Bartężek

Jezioro połączone jest z systemem jezior Pojezierza Iławskiego Kanałem Bartnickim, który łączy Bartężek z jeziorem Ruda Woda. Sam kanał, pomimo ostatnio prowadzonych prac jest płytki, mijanie dwóch jednostek turystycznych może oznaczać utknięcie jednej z nich na płyciźnie.

Uwaga! Przez jezioro przechodzą niebezpieczne, bardzo niskie linie wysokiego napięcia (dwie linie obok siebie), tak więc płynący pod żaglami, po postawieniu masztu po przejściu Kanału Bartnickiego, muszą ponownie położyć i postawić maszt. Zdaniem żeglarzy linie te są wadliwie oznakowane (rzeczywista wysokość jest niższa, niż podana na znakach brzegowych).

Kanał Bartnicki uchodzi do Bartężka w zatoce na zachodnim brzegu północnego krańca jeziora. Wychodząc z kanału mamy więc przed sobą całe jezioro. Ciągnie się ono w kierunku południowym i ma długość około ośmiu kilometrów, zaś szerokość około kilometra. Zdarzają się jednak przewężenia zmniejszające szerokość jeziora zaledwie do stu metrów!

Przed nami maleńka wysepka bez nazwy, za nią widoczne dwie większe wyspy. Po minięciu ich w kierunku wschodnim rozciąga się zatoka jeziora. Przed nami Półwysep Czapli (w niektórych przewodnikach Półwysep Hak), który do złudzenia wygląda na kraniec jeziora. Przepłynęliśmy jednak dopiero mniej więcej jedną czwartą jego długości.

Dalej na jeziorze dwie zatoki, z których nazwana jest największa - Zatoka Winiecka i trzy wyspy, z których obecnie znam nazwę tylko jednej - to wyspa Kula (druga wyspa patrząc od Tardy). Może ktoś z Czytelników podpowie nazwy pozostałych wysp.

Wzdłuż jeziora nie ma żadnych przystani, pomostów ani miejscowości. Dopiero na samym końcu jeziora zlokalizowana jest miejscowość Tarda a nieco wcześniej, w Zatoce Winieckiej miejscowość Winiec. Nad wodą ośrodek wypoczynkowy z pomostami dla jachtów. Ośrodek nie jest nastawiony na wizyty turystów wodnych.

Warto przeczytać i zobaczyć

  • Galeria zdjęć na naszej stronie z 2017 roku tutaj
  • Linie wysokiego napięcia na Pojezierzu Iławskim - zestawienie tutaj

Piotr Salecki (kwiecień 2017, atualizacja 2019, 2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź