Matyty - Przystań

Gospodarstwo Agroturystyczne o nazwie Przystań mieści się w dawnej szkole podstawowej w Matytach i posiada również własną przystań żeglarską oraz kąpielisko.  Już w latach sześćdziesiątych szkołę zlikwidowano, a budynek służył jako zaplecze obozów żeglarskich. Obecnie jest to gospodarstwo agroturystyczne. Cumujemy dziobem do drewnianego pomostu, rufą do boi, tuż obok ogrodzonego kąpieliska.

Przystań czy antyprzystań? W 2018 przeżyłem w tym miejscu niemiłą przygodę.
Wbrew nazwie Przystań Matyty, zostałem praktycznie wyrzucony z tego miejsca, kiedy dopływając zadzwoniłem, żeby upewnić się gdzie mogę zacumować (tylko jedno z kilku miejsc było zajęte), a było to w maju około 2018 roku, w sezonie, około godziny 18. Pani, która przedstawiła się jako właścicielka powiedziała mi, że jej z mężem nie ma, są tylko ich dzieci więc nie ma nas kto przyjąć i obsłużyć. Ja na to, że nie potrzebuję żadnej obsługi, nie chcę prądu, wody, wc, prysznica, nic. Mimo tego pani powiedziała, że nie i koniec, bo dzieci się wystraszą że obcy się kręcą itp. w tym stylu. Ja na to, że przecież stoi tam już zacumowany inny jacht i jakoś dzieci to wytrzymują. Skończyłem tę dziwną dyskusję i popłynąłem dalej. Kiedy zacumowałem nieopodal, po jakimś czasie ze zdumieniem zauważyłem, że na pomoście pojawiły się jakieś osoby i tamten stojący już jacht został... z Przystani Matyty wyrzucony, już prawie robiło się ciemno, ale musieli odpłynąć i szukać miejsca gdzieś obok. Postępowanie takie pozostawię bez komentarza. Dodam jeszcze, że wszędzie to miejsce było w owym czasie reklamowane jako przystań, gdzie mogą przycumować jachty, z ogromną tablicą widoczną na wodzie z daleka.

Dowiedziałem się, że od 2024 gospodarować na Przystani Matyty będzie młodsze pokolenie. Zadzwoniłem więc aby zapytać, czy od 2024 będzie to nadal przystań dla żeglarzy, czy tylko "przystań" w cudzysłowiu, bo zacumowanie będzie problemem? Ponad miesiąc temu (w styczniu 2024) dzwoniłem zapytać o "politykę" wobec żeglarzy i czy będzie można cumować. Miła pani obiecała mi odpowiedź, nadal czekam i jak tylko otrzymam informację zamieszczę ją tutaj... W dyskusji na facebooku w kwietniu 2024 otrzymałem odpowiedź, że miejsce to będzie otwarte na wodniaków. Czy tak jest - informujcie!

Gospodarstwo Agroturystyczne Przystań:
Matyty 8, 14-230 Zalewo, tel. 89 758 83 90, 603 867 616, 601 867 616, matyty@post.pl, www.matyty.pl/pl/start, 


Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja maj 2023, maj 2024)Przystań Matyty - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Przystań Matyty - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Przystań Matyty - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Przystań Matyty - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Przystań Matyty - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź