Groszkowo - dawny port

Głęboki kanał na północnym brzegu Szkarpawy w miejscowości Groszkowo, prowadzi do głęboko wcinających się w ląd basenów. Nie ma tam gospodarza. Brzegi są ziemne, skarpowe. Najprawdopodobniej jest to miejsce po dawnym porcie, w którym przeładowywano na barki płody rolne.  Obecnie jest to doskonałe miejsce na postój w ciszy i spokoju, miejsce całkowicie osłonięte od falowania, dobre na biwak i ognisko. To także miejsce na lokalną przystań - a więc perspektywiczne. Charakterystycznym punktem orientacyjnym jest silos i zabudowania gospodarstwa w głębi lądu, dobrze widoczne z wody, położone na wschód od ujścia kanału do Szkarpawy. Na przeciwległym brzegu znajdują się zabudowania miejscowości Chełmek. Dawniej w tym miejscu przechodziła nad Szkarpawą niska linia energetyczna, obecnie poprowadzona pod dnem rzeki.

Aktualizacja maj 2020: Na przeciwległym brzegu w miejscowości Chełmek-Osada został ustawiony pomost pływający w ramach budowy sieci przystani kajakowych na Pomorzu. Z pomostu tego najczęściej korzystają jachty i barki motorowe. Niestety, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju przystani w części brzegowej (za wałem) nie ma żadnego zaplecza dla wodniaków.


Piotr Salecki (listopad 2016, aktualizacja maj 2020)Kiedy płyniemy Szkarpawą wejście do dawnych basenów portowych łatwo przeoczyć - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - widok od strony Szkarpawy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

I widok w przeciwnym kierunku - na Szkarpawę - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - basen portowy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - charakterystyczne zabudowania na brzegu Szkarpawy na wschód od wejścia do basenu portowego - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

Odpowiedzi

Wystarczająco dla większości

Wystarczająco dla większości

Dodaj nową odpowiedź