Wieprz - pomost gminny - dawny pomost Związku Gmin Jeziorak

Pomost cumowniczy w Wieprzu zlokalizowany od strony północnej, jest dawnym pomostem stałym  Związku Gmin Jeziorak (ZGJ), do którego cumował statek asenizacyjny. Pomosty ZGJ zwykle ustawiano "parami" - pomost stały dla statku asenizacyjnego i pomost pływający z y-bomami dla jachtów. W Wieprzu ten drugi pomost - wyjątkowo jak na standardy ZGJ - nie był pływający a stały.
Oba pomosty siłą rzeczy więc pozostały na swoim miejscu i przejęła je gmina. Jeden - ten dawny statkowy - przeznaczono do cumowania jachtów, z kolei ten drugi stał się fragmentem kąpieliska, dobudowano drabinkę wyjściową a okresowo nawet trampolinę.

Stan pomostu "jachtowego" w trakcie moich odwiedzin w czerwcu 2021 roku był delikatnie mówiąc "średni". W związku z tym na pomoście ustawiono tabliczki z zakazem wstępu. Najwyraźniej jednak korzystający z tego pomostu uznali, że można do niego cumować... zasłaniając tabliczkę od strony wody kamizelką roboczą. Tuż obok pomostu jest slip. W 2022 albo 2023 roku zlikwidowane zostało słynne na Jezioraku bistro "Niebo" funkcjonujące w Wieprzu. W 2024 zamierzam złożyć wizytę żeby sprawdzić, co zmieniło się w Wieprzu od strony wody i w jakim stanie jest obecnie pomost.
Z drugiej strony plaży zlokalizowany jest kolejny gminny pomost cumowniczy który opisuję tutaj.

Pomost wyposażony jest w knagi cumownicze. Podczas mojej wizyty część belek stanowiących listwę odbojową była urwana, niektóre deski pomostu były uszkodzone. Na końcu pomostu możemy stanąć w zasadzie bez podnoszenia miecza i płetwy sterowej. Bliżej brzegu - płyciej.

Ważne informacje:

  • Galeria zdjęć pomostu północnego w Wieprzu na mojej stronie - tutaj
  • GPS pomostu północnego (dawnego ZGJ): 53°44'23.0"N 19°36'54.0"E
  • GPS drugiego pomostu gminnego w Wieprzu: 53°44'19.4"N 19°37'02.0"E

Piotr Salecki (2023)


Wieprz - pomost gminny północny (1) i pomost gminny południowy (2) - fot. Piotr Salecki (2021)

Wieprz - pomost gminny północny (1) - fot. Piotr Salecki (2021)


Wieprz - pomost gminny północny (1) - fot. Piotr Salecki (2021)

Wieprz - pomost gminny północny (1) - fot. Piotr Salecki (2021)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź