Przesmyk Pleniewo poszerzony

Przesmyk Pleniewo, zwany też Kanałem Płonia to wąski odcinek Martwej Wisły pomiędzy Rozlewiskiem Wisły Śmiałej a Stocznią Wisła. Dawniej w tym miejscu zlokalizowana była Śluza Pleniewo. Do tej pory  płynący pod żaglami mieli w tym miejscu utrudnioną nawigację. Wiatr przycichał, wąski farwater utrudniał halsowanie i jak na złość pojawiał się pchacz z barką.

Naiwnością byłoby jednak sądzić, że poszerzenie tego odcinka wykonano z myślą o wodniakach. Oczywiście że nie. Przebudowa została wykonana z myślą o intensywniejszej eksploatacji Terminalu Wodnego Paliw Płynnych Rafinerii Lotos. Dzięki przebudowie będą tu mogły przypływać większe, morskie zbiornikowce. Mam nadzieję, że nie spowoduje to obostrzeń dla wodniaków, tak często niepotrzebnie stosowanych przez różne urzędy. Modernizacja tego odcinka oznaczać będzie również nowe oznakowanie nawigacyjne w tym miejscu. Prace mają zakończyć się w 2014 roku.

Piotr Salecki (marzec 2014)

  • Galeria zdjęć z 2015 roku - tutaj
  • Kanał Płonia - przewodnik dla wodniaków na mojej stronie - tutajPoszerzanie Przesmyku Pleniewo - widok w kierunku Gdańska. Fot. Piotr Salecki (marzec 2014)


Poszerzanie Przesmyku Pleniewo - widok w kierunku Sobieszewa. Fot. Piotr Salecki (marzec 2014)


Poszerzanie Przesmyku Pleniewo - brzeg południowy. Fot. Piotr Salecki (marzec 2014)


Poszerzanie Przesmyku Pleniewo - widok w kierunku Sobieszewa. Fot. Piotr Salecki (marzec 2014)

Piotr Salecki (marzec 2014)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź