Port Kąty Rybackie

To najbliższa miejscowość, do której możemy dopłynąć, wychodząc na Zalew Wiślany ze Szkarpawy i Wisły Królewieckiej. Tu zatrzymujemy się przed dalszą drogą ku wschodnim przystaniom tego ciekawego akwenu. Ale takie stanie w Kątach to na pewno nie jest żadna kara! Kąty Rybackie to typowa miejscowość letniskowa. Są tu pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, bary, restauracje, punkty sprzedaży pamiątek. Do plaży nad morzem spacerem przez mierzeję około 20 minut. Latem - tłumy wczasowiczów. Poza sezonem - cisza i spokój.

Metryczka przystani 
nazwa:Port Kąty Rybackiealternatywna:
ulica:Rybacka 66
kod, miasto:82-110 Sztutowo
Kąty Rybackie
strona www e-mail 
telefonbosmanat
55 247 87 19
przystań żeglarska (operator)
zmiana operatora w 2017 roku dane zamieścimy po ich otrzymaniu
typ przystaniUrzędu Morskiego, osłoniętaśrednia głębokość
1,5 metra
cumowanieburtą do nabrzeża (basen wschodni) i nabrzeża basenu zachodniego
lub burtą do y-bomów (basen zachodni - przystań żeglarska)
Liczba miejscprzystań żeglarska - 15 jachtów
basen zachodni pozostałe nabrzeża - 3-5 jachtów
basen wschodni - 12-20 jachtów
infrastrukturaprąd (na nabrzeżach), ujęcia wody (w wybranych punktach portu), odbiór ścieków, slip, w budynku przystani żeglarskiej: wc, prysznic, kuchnia
ostrzeżenia nawigacyjne
uwagi
Łączność: kanał 71 vhf. Wywoławczy dla Zalewu: 10


Ważne informacje Filmy
  

Batymetria (2010)Plan portuGalerie zdjęć Artykuły  
  

Piotr Salecki (lipiec 2015)Gdzie cumujemy porcie w Kątach Rybackich?

  • Basen Zachodni (żeglarsko-pasażerski), w którym zlokalizowana jest przystań jachtowa,  zbudowana w ramach projektu Pętla Żuławska.
  • Basen Wschodni, w którym oprócz jachtów cumują także (nieliczne) kutry rybackie. Przystanią rybacką zarządza gmina.

Żeglarze mają jednak do dyspozycji jeszcze dwa inne porty w Kątach Rybackich - Neptun i Stary Port Rybacki. Informacje na ten temat są tutaj


Kąty Rybackie - fot. Marek Opitz

  1. Stary Port Rybacki - zaciszna zatoczka z pomostami i możliwością zacumowania wprost na brzegu - szczegółowy opis - tutaj
  2. Przystań "Neptun" (dawny "Barkas"). Po sześciu latach przerwy przystań rozpoczęła funkcjonowanie w 2012 roku  - szczegółowy opis - tutaj
    Dawna przystań "Barkas" - opis aktualny do 2006 roku - tutaj
  3. Port Kąty Rybackie (pasażersko-rybacko-jachtowy) - szczegółowy opis poniżej.


PORT KĄTY RYBACKIE

Akwatorium portowe składa się z dwóch basenów. Basenu Wschodniego, prostopadłego do Zalewu Wiślanego i Basenu Zachodniego, gdzie w 2014-2015 roku oddano do użytku przystań żeglarską wraz z zapleczem sanitarnym.  Obsługę przystani żeglarskiej znajdziecie w budynku socjalnym przystani, znajdującym się na w głębi terenu. W budynku tym oprócz biura są toalety, prysznice a także kuchnia dla żeglarzy. Po solidnych chodnikach spacerują wczasowicze. Alejki są oświetlone latarniami, stoją ławki. Przystań jest dostępna dla jachtów o zanurzeniu do 1,5 metra. Na terenie przyległym do portu otwarto Muzeum Zalewu Wiślanego. Przed wjazdem do portu zbudowano bardzo duży parking.

Manewry podejściowe

Tor podejściowy do portu rozpoczyna biało-czerwona pława świetlna z kulą KĄT. Dalej do portu prowadzą pławy nieświecące K-3, K-2, K-1. Zatoka w pobliżu przystani poprzecinana dziesiątkami rybackich sieci i żaków jest płytka. Płynąc jachtem o zanurzeniu 50-80 cm, nie musimy się oczywiście trzymać toru, możemy halsować bez problemów.
Akwatorium basenu portowego pozwala na swobodne manewry pod żaglami praktycznie przy każdym kierunku wiatru. Wejście do portu jest bardzo szerokie, od wschodniej strony zakończone  Nabrzeżem Wschodnim z nabieżnikiem, od zachodniej zaś strony pasem piaszczystego brzegu z trzcinowiskiem, za którym znajduje się Nabrzeże Jachtowe (pomost pływający), otwierające Basen Zachodni. Na głowicy Nabrzeża Jachtowego umieszczony jest słup w czarno-żółte pasy.


BASEN WSCHODNI
Składa się z trzech nabrzeży. Wschodniego, o długości 100 metrów, Zachodniego o długości 80 metrów i Północnego (szczytowego, zamykające Basen Wschodni) - o długości 50 metrów.  Wszystkie nabrzeża posiadają odbojnice z solidnych drewnianych belek (kantówki). Pomiędzy belkami znajdują się równie solidne przerwy, w sam raz do zaklinowania dla mniejszych odbijaczy. Dlatego cumując (jeśli nie chcemy lub nie znaleźliśmy wolnego miejsca na przystani jachtowej w sąsiednim basenie), należy bardzo uważać, a część odbijaczy zamocować poziomo wzdłuż burty. Na nabrzeżach polery cumownicze (oraz - odsunięte od nabrzeża, rzadko rozstawione duże pachoły cumownicze) i drabinki wyłazowe.
Nabrzeże Wschodnie zajęte jest przez rybaków i jednostki profesjonalne - takie jak motorówka Urzędu Morskiego czy Straży Rybackiej. Znajdzie się tu miejsce dla pojedynczych jachtów. Przy nabrzeżu zlokalizowany jest sklep rybny i magazyny.
Przy Nabrzeżu Północnym jest także miejsce dla jachtów. Obok masztu radiostacji znajduje się budynek bosmanatu portu.
Bosman, Klemens Grucza, urzęduje od 7.00 do 15.00, tel. 55 247-87-19. Tuż obok bosmana znajduje się budynek WOPR. W czasach, gdy w Kątach Rybackich nikt nie słyszał o prysznicach i toaletach dla żeglarzy, woprowcy udostępniali okazjonalnie swoje zaplecze sanitarne. Dziękujemy!
Nabrzeże Zachodnie jest obecnie praktycznie w całości zaadoptowane przez jachty. Cumują tu także niewielkie jednostki przewożące turystów. Znajduje się tu także wyciąg dla łodzi rybackich z betonową pochylnią schodzącą do wody.
Przystanią rybacką zarządza gmina i jej pracownikowi zapłacicie opłatę portową.


BASEN ZACHODNI - ŻEGLARSKO-PASAŻERSKI
PRZYSTAŃ ŻEGLARSKA I PASAŻERSKA

Basen słada się z dwóch nabrzeży nabrzeży i przystani żeglarskiej z pomostem spacerowym i pływającym z y-bomami.
Nabrzeże Pasażersko-Jachtowe - przeznaczone jest do cumowania niewielkich statków pasażerskich, przewożących turystów. To dobrze, że statki - przynajmniej na razie - są niewielkie, bo nabrzeże to dostosowane jest do cumowania także typowych statków "białej floty". Manewry takich dużych jednostek z pewnością zakłócałyby spokojny postój jachtom i ich ewentualna przystań powinna być umiejscowiona w Basenie Wschodnim. W głębi nabrzeża cumują jachty. Jest tam zlokalizowane stanowisko do odbioru nieczystości z jachtowych toalet. Odbojnice na tym nabrzeżu wykonane są z opon. Nabrzeże to, wraz z Nabrzeżem Slipowym posiada "krawężniki" z drewnianych belek, zabezpieczające przed przypadkowym wpadnięciem do wody.
Nabrzeże Slipowe (Przyslipowe) - przeznaczone jest do okazjonalnego cumowania jedonostek po/przed slipowaniem i zakończone jest slipem - pochylnią. Slip nie ma żadnej wyciągarki, ale wygląda solidnie i ma dość łagodny spadek. Nie mam jednak żadnej informacji o praktyce w wodowaniu tu większych jednostek, poza motorówkami.
Przystań żeglarska to najważnieszy dla nas fragment portu w Kątach Rybackich. Powstała niedawno, w latach 2013-2014 w ramach projektu Pętla Żuławska. Składa się z drewnianego pomostu spacerowego (dojściowego), zabudowanego na palach, który połączony jest trapem z pomostem żeglarskim (pomostem pływającym z y-bomami). Może tu, w y-bomach, zacumować około 15 jednostek. Oba pomosty są oświetlone. Na pomoście pływającym są liczne przyłącza  prądu. Woda dostępna jest w kilku miejscach na terenie portu. Zaplecze socjalne znajduje się w głębi portu. Dojdziemy tam mijając teren spacerowy - alejki z ławkami.


INFORMACJE NAWIGACYJNE I WAŻNE NAMIARY
Światła nawigacyjne.
Na głowicy wschodniej: światło na zielonym słupie.
Na narożniku nabrzeża wschodniego: światło na czerwonym słupie.
Na narożniku nabrzeża jachtowego: słup w czarno-żółte pasy.

Nabieżniki
Przedni: biało-czerwony słup ze znakiem szczytowym w kształcie litery U (na nabrzeżu północnym). Tylny: biało-czerwony słup ze znakiem szczytoowym w kształcie trójkąta (w głębi portu).


Charakterystyczne punkty w okolicy portu:
Kratownicowy maszt radiostacji w głębi portu, stojący za budynkiem bosmanatu.

Miejsca warte odwiedzenia:
- Muzeum Zalewu Wiślanego w porcie rybackim.
- Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie (6 km) - małe dzieci nie są wpuszczane.
- W Sztutowie znajduje się ostatnia końcowa stacja kolejki wąskotorowej. Przejażdżka ze Sztutowa do Stegny, Jantaru, Prawego Brzegu Wisły, a nawet Nowego Dworu Gdańskiego może stanowić sporą atrakcję.

Piotr Salecki (lipiec 2015)

Dziękuję za uwagi do treści Andrzejowi Majsterkowi (sierpień 2015)

  • Opis archiwalny, aktualny do 2014 roku - tutaj

 


Panorama Basenu Wschodniego. Na pierwszym planie Nabrzeże Północne, po lewej - Nabrzeże Wschodnie, po prawej - Nabrzeże Zachodnie. W głębi widoczne wyjście na Zalew Wiślany - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Budynek bosmanatu na Nabrzeżu Północnym - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Na Nabrzeżu Wschodnim urzędują rybacy. Mają tam sklep i magazyny - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Basen Wschodni. Widok na Nabrzeże Północne i Zachodnie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Wyciąg łodzi rybackich na Nabrzeżu Zachodnim - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Panorama Basenu Wschodniego, z widokiem na Nabrzeże Północne i Wschodnie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Nabrzeże Północne - za ogrodzeniem budynek WOPR i Bosmanat Portu - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Oznakowanie przy wejściu do portu. Zielony słup z laterną na głowicy Nabrzeża Wschodniego, czerwony słup z laterną na narożniku pomiędzy Nabrzeżem Zachodnim a Pasażersko-Jachtowym i wreszcie słup w żółto-czarne pasy na krańcu Pomostu Żeglarskiego - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Przystań żeglarska - Pomost Żeglarski (pływający) z y-bomami - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Głowica Pomostu Żeglarskiego - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Basen Zachodni. Z lewej Pomost Żeglarski, na wprost pomost spacerowy, po prawej - Nabrzeże Pasażersko-Jachtowe - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Nabrzeże Pasażersko-jachtowe, urządzenie do odbioru nieczystości i widok na wyjście z portu - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Slip. Po lewej - Nabrzeże Slipowe (Przyslipowe), po prawej pomost spacerowy - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Na pierwszym planie fragment pomostu spacerowego i trap łączący pomost spacerowy z pomostem żeglarskim - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)


Budynek socjalno-sanitarno-biurowy przystani żeglarskiej - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2015)