Nowa Pasłęka, Ujście, rzeka Pasłęka i Braniewo

Aktualizacja 2017: na podejściu do rzeki Pasłęki ustawiona została nowa pława NPA. Więcej tutaj

Ostrzeżenie nawigacyjne 2017:
Zarówno w 2016 jaki i 2017 roku podejście do rzeki Pasłęki niosło ze sobą nieprzyjemną niespodziankę.  Około 200 metrów przed wejściem w koryto rzeki, już przy tyczkach pomagających w trzymaniu się prawidłowego toru podejścia – natykałem się na gwałtowne spłycenie.  Z ponad 2 metrów głębokość błyskawicznie spada do około 1 metra. Moim zdaniem wiąże się to ze spotkaniem niosącego piasek i inne narzuty nurtu rzeki z prądem wodnym wzdłuż brzegu Zalewu.  Po chwili (dosłownie, to jest około 20 metrów płytkiej wody) głębokość szybko rośnie do ponad 2, a potem nawet 3 metrów.  Ale moment przejścia przez twardy wał piachu (to nie jest muł, jak w Piaskach, uderzenie jest jak w beton) jest bardzo nieprzyjemny, a przy silnym wietrze wzdłuż brzegu i/lub dużej fali może się skończyć źle.  Trzeba uważać.
Grzegorz Czarnecki


Nowa Pasłęka jest ostatnim polskim portem na wschodzie Rzeczypospolitej. To oaza ciszy i spokoju, miejsce gdzie „diabeł mówi dobranoc”.

Przystanie w Ujściu, w Nowej i Starej Pasłęce oraz Braniewie

  • Port w Ujściu (znany jako port Urzędu Morskiego w Nowej Pasłęce) - tutaj
  • Przystań "Dom Rybaka" w Starej Pasłęce (znana jako przystań w Nowej Pasłęce) - tutaj
  • Przystań żeglarska w Starej Pasłęce (opisywana jako przystań w Nowej Pasłęce) - tutaj
  • Przystań rybacka w Nowej Pasłęce - tutaj
  • Rzeka Pasłęka od ujścia do Braniewa - tutaj
  • Braniewo - przystań żeglarska i miejsca do cumowania - tutaj

Opisywane porty, choć wszystkie najczęściej sytuowane obiegowo i opisowo w wielu wydawnictwach w Nowej Pasłęce, faktycznie położone są w innych miejscowościach! Port Urzędu Morskiego w Ujściu (14-500 Braniewo, Nowa Pasłęka, Ujście 2), „Dom Rybaka” również ma oficjalny adres w Starej Pasłęce (14-500 Braniewo, Stara Pasłęka 9), ale w naszym portalu przyjmiemy jako lokalizację tej przystani miejscowość Nowa Pasłęka, gdyż pod takim adresem reklamuje się przystań. Pomiędzy przystanią "Dom Rybaka" a mostem zwodzonym zlokalizowana jest nowa przystań żeglarska wybudowana w ramach programu Pętla Żuławska. Funkcjonuje pod nazwą Przystań Żeglarska w Nowej Pasłęce. Za mostem zwodzonym, na drugim brzegu rzeki - w Nowej Pasłęce znajduje się za to baza flotylli rybackiej.

Takie różnice z nazwami mają dla nas znaczenie jedynie w przypadku korespondencji pocztowej, na większości standardowych map odnajdziemy bowiem jedynie Nową Pasłękę... Tutaj wspominam o wszystkim jedynie z racji dziennikarskiej dociekliwości. Różnica w nazewnictwie wynika z usytuowania miejscowości nad rzeką - na wschodnim brzegu zlokalizowana jest Stara Pasłęka, na zachodnim - Nowa Pasłęka.

Rewolucyjne zmiany w latach 2010-2013

  • Uregulowano i pogłębiono ujście rzeki Pasłęki.
  • W Kanale Pasłęki w miejscu mostu stałego wybudowano most zwodzony.
  • W Nowej Pasłęce wybudowano nową przystań żeglarską.
  • W Braniewie wybudowano przystań żeglarską.
  • W porcie w Ujściu zostaną w 2013 roku wybudowane nowe nabrzeża (prace trwały do 2016 roku).


Na co jeszcze czekają żeglarze?

  • Na poprowadzenie pod dnem rzeki linii energetycznej w Kanale Pasłęki, przed mostem zwodzonym
    [aktualizacja 2017: linia została poprowadzona pod dnem rzeki]
  • Na uruchomienie mostu zwodzonego w Kanale Pasłęki (wybudowany - na razie nieczynny)
  • Na remont i uruchomienie mostu zwodzonego w Nowej Pasłęce.
  • Na drobne prace regulacyjne i miejscowe pogłębienie rzeki Pasłęki pomiędzy Nową Pasłęką a Braniewem.
  • Na poprowadzenie pod dnem rzeki linii energetycznych na rzece Pasłęce.
  • Na oznakowanie podejścia do rzeki Pasłęki
    [aktualizacja 2017: podejście zostało oznakowane pławą NPA]


Warto tu przypłynąć
Nowa Pasłeka jest miejscem wartym odwiedzenia, zwłaszcza po uregulowaniu ujścia rzeki Pasłęki i wybudowaniu nowych przystani żeglarskich w Nowej Pasłęce a także w Braniewie. W "Domu Rybaka" doświadczycie miłego przyjęcia i znakomitej kuchni. Polecam domowe, ręcznie krojone frytki, których nie ma w oficjalnym menu, ale można o nie poprosić. Do dyspozycji żeglarzy są toalety i prysznice. Szef przystani, Ryszard Doda deklaruje żeglarzom wszelką pomoc. Po zacumowaniu i zameldowaniu swojego pobytu pozdrówcie go koniecznie ode mnie!

Aktualizacja 2015: Niestety od 2015 gospodarzem w budynku Domu Rybaka jest Straż Graniczna. Ryszard Doda nadal prowadzi przystań "Dom Rybaka" a pomosty cumownicze znajdują się w tym samym miejscu (część wydzielona jest dla jednostek Straży Granicznej). Jednak żeglarze nie mają już wstępu do klimatycznego budynku gdzie kiedyś była opisywana restauracja, toalety i prysznice. Żeglarze mogą korzystać z zaplecza przystani Pętli Żuławskiej w Nowej Pasłęce.

Nowa Pasłęka to także rozległa piaszczysta plaża w pobliżu ujścia rzeki do Zalewu Wiślanego. To "groźny" bosman Roman Rąbalski w Ujściu, którego opisał Jerzy Kuliński w swoim przewodniku. Zapewniam, że nie macie się czego obawiać, a Roman to przemiła i sympatyczna osoba - od wielu lat na emeryturze. To możliwość postoju i kąpieli "na dziko" jak na Mazurach. To możliwość eksploracyjnego rejsu Pasłęką do Braniewa. To cisza i spokój. Świergot ptaków i wspaniałe widoki a wieczorem przepiękne zachody słońca.
Uwaga! W 2013 w porcie w Ujściu będzie prowadzona budowa nowych nabrzeży i port będzie zamknięty (port był zamknięty aż do 2016 roku).

Oaza ciszy i spokoju
Nowa Pasłęka to odpowiednik Piasków na Mierzei. Tłumy turystów tu nie docierają, panuje wszechobecna cisza i spokój. Tylko mieszkańcy Braniewa przyjeżdżają tu na weekendowe wypady na plażę, a kilka osób wypoczywa w domkach letniskowych. Wszyscy przybysze zostają więc natychmiast zauważeni – pozostawmy po sobie dobre wrażenie.


Jeżeli chcemy się bawić, zachowywać nieco głośniej – dobrym wyborem będzie przystań „Dom Rybaka”, z tawerną i możliwością zabawy do późna. Jeśli chcemy odpocząć z dala od zgiełku, cumujmy w porcie w Ujściu. To miejsce gdzie króluje cisza i spokój. Słychać tylko szum wiatru i śpiew ptaków. I niech tak zostanie.

Warto przeczytać także

  • Zmiany w Nowej Pasłęce - tutaj
  • Archiwalna locja Nowej Pasłęki aktualna do 2012 roku - tutaj


Piotr Salecki (maj 2013, aktualizacja maj 2015, maj 2016, maj 2017, marzec 2018)


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź