Rudniki - Nabrzeże Dźwigowe

Nabrzeże Dźwigowe to nazwa umowna, zastosowana przeze mnie dla określenia tego miejsca. Nabrzeże to położone jest w pobliżu przystani Stewa, nieco na wschód od niej. Swoją bazę w tym miejscu ma firma Grohmann, stąd nazwa.

Panorama od strony zachodniej - fot. P. Salecki (2010)

Tytułowe miejsce, to betonowe nabrzeże osłonięte oponami i wyposażone w polery cumownicze. Nieosłonięte od falowania spowodowanego przez jednostki płynące Martwą Wisłą. Plac przy nabrzeżu wyłożony jest betonowymi płytami, stoją różne hangary. Jest również duży, biały namiot firmy Yachtfinishing, która dzierżawi tu część placu i nabrzeża.
Od 2000 roku powstaje w tym miejscu przystań dla żeglarzy JachtMarina Gdańsk, która ma w planach budowę pływających pomostów z ybomami i zaplecza dla żeglarzy. Jacht Marina Gdańsk już funkcjonuje.

Wschodnia część nabrzeża wyposażona jest w slip, którego użycie jest możliwe jedynie przy wysokim stanie wody i po konsultacji z gospodarzami tego miejsca. Slip bowiem nie schodzi łagodnie w kierunku dna a kończy się pionową ścianką oporową. Wiadomo, czym to grozi przyczepie jadącej w dół. Tuż za Nabrzeżem Dźwigowym (między nabrzeżem a niebieskimi hangarami) znajduje się ujście Kanału Rozwójki, którym wpływamy do przystani Pałacu Młodzieży i Bliza.

Nabrzeże sfotografowane z perspektywy slipu- fot. Piotr Salecki (2011)

Cumowanie tutaj jachtów może mieć charakter incydentalny i po dobiciu trzeba uzyskać zgodę na dalszy postój. Z pewnością ktoś do Was podejdzie z pytaniem, w jakim celu tutaj się zatrzymujecie. Nie ma tu żadnej infrastruktury dla żeglarzy ani dostępnego zaplecza sanitarnego typu wc lub prysznic. Natomiast jest to miejsce, gdzie możecie liczyć na pomoc w przypadku doraźnej awarii - konieczności laminowania czy też spawania elementów ze stali nierdzewnej - właśnie w firmie Yachtfinisching.  I to może być istotny powód Waszej wizyty w tym miejscu. To również dobre miejsce do sklarowania masztu (postawienia lub położenia), jeśli płyniemy Martwą Wisłą do/z Gdańska.

Piotr Salecki (czerwiec 2011, aktualizacja kwiecień 2020)

Jest tu miejsce na zimowanie większych i mniejszych jednostek - fot. P. Salecki (2011)

Odpowiedzi

kanał rozwójki

tam też znajduje sie trzeci klub żeglarski o nazwie "Gdańskie bractwo żeglarzy"

Dodaj nową odpowiedź