Linie wysokiego napięcia

Niskie linie wysokiego napięcia przechodzące w newralgicznych miejscach to skandal! Po wielu latach próśb i monitów jesienią 2019 roku niska linia wysokiego napięcia pomiędzy jeziorem Jeziorak a Płaskim została poprowadzona pod dnem jeziora. Wciąż są jednak niskie linie przecinające jezioro Bartężek oraz jezioro Pauzeńskie - tuż przed ośrodkiem wypoczynkowym, dobrym celem noclegu. Podobnie niska linia przecina jezioro Szeląg Wielki. Druga, bardzo niebezpieczna - bo nieoznakowana i niewidoczna z wody! linia na tym jeziorze przechodzi nad wodą tuż przy brzegu - równolegle do parkingu samochodowego im. Zielaka, przy południowym skraju jeziora. Przy parkingu którym zlokalizowany jest niewielki pomost (obecnie zrujnowany), są toi-toie i możliwość zacumowania wprost przy brzegu. Tymczasem równolegle do brzegu nad wodą przechodzi linia wysokiego napięcia! Usytuowanie wielu linii energetycznych nad wieloma jeziorami Pojezierza Iławskiego - jak Szeląg Wielki, Pauzeńskie, Bartężek - w praktyce uniemożliwia swobodne pływanie pod żaglami tym, którzy po wielogodzinnej żegludze silnikowej z położonym masztem w końcu stawiają maszt i chcą popływać pod żaglami.
Pamiętaj! Druty niżej niż myślisz! Dane w tabelce traktuj z rezerwą! Zawsze sprawdzaj aktualną wysokość przewodów a w razie wątpliwości kładź maszt!

jeziora Pojezierza Iławskiego - linie wysokiego napięcia
L.p.LokalizacjaWysokość
nad wodą
2011
Wysokość
nad wodą
2015 / 2016 / 2017/2020
Uwagi
1.Kanał Budwickibrak danych, około 8 metrów lub mniejbrak danych, około 8 metrów lub mniejW kanale Budwickim, łączącym jezioro Piniewo z jeziorem Budwity. Brak oznakowania.
 2.Bartężek11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
Dwie linie przechodzące w poprzek jeziora, przez wyspę. Zdaniem żeglarzy wadliwie oznakowane (w rzeczywistości są niższe, i wysokość wynosi zaledwie 6 do 9 metrów).
3.Jeziorak - Płaskie10 m / 14 m
dawniej 12 m
od jesieni 2019
pod dnem
W przesmyku łączącym oba jeziora. Linia była podwyższona do 14 metrów, jednak część żeglarzy zgłasza zastrzeżenia do tej wysokości! Aktualizacja 2015: linia na wysokości 12 m.
Liczne mapy i przewodniki podają błędną wyższą wysokość.
W sezonie 2017 linia ma zostać poprowadzona pod dnem.
Niestety nie została. Według deklaracji Energi linia ma zostać poprowadzona pod dnem w 2018 roku. Nie została. Kolejna deklaracja Energi że linia zostanie poprowadzona pod dnem wiosną 2019 roku.
Aktualizacja 2019:
Linia została poprowadzona pod dnem jesienią 2019.

4.Jeziorak - rzeka Iławkabrak danychbrak danychnieoznakowana linia wysokiego napięcia na odcinku pomiędzy jeziorem Jeziorak a jazem na Iławce. Można tam dopłynąć z Jezioraka wszelkimi jednostkami, które zmieszczą się pod mostami. Należy uważać.
5.Kanał Dobrzycki17, 2 m17, 2 mWpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.
6.Kanał Dobrzycki10,5 m10,5 m
Wpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.
7.Pauzeńskie12,1 m12,1 mLinia w północnej odnodze jeziora, kilkaset metrów przed ośrodkiem wypoczynkowym o. Salezjanów. Znaki brzegowe bardzo słabo widoczne, słupy zaniedbane.
8. Szeląg Wielki11 metrów lub mniej
11 metrów lub mniej
Linia w południowej części jeziora. Część przewodników podaje błędną wysokość 14 m. Linia z daleka niewidoczna.
9.Szeląg Wielki11 metrów
lub mniej
11 metrów
lub mniej
Plaża - parking samochodowy im Zielaka wzdłuż drogi nr 16 Ostróda-Olsztyn. Linia wysokiego napięcia idzie wzdłuż brzegu ale nad wodą! przy plaży. Jest tam mały pomost. Linia oznakowana ale w taki sposób, że znaki z wody są praktycznie niewidoczne. Linia jest w ogóle niewidoczna, także z bliska! Maszty schowane są za drzewami a druty zlewają się z linią drzew.

 

Kanał Elbląski, Iławski i inne kanały Pojezierza Iławskiego
Nad Kanałem Elbląskim, Iławskim i innymi kanałami Pojezierza Iławskiego przechodzą liczne, niskie linie wysokiego napięcia. Ze względu jednak na liczne mosty, śluzy i inne obiekty hydrotechniczne żeglujemy tutaj z położonym masztem. W związku z tym zestawienie linii energetycznych jest na tych odcinkach szlaku niepotrzebne.

Dane w tabelkach mogą ulegać zmianie. Następują ciągłe zmiany, dlatego za każdym razem należy upewnić się, jaka jest aktualna wysokość. Proszę o nadsyłanie informacji o zauważonych zmianach.

opracowanie Piotr Salecki (kwiecień 2012, aktualizacja 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2023)

Linia w przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim
- fot. Radosław Kamrowski. Od jesieni 2019 pod dnem.
Linia na Bartężku - zdaniem żeglarzy jest niższa niż to pokazują znaki - fot. Przemek ModrzyńskiNieoznakowana (znaki na brzegu są praktycznie niewidoczne) i niewidoczna z wody linia energetyczna nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


To samo zdjęcie z zaznaczoną linią energetyczną nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)

I jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki
(październik 2020)


I jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


Linia na przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Jesienią 2019 linia została poprowadzona pod dnem jeziora.

Odpowiedzi

Linia napowietrzna nad Jeziorem Płaskim

Piotrze, Przypomnę, że linia ta została przeniesiona pod dno jeziora w listopadzie 2019 Pozdrawiam Andrzej Różycki

Dodaj nową odpowiedź