Archiwum newsów 2021

Warlity wielkie - pomost gminny

Warlity Wielkie - pomost Natural Hotel

Teren hotelu obejmuje rozległy obszar wzdłuż brzegu, włącznie z plażą i pomostem typu "molo", okalającym wewnętrzne kąpielisko. Do pomostu można - jak na razie - okazjonalnie zacumować, zwłaszcza jeśli swoim zachowaniem nie będziemy stwarzać problemu. Polecam smaczny posiłek w hotelowej restauracji. Nieopodal hotelu - w odległości około 200 metrów, w miejscowości Warlity Wielkie znajduje się pętla autobusu miejskiego, którym możemy dojechać do Ostródy.

Głębokości przy krańcu pomostu sięgają około 1,5-2 metrów, im bliżej brzegu, tym naturalnie płyciej. Od strony północnej pomost ma barierkę, od strony południowej mamy możliwość swobodnego wyjścia na pomost. "Listwę odbojową" stanowią dwie deski, biegnące równolegle do pomostu, lecz nieco niżej. Możemy obłożyć o nie nasze cumy, bo nie ma tu żadnych polerów ani knag.

Ważne informacje

Jacht motorowy utknął na falochronie w Białej Górze

Falochron osłaniający podejście do śluzy Biała Góra jest niewidoczny przy wysokim stanie wody na Wiśle, podobnie jak ostrogi regulacyjne. Na tę przeszkodę wpłynął  5 maja jacht motorowy i tkwi tam już kilka dni. Załoga została ewakuowana przy pomocy strażaków a jacht utknął na falochronie. Właściciel podejmuje próby ściągnięcia jachtu, ale nie jest to proste.
fot. Paweł Zdziennicki

Awaria pochylni Kąty - prace na pochylni 3 maja, aktualizacja 4 maja, 5 maja, 6 maja, 7 maja

Wypadnięcie z szyn wózka przy dolnym stanowisku pochylni Kąty 02 maja w godzinach rannych wstrzymało ruch na odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego. Na wykolejonym wózku pochylni pozostał statek żeglugi Ostródzko-Elbląskiej "Ostróda", natomiast na drugim wózku barka motorowa "Ania" Żeglugi Wiślanej. Pracownicy RZGW natychmiast przystąpili do działań. Najpierw rozpoczęto wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy pochylnią Kąty a pochylnią Oleśnica. Wznowienie ruchu pochylni od 08 maja.

Awaria pochylni Kąty

W związku z awarią pochylni Kąty w dniu 02 maja ruch na wszystkich pochylniach jest wstrzymany do odwołania. Szczegółowe informacje i komunikat RZGW 13/2021 w artykule.

Nowe godziny otwarć śluz, pochylni i mostów zwodzonych, obrotowych, pontonowych

Nowe godziny otwarć śluz i pochylni zostały ogłoszone komunikatem nr. 8/2021 wydanym przez RZGW Gdańsk 29 kwietnia 2021. Kolejny komunikat informuje o czasie zamknięć obrotowego mostu kolejowego w Rybinie. Szczegółowe informacje w artykule.


Budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze

Wrota przeciwsztormowe na Tudze mają powstrzymywać wody powodziowe wdzierające się do rzek  z Zalewu Wiślanego podczas zjawiska cofki, wywołanego wiatrami sztormowymi. Wodniacy wyrażają obawy, że wrota będą zamykać się automatycznie przy wzroście poziomu wody który nie zagraża powodzią, tak jak to się dzieje przy Wrotach Żuławskich i Kamienna Grodza w Gdańsku. Byliśmy na miejscu i zarejestrowaliśmy materiał filmowy. Zapraszamy do oglądania.

Subskrybuje zawartość