Nowa Pasłęka i Braniewo - czas zmian

Już wkrótce ujście rzeki Pasłęki będzie pogłębione, będą czynne dwa zwodzone mosty. Powstaną nowe mariny - w Nowej Pasłęce i Braniewie.


Galimatias z nazwami
Tak naprawdę to miejsce ma aż trzy nazwy: Ujście - to przysiółek, gdzie do Zalewu uchodzi Kanał Pasłęki i gdzie zlokalizowany jest port Urzędu Morskiego. Stara Pasłęka, gdzie funkcjonuje przystań pod nazwą "Dom Rybaka" i wreszcie Nowa Pasłęka, gdzie zlokalizowana jest przystań rybacka. Aby uniknąć zamieszania a także ze względu na niewielkie odległości, większość mieszkańców używa nazwy Nowa Pasłęka. I tak też kojarzą to miejsce żeglarze.

Nowa Pasłęka to także wyspa, która leży pomiędzy ujściem rzeki Pasłęki a ujściem Kanału Pasłęki. Na wyspę prowadzi, żeby "było weselej", zbudowany nielegalnie mostek. Mostek ten zlokalizowany jest w miejscu połączenia rzeki Pasłęki z Kanałem Pasłęki i przez to skutecznie blokuje większym jednostkom żeglugę Pasłęką w górę rzeki (nie wszystkie mogą wpłynąć przez usiane płyciznami ujście rzeki).


Pogłębiarka w ujściu Pasłęki - fot. Piotr Salecki (październik 2010)


Palowanie brzegu rzeki Pasłęki - fot. Piotr Salecki (październik 2010)

Rewolucyjne zmiany
Ale już niedługo to wszystko ma się zmienić, dzięki programowi Pętla Żuławska.
Jesienią 2010 roku w ujściu Pasłęki zakotwiczyła pogłębiarka, która rozpoczęła prace od poszerzenia ujścia Pasłęki. Pogłębiony będzie cał y obszar ujścia a uzyskany urobek przyczyni się do powstania pięknej plaży na wyspie. Krytycy tego pomysłu już dzisiaj twierdzą, że... plaża po kilku sztormach trafi do Kanału Pasłęki, zasypując przez dziurawy tamże falochron jedyne głebokie podejście do tej miejscowości. Ale ów falochron również ma być poddany gruntownej modernizacji, miejmy więc nadzieję, że hydrotechnicy zdążą.


Wyspa pomiędzy ujściem Pasłęki a Kanałem Pasłęki - fot. Piotr Salecki (październik 2010)

Nowe porty jachtowe
W ramach prac zostaną zbudowane dwa porty jachtowe - jeden w Kanale Pasłęki w Ujściu, drugi na rzece Pasłęce, w Nowej Pasłęce. Nielegalny mostek na wyspę zostanie przebudowany na zwodzony, istniejący, od lat nieuruchamiany most zwodzony w Nowej Pasłęce zostanie przywrócony do eksploatacji, linie energetyczne do Braniewa zostaną podniesione lub poprowadzone pod dnem rzeki. Przystań powstanie także w samym Braniewie, do którego, jak niegdyś, przed wojną, będą mogły teraz dopłynąć nawet większe jednostki. Do Nowej Pasłęki z pewnością niejednokrotnie zawitam, aby udokumentować jej wspaniała metamorfozę. Czy docenią to żeglarze i zaczną tu przypływać częściej niż kilka razy w miesiącu - czas pokaże...

Locja Ujścia, Nowej Pasłęki i Starej Pasłęki oraz rzeki Pasłęki do Braniewa - w naszym portalu - tutaj
Galerie zdjęć z Ujścia, Nowej i Starej Pasłęki oraz z pogłębiania rzeki Pasłęki i okolicy - tutaj

Piotr Salecki

Odpowiedzi

Pogłębianie ujścia rzeki Pasłęka

Braniewo? - porażka :-(

Przystań w Braniewie tak ale niestety motorowodna. 500 metrów w stronę ujścia, licząc od właśnie budowanej przystani będzie most o świetle 4,5m nad poziom wody. Most konkretnie z ul. PCK na Przemysłową. I grzecznie się pytam na c..j to całe udrażnianie rzeki? Ech...

Yogi_

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź