Sopockie wizje - przystań na molo i marina na sztucznej wyspie

Dwie wizje przystani dla żeglarzy - osłonięta przystań na Molo i sztuczna wyspa rodem z Dubaju z mariną na granicy Gdańska i Sopotu. Ta pierwsza jest bliższa rzeczywistości i ma być zrealizowana do 2011 r.


Na początek wyjaśnienie -
Przystań na sopockim Molo nie ma nic wspólnego z planowaną inną inwestycją - Sztuczną Wyspą - Mariną na granicy Gdańska i Sopotu (pomiędzy budynkiem Hestii, a hotelem Marina).

Wizja pierwsza - przystań przy sopockim MoloPrzystań na sopockim molo

W 2011 roku ponad sto jachtów będzie mogło zacumować w marinie przy sopockim molo. Będzie kosztować 81 mln, ale miasto właśnie dostało 25 mln zł unijnego dofinansowania do jej budowy. Brak mariny w Sopocie to spory problem dla kurortu. Z racji położenia na Zatoką Gdańską i dużej ilości turystów-żeglarzy w uzdrowisku aż prosi się o spokojną przystań dla fanów sportów wodnych. Władze miasta od dawna o niej marzyły, jednak jak zwykle problemem były pieniądze.

Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie - marina powstanie w ciągu dwóch lat, bo otrzymała 25 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Koszt całkowity budowy sopockiej mariny to 81,4 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta Sopotu.Jak będzie wyglądała sopocka przystań?

W marinie będzie mogło zacumować ponad 100 jachtów. Dodatkowo na wyremontowanej głowicy mola stanie budynek, w którym mieścić się będzie bosmanat, zaplecze sanitarne dla żeglarzy, a także restauracja z tarasem widokowym.

Nowa marina będzie przystanią sezonową, ale pozbawioną możliwości wykonywania przy niej prac remontowych, bo nie będzie w niej dźwigów, podnośników, ale także stacji benzynowej.

Dlaczego? Bo Sopot jest kurortem, i jeżeli chcemy zachować jego charakter marina musi być wkomponowana w klimat uzdrowiska. Wykonana będzie z naturalnych materiałów z przewagą drewna. W marinie znajdą schronienie jednostki średniej wielkości. Projekt zakłada miejsce na 63 jachty do długości 10 m i 40 jednostek od 10 do maksymalnie 14 m.

Przystań zostanie ograniczona bokami głowicy mola, ostrogą mola oraz nowymi falochronami - wschodnim i południowym, które mają zabezpieczyć zabytkowy obiekt przed niszczącym działaniem fal i wiatru. Wewnątrz portu, w trzech basenach oddzielonych pomostami pływającymi, przewidziano ponad 100 miejsc do cumowania. Na głowicy mola powstanie niewielki bosmanat z zapleczem socjalnym dla żeglarzy oraz punkty małej gastronomii.

Budowa przystani jachtowej przy molo to największy obok przebudowy Opery Leśnej i wyprowadzenia wód sopockich potoków w głąb Zatoki Gdańskiej projekt realizowany przez miasto. Sopot z jednej strony znacznie rozszerzy swoją ofertę turystyczną i otrzyma dodatkowy impuls do rozwoju gospodarczego, a z drugiej strony boczna ostroga mola zyska trwałe zabezpieczenie przed niszczącymi sztormami.

Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze jesienią tego roku. Na sezon żeglarski w 2011 obiekt ma być gotowy. Są już gotowe projekty i pozwolenia na budowę.

W związku z budową przystani miasto planuje wprowadzić obowiązkowe zajęcia z żeglarstwa w sopockich gimnazjach. Dziś gimnazjaliści mają tu obowiązkowe lekcje pływania

- Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło żeglarstwo do szkół, w Gimnazjum nr 3 funkcjonuje klasa katamaringu i windsurfingu - mówi Magdalena Jachim, czecznik sopockiego Magistratu. - Chcemy, by każdy gimnazjalista przechodził podstawowe szkolenie żeglarskie. Częściowo wykorzystujemy infrastrukturę i sprzęt działających klubów morskich. W przyszłości będziemy rozważać zakupienie przez miasto czy przez MOSiR jednostek pływających, które umożliwią dodatkowe szkolenie żeglarskie sopockich dzieci i młodzieży.


Wizja druga - Marina na sztucznej wyspie
Wizja rodem z Dubaju, czyli 10-hektarowa marina na 350 jachtów, która przypominałaby sztuczną wyspę a z lądem łączyłoby ją podwójne, półkilometrowe molo. Jej planowany koszt to 800-900 mln zł.Inicjatywa budowy portu jachtowego-mariny na sztucznej wyspie w Sopocie zrodziła się z poszukiwania nowych kierunków rozwoju miasta oraz idei promocji żeglarstwa morskiego i sportów wodnych. Budowana hala widowiskowo-sportowa na granicy z Gdańskiem i projektowana Marina na sztucznej wyspie stworzą oś kompozycyjną, wokół której rozwijać się będzie strefa rekreacji i usług wzdłuż południowej granicy miasta. Budowa mariny na wyspie będzie w całości finansowana ze środków zewnętrznych. Po zrealizowaniu, obiekt stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w powstałych tam usługach rekreacyjno-rozrywkowych, hotelarstwie i gastronomii, poszerzając atrakcyjność turystyczną Sopotu i regionu, również poza sezonem letnim. Założenie urbanistyczne wyspy-mariny, która powiększy sieć przystani jachtowych na Bałtyku południowym, wpłynie pozytywnie na urozmaicenie krajobrazu i linii brzegowej Zatoki Gdańskiej. Port jachtowy-marina na wyspie jest najbardziej pro-ekologicznym rozwiązaniem lokalizacyjnym, co potwierdziły przeprowadzone badania i analizy.
Idea portu jachtowego na sztucznej wyspie w Sopocie
1998 – pierwsza koncepcja architektoniczna portu jachtowego-mariny na wyspie w kształcie elipsy autorstwa arch. Tomasza Bosiackiego.
2000 – badania modelowe morza w rejonie planowanej inwestycji na modelach matematycznych 5-ciu koncepcji mariny, wykonane przez „Geomor” sp. z o.o. w Gdańsku na zlecenie Władz Sopotu ( finansowanie z Funduszu Phare ) potwierdzające trafność rozwiązań przyjętych w prezentowanej koncepcji co do eliptycznego kształtu projektowanej wyspy pod kątem kryteriów: falowania, wiatrów od morza i odlądowych oraz zachowań plaż i dna morskiego w otoczeniu wyspy przy najniekorzystniejszych warunkach pogodowych.
2006 – Aktualna, zaawansowana wersja projektu w/w autora, uwzględniająca wyniki badań modelowych i analiz środowiska.
2006/08 – Studia wykonalności i promocja projektu w kierunku realizacji przedsięwzięcia


Wizja projektowa: sztuczna wyspa - molo

Lokalizacja
Projektowaną marinę jachtową zlokalizowano na osi kompozycyjnej biegnącej prostopadle do brzegu morskiego, od Hali Sportowo-Widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu do plaży pomiędzy budynkiem STU „Ergo-Hestia” a hotelem „Accors” ( wcześniej hotel „Marina” ).
Kształt przestrzenny mariny jachtowej - elipsa o wymiarach zewn. osi: 550 m x 450 m.
Architektura obiektów sztucznej wyspy, mariny - Architektura mariny jest jednolita, lekka i transparentna; konstrukcyjnie i materiałowo przemyślana pod kątem ekstremalnych warunków pogodowych panujących na morzu. Obiektem wyróżniającym się gabarytem i formą architektoniczną jest dworzec kolejki i żeglugi, będący początkiem struktury kubaturowej wyspy, oraz dwupoziomowa restauracja-dyskoteka z wieżą nawigacyjno-widokową w centralnej części wyspy.
Komunikacja, Molo - 500-metrowe molo łączące sztuczną wyspę z lądem posiada kilka poziomów komunikacyjnych:
- I pokład - 3,5m nad poziomem morza pomost komunikacji kołowej mola;
- II pokład - 8,5m n.p.m. - molo spacerowe: piesze, wydzielony trakt dla rowerzystów
- III pokład - 11m n.p.m. - kolejka na poduszce pneumatycznej - dowóz turystów z lądu
- 2 lądowiska dla helikopterów

Wielkość i pojemność portu jachtowego
320 jachtów + kilka jednostek białej floty, oraz jednostki obsługi portu plasują projektowany obiekt w kategorii portów jachtowych średniej wielkości tj. ~ 350 jachtów. Przystań pasażerska żeglugi przybrzeżnej przyjmować będzie jednostki białej floty, jak również żaglowce wielomasztowe, a także obsługiwać będzie 'ekspresowe' połączenia szybkimi jednostkami z półwyspem Helskim, co ułatwi i przyspieszy dojazd m.in. na Hel.

Infrastruktura żeglarska i zaplecze techniczne
Dla obsługi jachtów przewidziano niezbędne urządzenia techniczne i obsługowe; hangar dla dokonywania napraw i remontów jachtów, dźwignice jachtów i masztów, rampy „slipy”, stacja paliw dla jachtów i punkt odbioru ścieków z jachtów. Wszelkie zanieczyszczenia – sanitarne i deszczowe będą przepompowywane na ląd do miejskich sieci kanalizacyjnych.

sługi podstawowe dla wodniaków i towarzyszące
Związane z obsługą żeglarzy: kapitanat portu, straż graniczna, agencja morska, jednostka ratownictwa morskiego, urząd celny, zespoły sanitariatów, umywalni i pralni dla żeglarzy, wypożyczalnia samochodów i rowerów, informacja turystyczna, bank, poczta, biura turystyczne, zespół medyczny, apteka, odnowa biologiczna, sklep spożywczo-przemysłowy, sklep żeglarski.
Kultura: Multikino, galeria sztuki, sale wystaw, sale konferencyjne i seminaryjne, kluby.
Sport i rekreacja: baseny, hydroterapia, masaż, solarium, siłownie, bilard, bowling, strzelnica, sale gier, tarasy i wieża widokowa, solaria, trybuny dla widzów i obsługi regat rozgrywanych na morzu.
Rozrywka i gastronomia: sale balowe i bankietowe, dyskoteki, restauracje, bary, puby, tawerny
Hotelarstwo: hotel żeglarski, hotel klasy Lux, zespół apartamentów.

Dane obliczeniowe
- powierzchnia obszaru sztucznej wyspy ( łącznie z akwenem basenu portowego ) - 20 ha
- powierzchnia akwatorium mariny ( basen jachtowy ) - 10 ha
- powierzchnia terytorium sztucznej wyspy - 10 ha
- kubatura obiektów budowlanych wyspy - 480 000 m3
- powierzchnia użytkowa obiektów kubaturowych - 80 000 m2

Długość promenady spacerowej
- 2500 m, w tym: projektowane molo - 500 m, bulwar spacerowy - 2000 m

Chłonność wyspy - (max. Liczba osób mogących przebywać na wyspie):
korzystający z ofert turystuczno-rekreacyjnej i zatrudnieni: - 3400 osób
odwiedzający wyspę - 1700 osób
rezydenci mariny: - goście hotelowi i żeglarze na jachtach - 1100 osób
Ogółem chłonność sztucznej wyspy - 6200 osób

Szacowany koszt inwestycji:
- 850 mln – 900 mln zł , finansowany ze źródeł prywatnych.

żródło: Gazeta Wyborcza, Dziennik Bałtycki, media internetowe, inf. własne

Odpowiedzi

Sztuczna wyspa..

Czy wzięto pod uwagę że to jest ZIMNY Bałtyk a nie Morze Śródziemne?

Drogi żeglarzu..

Po piwo będziesz biegał na Monciaka i zapłacisz za wejście na Molo.

Szuczna wyspa.

Projekt obrzydliwy.
Co to ma byc ladowisko dla spodkow marsjanskich? - Czy spokojna przystan zeglarska korespondujaca z typowym "hanzeatyckim" budownictwem? Poza tym...cena....cos sie wam chlopcy pomylilo.... 800-900 milionow Euro...w to jestem sklonny uwierzyc...ale was nie stac na to.
Jeszcze jeden kosmiczny projekt....do kosza.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź