Supły na Pętli Żuławskiej

Od wielu lat, most w Drewnicy poza sezonem otwierany był dwa razy dziennie. Żeglarze, w tym prowadzący portal Pomorski Szlak Żeglarski, proponowali zmianę sztywnie ustalonych godzin, podczas których pracownik obsługi i tak przebywał w dyżurce, na otwarcia "na żądanie" przepływających jednostek w wyznaczonych godzinach pracy mostu. Ze względu na mały ruch wodny po sezonie takie rozwiązanie było najlepsze dla wodniaków, gdyż nie skazywało ich na wielogodzinne oczekiwanie na otwarcie pod zamkniętym mostem. Na przykład dobicie do mostu o godzinie 13.00 oznaczało już oczekiwanie na otwarcie... do godziny 08.00 rano następnego dnia. Otwarcia mostu "na żądanie" poza sezonem nie powodowałyby także żadnego korka na drodze, gdyż po sezonie ruch drogowy jest wyraźnie mniejszy. Z kolei w sezonie most otwiera się często i nie jest to problem.

Wreszcie zmiana na lepsze nastąpiła w sezonie 2014. Ustalono, że poza sezonem most będzie otwierany w godzinach od 07.00 do 15.00 na zgłoszenie telefoniczne podpływającej jednostki. Tak to funkcjonowało w sezonie 2014 i 2015. W tym czasie sugerowano operatorowi mostu w Rybinie (kolejny most na tej samej rzece), aby wprowadził po sezonie podobne rozwiązanie.

Kolejnym wnioskiem było ujednolicenie "sezonu" dla obu mostów, a w konsekwencji dla wszystkich obiektów na szlaku. Sezon w Drewnicy trwa do 15 września a w Rybinie do 15 października. Ma to o tyle znaczenie, że okresie "sezonu" mosty otwierają się codziennie wielokrotnie - osiem razy w Drewnicy i sześć razy w Rybinie, co pozwalało na bezproblemowy tranzyt wodniakom. Teraz jednak Rybina nie ma co wzorować się na systemie otwarć w Drewnicy, bo od 2016 roku jest on zdecydowanie gorszy niż w Rybinie!

Nagle, bez żadnych konsultacji ze środowiskiem wodniackim, w 2016 roku na moście w Drewnicy pojawiła się informacja, że poza sezonem most będzie otwierany od 7 do 15 na zgłoszenie telefoniczne ale... z dwudniowym wyprzedzeniem! Wiadomo, że jacht to nie statek, poruszający się ze sztywnym rozkładem jazdy, planując rejs jachtem czy nawet hausbootem nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, kiedy dotrzemy do danego miejsca. Jest to zależne od siły wiatru, falowania na rzece i wielu innych czynników. Dlatego takie wymogi dotyczące otwarć mostu sparaliżują żeglugę turystyczną na Szkarpawie po 15 października i przed 01 maja. Oczywiście, wiadomo, że w tym okresie żegluga jest relatywnie niewielka, głównie weekendowa - ale jest! W dodatku skoro chcemy zachęcać wodniaków do pływania po szlakach Pętli Żuławskiej, skoro "sezon" w portach i na przystaniach Pętli trwa do ostatniej niedzieli października, a coraz więcej jednostek ma ogrzewane kabiny - to nie blokujmy możliwości żeglugi.

Godziny otwarć mostu w Drewnicy w ostatnich latach po sezonie, czyli przed 01 maja i po 15 października

 • 2012: poza sezonem: godz. 8 i 12
 • 2013: poza sezonem: godz. 8 i 12
 • 2014: poza sezonem: od 07.00 do 15.00 otwarcie na na zgłoszenie telefoniczne podpływającej jednostki.
 • 2015: poza sezonem: od 07.00 do 15.00 otwarcie na zgłoszenie telefoniczne podpływającej jednostki.
 • 2016: poza sezonem: od 07.00 do 15.00 otwarcie na zgłoszenie telefoniczne podpływającej jednostki z dwudniowym wyprzedzeniem

O konieczności ujednolicenia systemu otwarć śluz i mostów mówię i piszę już od dziesięciu lat.
Jeden z napisanych na ten temat artykułów można przeczytać tutaj

Wysłuchują mnie na spotkaniach zarządcy śluz i mostów, w rozmowach pozytywnie oceniają moje propozycje i uwagi i zasadniczo nic się nie zmienia. Drobne korekty nie rozwiązują kompleksowego ujednolicenia funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych.

Jak to wygląda w prakytyce?
Spróbujcie wynająć hausboota i opłynąć tytułową Pętlę Żuławską np. w weekend 23-24 kwietnia. Wisłą Królewiecką w ogóle nie popłyniecie, bo "sezon" na moście w Rybinie rozpoczyna się 01 maja. "Ciekawie" na Wiśle Królewieckiej jest też "po sezonie", który z jednej strony tej rzeki - na moście w Rybinie trwa do15 października, ale z drugiej strony, na kolejnym moście, w Sztutowie, sezon trwa do 15 września. Dlatego jedyna prywatna przystań w Sztutowie, położona za mostem zwodzonym, po prostu po 15 września jest już zamknięta. 23-24 kwietnia nie przepłyniecie też "dużej" pętli, bo śluzy na Nogacie będą nieczynne (chęć przejścia trzeba zgłosić do czwartku), most w Drewnicy będzie zamknięty (chęć przejścia trzeba zgłosić z dwudniowym wyprzedzeniem), a most w Rybinie otworzą o 09.00 lub o 14.00. Kto z płynących hausbootem będzie w stanie podać, o której w niedzielę dopłynie do mostu w Drewnicy, po opłynięciu Pętli Nogatem i Wisłą? Czy będzie to godzina 11 czy 14? I jaki stres będzie towarzyszył takiemu rejsowi - przepuszczą nas, czy utkniemy? Zdążymy do pracy w poniedziałek czy nie?  Z pewnością nie o takie przygody chodziło twórcom sloganu reklamowego Pętli Żuławskiej "303 km prawdziwej przygody!"


A wszystko to jest przecież takie proste. Wystarczy wprowadzić jednolity dla całego Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego system, którego przykład podaję poniżej:

 • do 01 kwietnia - przed sezonem (duże ograniczenia otwarć)
 • 01 kwietnia-30 maja - sezon wiosenny (ograniczenie godzin otwarć w tygodniu, wydłużenie czasu pracy i otwarcia w weekendy!
 • otwarcia w "majówki" jak w sezonie letnim
 • 01 czerwca - 15 września sezon letni (maksymalne wydłużenie czasu godzin otwarć i najwięcej godzin otwać mostów)
 • 15 września - 30 października - sezon jesienny (ograniczenie godzin otwarć w tygodniu, wydłużenie czasu pracy i otwarcia w weekendy!)
 • 01 listopada - po sezonie (duże ograniczenia otwarć)

Piotr Salecki (lipiec 2016)


Drewnica - godziny otwarć w sezonie 2012 i 2013 - fot. Piotr Salecki (2013)

Drewnica - godziny otwarć w sezonie 2014 i 2015 - fot. Piotr Salecki (2014)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź