Linie wysokiego napięcia

Niskie linie wysokiego napięcia przechodzące w newralgicznych miejscach to skandal! Po wielu latach próśb i monitów jesienią 2019 roku niska linia wysokiego napięcia pomiędzy jeziorem Jeziorak a Płaskim została poprowadzona pod dnem jeziora. Wciąż są jednak niskie linie przecinające jezioro Bartężek oraz jezioro Pauzeńskie - tuż przed ośrodkiem wypoczynkowym, dobrym celem noclegu. Podobnie niska linia przecina jezioro Szeląg Wielki. Druga, bardzo niebezpieczna - bo nieoznakowana i niewidoczna z wody! linia na tym jeziorze przechodzi nad wodą tuż przy brzegu - równolegle do parkingu samochodowego im. Zielaka, przy południowym skraju jeziora. Przy parkingu którym zlokalizowany jest niewielki pomost (obecnie zrujnowany), są toi-toie i możliwość zacumowania wprost przy brzegu. Tymczasem równolegle do brzegu nad wodą przechodzi linia wysokiego napięcia! Usytuowanie wielu linii energetycznych nad wieloma jeziorami Pojezierza Iławskiego - jak Szeląg Wielki, Pauzeńskie, Bartężek - w praktyce uniemożliwia swobodne pływanie pod żaglami tym, którzy po wielogodzinnej żegludze silnikowej z położonym masztem w końcu stawiają maszt i chcą popływać pod żaglami.
Pamiętaj! Druty niżej niż myślisz! Dane w tabelce traktuj z rezerwą! Zawsze sprawdzaj aktualną wysokość przewodów a w razie wątpliwości kładź maszt!

jeziora Pojezierza Iławskiego - linie wysokiego napięcia
L.p.LokalizacjaWysokość
nad wodą
2011
Wysokość
nad wodą
2015 / 2016 / 2017/2020
Uwagi
1.Kanał Budwickibrak danych, około 8 metrów lub mniejbrak danych, około 8 metrów lub mniejW kanale Budwickim, łączącym jezioro Piniewo z jeziorem Budwity. Brak oznakowania.
 2.Bartężek11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
Dwie linie przechodzące w poprzek jeziora, przez wyspę. Zdaniem żeglarzy wadliwie oznakowane (w rzeczywistości są niższe, i wysokość wynosi zaledwie 6 do 9 metrów).
3.Jeziorak - Płaskie10 m / 14 m
dawniej 12 m
od jesieni 2019
pod dnem
W przesmyku łączącym oba jeziora. Linia była podwyższona do 14 metrów, jednak część żeglarzy zgłasza zastrzeżenia do tej wysokości! Aktualizacja 2015: linia na wysokości 12 m.
Liczne mapy i przewodniki podają błędną wyższą wysokość.
W sezonie 2017 linia ma zostać poprowadzona pod dnem.
Niestety nie została. Według deklaracji Energi linia ma zostać poprowadzona pod dnem w 2018 roku. Nie została. Kolejna deklaracja Energi że linia zostanie poprowadzona pod dnem wiosną 2019 roku.
Aktualizacja 2019:
Linia została poprowadzona pod dnem jesienią 2019.

4.Jeziorak - rzeka Iławkabrak danychbrak danychnieoznakowana linia wysokiego napięcia na odcinku pomiędzy jeziorem Jeziorak a jazem na Iławce. Można tam dopłynąć z Jezioraka wszelkimi jednostkami, które zmieszczą się pod mostami. Należy uważać.
5.Kanał Dobrzycki17, 2 m17, 2 mWpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.
6.Kanał Dobrzycki10,5 m10,5 m
Wpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.
7.Pauzeńskie12,1 m12,1 mLinia w północnej odnodze jeziora, kilkaset metrów przed ośrodkiem wypoczynkowym o. Salezjanów. Znaki brzegowe bardzo słabo widoczne, słupy zaniedbane.
8. Szeląg Wielki11 metrów lub mniej
11 metrów lub mniej
Linia w południowej części jeziora. Część przewodników podaje błędną wysokość 14 m. Linia z daleka niewidoczna.
9.Szeląg Wielki11 metrów
lub mniej
11 metrów
lub mniej
Plaża - parking samochodowy im Zielaka wzdłuż drogi nr 16 Ostróda-Olsztyn. Linia wysokiego napięcia idzie wzdłuż brzegu ale nad wodą! przy plaży. Jest tam mały pomost. Linia oznakowana ale w taki sposób, że znaki z wody są praktycznie niewidoczne. Linia jest w ogóle niewidoczna, także z bliska! Maszty schowane są za drzewami a druty zlewają się z linią drzew.

 

Kanał Elbląski, Iławski i inne kanały Pojezierza Iławskiego
Nad Kanałem Elbląskim, Iławskim i innymi kanałami Pojezierza Iławskiego przechodzą liczne, niskie linie wysokiego napięcia. Ze względu jednak na liczne mosty, śluzy i inne obiekty hydrotechniczne żeglujemy tutaj z położonym masztem. W związku z tym zestawienie linii energetycznych jest na tych odcinkach szlaku niepotrzebne.

Dane w tabelkach mogą ulegać zmianie. Następują ciągłe zmiany, dlatego za każdym razem należy upewnić się, jaka jest aktualna wysokość. Proszę o nadsyłanie informacji o zauważonych zmianach.

opracowanie Piotr Salecki (kwiecień 2012, aktualizacja 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2023)

Linia w przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim
- fot. Radosław Kamrowski. Od jesieni 2019 pod dnem.
Linia na Bartężku - zdaniem żeglarzy jest niższa niż to pokazują znaki - fot. Przemek ModrzyńskiNieoznakowana (znaki na brzegu są praktycznie niewidoczne) i niewidoczna z wody linia energetyczna nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


To samo zdjęcie z zaznaczoną linią energetyczną nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)

I jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki
(październik 2020)


I jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


Linia na przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Jesienią 2019 linia została poprowadzona pod dnem jeziora.

Odpowiedzi

Linia napowietrzna nad Jeziorem Płaskim dodany przez Gość portalu Pomorski Szlak Żeglarski
Dziękuję dodany przez admin
Linie na mapce dodany przez Gość portalu Pomorski Szlak Żeglarski

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź