Wyspy, kępy, trzciniaki - czym się różnią?

Większość jezior Pojezierza Iławskiego ma na swoim akwatorium liczne wyspy. Rekordzistą pod tym względem jest Jeziorak. Jak się jednak okazuje "wyspa wyspie jest nierówna" i zasadniczo różnią się one między sobą - począwszy od takich, które zajmują rozległy obszar, ze zróżnicowaną rzeźbą terenu i bogatym drzewostanem, poprzez niewielkie, ledwo wystające nad wodę podmokłe skrawki a skończywszy na skupiskach trzcin oddalonych od lądu, które w przyszłości mogą przeistoczyć się w wyspę...

Dlatego w swoich opisach rozróżniam trzy rodzaje lądu otoczonego wodą:

  • wyspa
    trwały i rozwinięty fragment lądu, ze zróżnicowaną rzeźbą terenu, urozmaiconą i bujną roślinnością i gęstym zadrzewieniem. Do wyspy zazwyczaj możemy zacumować "na dziko" (część wysp na Jezioraku ma pomosty cumownicze z y-bomami, wc toi-toi i śmietnikami) i biwakować na nich.   
  • kępa
    Niewielka wysepka, często pozbawiona drzew lub z kilkoma niewielkimi drzewkami, z roślinnością niską lub średnią często bujną i zajmującą całą powierzchnię kępy - trawami i krzewami. Kępa niewiele wystaje ponad poziom wody, przez co grunt na niej zazwyczaj jest podmokły. Często jest tak mała, że prawie nie widać jej spośród otaczających ją trzcin. Zazwyczaj na większości kęp nie znajdziemy dogodnego miejsca do biwakowania, czy w ogóle do swobodnego wyjścia na ląd, chociaż przy niektórych z nich możemy zacumować.
  • trzciniak
    Skupisko trzcin oddalonych od lądu. Z reguły w okolicy trzciniaka występuje płycizna, muliste dno i różne przeszkody podwodne (np. kamienie). O trzciniaku trudno powiedzieć że to "ląd otoczony wodą", znalazł się jednak w tym zestawieniu, gdyż często w sprzyjających warunkach przekształca się w kępę lub wyspę.
W swoich opisach trzciniaki i kępy używam często zamiennie, czasem trudno określić, czy wspomniany trzciniak przekształca się już w kępę, czy jeszcze nie...

Należy dodać, że cały ten podział, zwłaszcza pomiędzy wyspami a kępami utrudnia... samo nazewnictwo wysp. Otóż wiele wysp ma swojej nazwie słowo kępa, co może wprowadzać w błąd. Tym bardziej, że niektóre wyspy z kępą w nazwie są sporych rozmiarów.

Grupy wysp tworzą archipelagi. Namiastką tego na Pojezierzu Iławskim są grupy wysp nazwane jedną wspólną nazwą (na przykład Rybackie Kępy na Jezioraku).

Bardzo wiele wysp ma więcej niż jedną nazwę, rekordzistka ma ich aż pięć. Ten typowy dla wód i miejscowości na  Pomorskim Szlaku Żeglarskim stan występuje z wielu względów: po pierwsze: tłumaczenia wprost nazw niemieckich na język polski a potem wprowadzania innej, wymyślonej polskiej nazwy, po drugie: wprowadzania nazw na nienazwane wyspy przez mieszkańców, turystów lub dziennikarzy którzy potem rozpowszechniają je w internecie, po trzecie: ze względu na lansowanie nowej nazwy przez lokalne władze, organizacje turystyczne lub firmy.
  • Wyspy Jezioraka, Płaskiego i Ewingów (mapa i opisy) - tutaj
Piotr Salecki (2024)

Przykładowa kępa. Nazywa się Kuklina - fot. Joanna Pazderska

Wyspa Stodółka na jeziorze Płaskim - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)

Trzciniak przy Rybackich Kępach - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź