oprócz prezentacji i przyznania nagród w różnych kategoriach, takich jak „Podróże", „Żeglarstwo", „Alpinizm", „Eksploracja Jaskiń" oraz „Wyczyn Roku" przyznawane są "Super Kolosy" za całokształt osiągnięć. Z żeglarzy otrzymali je Ludomir Mączka, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Baranowski.

Ciekawym pomysłem jest konkurs o Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Startują w nim młodzi podróżnicy, starający się o ufundowany przez prezydenta Gdyni grant na organizację planowanej wyprawy.  Wstęp jest bezpłatny.

11 marca rozpocznie się w Gdyni największa w Europie impreza podróżnicza - 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, filmów i prezentacji z wypraw we wszystkie zakątki świata (łącznie prawie 90 prelekcji!) będzie ceremonia przyznania Kolosów, prestiżowych statuetek za dokonania roku.

Rowerowe wyprawy dookoła świata, schodzenie w głąb tropikalnych jaskiń, ośmiotysięczniki (i to od razu w koronie), przeprawy przez niedostępne lodowce oraz podróże jako sposób na życie – opowieści o tym wszystkim i znacznie więcej: oto, co czeka na publiczność Kolosów. W nowoczesnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje będą się odbywały na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiądzie nawet 3200 osób, oraz w sali seminaryjnej. Prezentacjom będą towarzyszyć targi sprzętu i odzieży outdoorowej oraz organizowany już po raz drugi Salon Mediów Podróżniczych. Jego pierwsza edycja w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nie zabraknie też seminarium, podczas którego – co stało się już tradycją Kolosów – podjęta zostanie próba odkłamania kolejnego stereotypu związanego z podróżowaniem. Tym razem tematem będą podróże „trzeciego wieku”.

Kolosy to przy tym nie tylko święto, ale i okazja do dokonania rzetelnego przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2010 roku. Złożona z podróżniczych autorytetów Kapituła po raz dwunasty przyzna nagrody w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Wręczony zostanie też Super-Kolos za całokształt osiągnięć oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączona z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy (15 tys. zł).

Najciekawsze dla zeglarzy prelekcje beda w sobote, 12 marca

  • Wielka podróż małej „Trynidad” Filip Sułkowski
  • Dezetą dookoła Rugii i na Bornholm Michał Jósewicz
  • Jamuna i Ganges po polsku Jarosław Frąckiewicz, Celina Mróz
  • Przejścia w Przejściu. „Solanusem” przez NWP Monika Witkowska
  • Czarny Diament, czyli droga na Księżyc (z okładem) kpt. Jerzy Radomski

Wiecej www.kolosy.pl

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź