Nadbrzeże - stanica wodna

Kiedyś w Nadbrzeżu funkcjonowała niewielka przystań, administrowana przez jednostkę wojskową z Elbląga. Był bardzo solidny pomost, okazjonalnie czynny bar, toalety. Dawny kanał portowy, mogący być zalążkiem solidnej przystani żeglarskiej był zamulony i zarośnięty. Przystań wojskowa zlokalizowana była po wschodniej stronie.

Kanalikiem i nieużytkami po stronie zachodniej przystani zainteresowali się żeglarze z JachtKlubu Elbląg. Pozyskali środki unijne i stworzyli tu swoją letnią przystań, która została otwarta wiosną 2008 roku (aktualizacja: obecnie od 2019 roku przystań JK Elbląg nie funkcjonuje - gmina nie przedłużyła umowy). Wtedy z kolei wojskowi rozebrali swój pomost i ich część przystani zaczęła popadać w ruinę.


W 2013 roku, teren dawnej przystani wojskowej przejęło Starostwo Powiatowe i stworzyło tutaj Stanicę Wodną w Nadbrzeżu, która zaczęła funkcjonować od wiosny 2014 roku. Stanicą zarządza  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Na terenie Ośrodka znajdują się cztery domki do wynajęcia (cena 20 zł za dobę od osoby). Na terenie Ośrodka są sanitariaty, zaplecze kuchenne, wiaty z grillami, plac zabaw dla dzieci do dyspozycji jest prąd i woda. Wyznaczone są miejsca na ognisko, znajduje się tu także spory parking. Są także miejsca do biwakowania w celu ustawienia namiotu. Stanica wynajmuje sprzęt wodny i jachty. Wszystko jest ogrodzone i dozorowane. Można przyjechać, wynająć jacht i nie obawiać się o samochód.

Swoją wizytę w 2014 relacjonuje Piotr Szafran
Podczas postoju w lipcu 2014 roku w cenie 20 zł za dobę mieliśmy dostęp do wszystkiego. Nikt nie liczył, ile głów znajduje się na pokładzie. W Stanicy przez całą dobę ktoś jest. W dzień bosman a nocą ochrona. Jest więc całodobowy dostęp do sanitariatów oraz kuchni. Pływam z małymi dziećmi i dla nas atrakcją jest spory plac zabaw wszystko nowe i bezpieczne. Kuchnia dobrze wyposażona, nikt nie liczył ile razy korzystaliśmy z prysznica.

Cumowanie do krótkiego drewnianego pomościku. Swoje przybycie najlepiej wcześniej zgłosić do Stanicy i dopytać o miejsce. Generalnie Stanica to nie jest marina żeglarska, ale dopuszczają cumowanie tam. Można tam nawet zimować swoją łódkę w rozsądnej cenie. Szkoda tylko, że nie ma porządnego slipu dla większych jachtów. Nie wiem jak z głębokością w wejściu, są tacy co narzekają. Ja mam 1,45 metra i wszedłem bez problemów. Na miejscu nie ma żadnego sklepu. Trzeba wybrać się na 40-to minutowy spacer do Suchacza lub Kamionka.

Piotr Salecki (2005-2008-2014, aktualizacja 2016), Piotr Szafran (relacja z wizyt w marcu i lipcu 2014)

Warto przeczytać:
  • Stanica wodna w Nadbrzeżu - szczegółowe informacje o remoncie i wyposażeniu - tutaj
  • Galeria zdjęć na stronie Pomorski Szlak Żeglarski - tutaj

Nabrzeże w Nadbrzeżu - fot. Piotr Szafran (lipiec 2014)

Slip małych łodzi, a za nim pomost cumowniczy w Nadbrzeżu - fot. Piotr Szafran (lipiec 2014)


Wiata grillowo-biesiadna w Nadbrzeżu - fot. Piotr Szafran (lipiec 2014)


Kuchnia udostępniana jest żeglarzom - fot. Piotr Szafran (lipiec 2014)


Przystań jeszcze w trakcie prac wykończeniowych wiosną 2014. Widok z głębi przystani na wyjście na Zatokę Elbląską - fot. Piotr Szafran (wiosna 2014)


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź