Nadbrzeże - nowa przystań

Aktualizacja 2019:  Starostwo Powiatowe w Elblągu nie przedłużyło JK Elbląg umowy dzierżawy na 2019 rok, w związku z tym przystań JK Elbląg w Nadbrzeżu zakończyła działalność. Starostwo planuje rozbudowę własnej przystani w Nadbrzeżu, która dotychczas funkcjonowała na wschodnim brzegu basenu portowego w Nadbrzeżu. Do lata 2020 żadne prace nie zostały zrealizowane.

Historia przystani w Nadbrzeżu
Nadbrzeże w latach powojennych było ważnym portem ekspedycji wyrobów pobliskiej cegielni. Potem, nieco zapomniane straciło najpierw oznakowanie nawigacyjne (dzienne i nocne), następnie basenik portowy przestał być użytkowany przez profesjonalną żeglugę, zamulił się i zarósł. Teren po wschodniej stronie portu przejęli w użytkowanie wojskowi z elbląskiej jednostki, tworząc tutaj ośrodek wypoczynkowy dla swojej kadry. Kilka domków, budynek minibaru, boiska, plaża - nieco kamienista. Przez wiele lat ośrodek był niedostępny dla zwykłych żeglarzy czy turystów. Część wschodnia portu była nieużytkowanym, zarośniętym trzcinowiskiem.

Po przemianach pod koniec lat 80 wojskowi "otworzyli podwoje" i zbudowali u nasady basenu bardzo solidną keję. Dzięki temu mogły tu zawijać jachty, co prawda o niewielkim zanurzeniu.

Nadbrzeże - nowa przystań jachtowa
Nadbrzeże to kolejna „zielona wnęka” Zatoki Elbląskiej. W przypadku sztormowej pogody na Zalewie warto wykorzystać osłonę Wyspy Nowakowskiej i pobuszować po kolejnych, sąsiadujących ze sobą ślicznych porcikach. Pewnym utrudnieniem jest mnogość sieci i żaków, ale wystawiając „oko” na pewno dacie sobie radę.

Z Nadbrzeża warto udać się spacerkiem do Kupty (w kierunku zachodnim). Miejsce całkowicie niedostępnego dziś portu z daleka zaznacza kępa drzew. Być może za jakiś czas o odrodzeniu Kupty napiszę, podobnie jak teraz o Nadbrzeżu.

Przystań jachtowa czyli Nadbrzeże po rewitalizacji
W latach 2007-2008 zarośnięty, zamulony, od wielu lat nieczynny basen przystani został pogłębiony i oczyszczony staraniem JachtKlubu Elbląg. Projekt został dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej.
JK Elbląg wydzierżawił zachodni brzeg basenu portowego i utworzył tu swoją letnią przystań. Jest to druga - po macierzystej Elblągu - przystań JachtKlubu Elbląg, zwana także Bazą Letnią JachtKlubu Elbląg. Uroczyste otwarcie zrewitalizowanej przystani nastąpiło 28 czerwca 2008 roku. Po zachodniej stronie basenu przystanią nadal administrowała jednostka wojskowa. W związku z pogłębieniem basenu portowego i możliwością cumowania wewnątrz, wojskowi zlikwidowali solidnę keję na falochronie zachodnim, przy wejściu do portu. Szkoda. Po wschodniej stronie basenu teren jest bardziej "zurbanizowany", jest tu „miniośrodek” wypoczynkowy, na który składa się kilka domków wczasowych, budynek administracyjny z bufetem i barem na dole. Pawilon sanitarny z wc mieści się w narożniku. Na terenie ośrodka za czasów administrowania nim przez wojsko często stały różnego rodzaju wielkie namioty – służące za sale jadalne, czy też miejsce organizowanych tu różnych imprez. Można tu nabrać wody i podłączyć się do prądu. Jest też boisko do gry w siatkówkę i specjalnie wydzielone miejsce na ognisko. Po likwidacji jednostki wojskowej teren i przystań przejęło Starostwo Powiatowe w Elblągu i urządziło tu Stanicę Wodną Nadbrzeże, otwartą w 2014 roku, remontując wszystkie budynki i stawiając różnego rodzaju wiaty wypoczynkowo-biesiadne. 
  • Stanica Wodna w Nadbrzeżu - czytaj tutaj
Zalewowa przystań jachtowa JachtKlubu Elbląg - przystań "na dorobku"
Dlatego "na dorobku", że na razie dużo jeszcze pracy aby stworzyć tu profesjonalną przystań jachtową. Dość powiedzieć, że w trakcie locyjnego rejsu w czerwcu 2009 autor po zacumowaniu (bojki cumownicze na brzegu) nie zastał w porcie żywej duszy, a więc oczywiście toalety i prysznice pozamykane, prąd i woda wyłączone. Ale gorąco kibicuję rozwojowi przystani, jestem pewny, że w lipcu i w sierpniu było już z obsługą  żeglarzy o wiele lepiej.
Aktualizacja 2012: w kolejnych latach przystań w miesiącach letnich tętniła życiem, ale nadal bazowała na kontenerach, ze względu na brak długotrwałej umowy dzierżawy.

Podejście
Dobrym punktem orientacyjnym jest komin cegielni, położony nieco na wschód od portu. Przystań położona jest prawie na trawersie boi torowej 12/ELB, w każdym razie płynąc od strony Zalewu po minięciu Światła Elbląg („Andzi”), szukajmy oprócz komina na brzegu zielono-żółtego (bladożółtego) budynku, który także stanowi punkt orientacyjny. Z daleka widać także jasnobrązowy maszt ceremonialny z powiewającymi banderami.

Podchodzimy kursem wprost na środek basenu portowego. Dzięki pogłębianiu związanemu z odmuleniem i budową przystani mogą tu wchodzić jachtu balastowe o zanurzeniu do 1,5 metra.
Uważajmy jednak! Poza torem podejściowym, nieoznakowanym żadnymi pławami występują silne spłycenia. Aktualizacja 2019: głebokości na podejściu w granicach 1 metra.
W okolicy mnóstwo sieci i żaków, przegradzających nieraz w poprzek Zatokę Elbląską na prawie całej szerokości. Podpływając bliżej przekonamy się jednak, iż to złudzenie, a w sieciowych ciągach znajdują się „bramki”. Podchodzimy, najlepiej z kierunku podanego strzałką na mapce. Nadbrzeże znajduje się we wschodniej części Zatoki Elbląskiej, który zapewnia swobodne halsowanie. Im dalej „na zachód” tym gęściej od sieci i wodnej roślinności.

Cumujemy
do Nabrzeża Zachodniego. Jest ono na przeważającym odcinku ziemne, skarpowe. Gdzieniegdzie zlokalizowane są stałe pomosty. Jeśli są wystawione bojki, to cumujemy rufą do boi, dziobem do kei lub wprost do brzegu. Możemy też cumować do Nabrzeża Południowego, zamykającego basen portowy. Tam z kolei solidny, drewniany pomost rozciąga się na całej długości. Bojki cumownicze mogą, ale nie muszą być wystawione. Możliwość podłączenia się do prądu i nabrania wody. Wc i prysznice są w kontenerze w południowo-zachodnim narożniku. Biuro bosmana - chwilowo w przyczepie campingowej w pobliżu.

Nabieżniki
Żadnych świateł ani nabieżników nie ma.

Gdzie jemy
Po wschodniej stronie basenu, w ośrodku wojskowym. Sytuacja zmienia się z sezonu na sezon. Czasem gastronomia prowadzona jest przez prywatną inicjatywę – i wtedy mamy szansę na gastronomiczną ucztę. Jeśli nie – wojskowi prowadzą we własnym zakresie skromny bar z podstawowymi daniami. Poza tym w miejscowości Nadbrzeże żadnej gastronomii nie ma.
Aktualizacja 2015: po przejęciu ośrodka i przystani wojskowej przez Starostwo gastronomia w budynku została zlikwidowana, natomiast przybył sezonowy punkt żywienia "pod wiatą", z bardzo dobrymi i smacznymi posiłkami, które dowożono tu już przygotowane i podgrzewano na miejscu.

Komunikacja
PKP niestety na razie nie kursuje, planowane uruchomienie sezonowych turystycznych pociągów z Elbląga do Braniewa było realizowane przez kilka sezonów, obecnie od kilku lat (pisane w 2019) linia jest nieużytkowana (okresowo przez drezyny ręczne). Do PKS-u spory spacerek drogą pod górę.

Piotr Salecki (sierpień 2009, aktualizacja 2012, 2015, 2017, styczeń 2019)Warto przeczytać

  • Opis archiwalny przystani w Nadbrzeżu, aktualny do 2008 roku - tutaj
  • Galeria zdjęć z Nadbrzeża - tutaj

Przystań JK Elbląg w Nadbrzeżu - fot. Piotr Salecki (2017)

Pomost zamykający basen portowy - fot. Piotr Salecki (2017)

Przystań JK Elbląg widziana z drugiego brzegu basenu portowego - fot. Piotr Salecki (2017)

Panorama przystani, gdy płyniemy od strony Zalewu Wiślanego - fot. Piotr Salecki (2017)

Panorama przystani od strony rzeki Elbląg - fot. Piotr Salecki (2009)

Wyraźnie widać że po zachodniej stronie toru podejściowego jest bardzo płytko - fot. Piotr Salecki (2009)Falochron Wschodni i po prawej miejsce w którym była kiedyś keja "wojskowych" - fot. Piotr Salecki (2009)


Nabrzeże Zachodnie - fot. Piotr Salecki (2009)


Nabrzeże Zachodnie z widocznym fragmentem Nabrzeża Południowego - fot. Piotr Salecki (2009)


Nabrzeże Południowe - fot. Piotr Salecki (2009)


Tyle jachtów jednocześnie cumuje na przystani tylko okazjonalnie (przynajmniej na razie) - fot. Piotr Salecki (2009)


Nabrzeże Południowe i Wschodnie - fot. Piotr Salecki (2009)

Plan zagospodarowania przystani pokazuje rysunek.Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź