Pochylnia Kąty

Pochylnia Kąty jest czwartą pochylnią od strony Elbląga lub drugą od strony Ostródy,  w ciągu pięciu tych obiektów na szlaku. Po remoncie wykonanym w latach 2012-2014 z obu stron pochylni wykonano betonowe nabrzeża wyposażone w pachoły cumownicze. Pochylnia wyposażona jest w sygnalizatory świetlne, monitoring, a pracownicy porozumiewają się ze sobą przez ukf. Przy górnym stanowisku pochylni znajduje się zadaszona wiata ze stolikami i ławkami umożliwiająca spożycie posiłku na świeżym powietrzu.

Pochylnie
poprowadzone są w linii prostej, zgodnie z linią trasy kanału. Sama pochylnia składa się z dwu, równolegle - między dolnym a górnym stanowiskiem - prowadzonych torowisk. Na każdym torowisku porusza się jeden wózek. Każdy wózek ma ciężar własny 24 tony i nośność 50 ton. W przypadku jednoczesnego obciążenia obu wózków dopuszczalna nośność jednego wózka wynosi 38 ton. Tory zaczynają się na górnym stanowisku (pod wodą), jeszcze przed szczytem zapory (grobli), zamykającej dany odcinek Kanału (takie rozwiązanie umożliwia po zamknięciu grobli i wypompowaniu wody prowadzenie prac remontowych bez zamykania większych odcinków kanału). Po przejściu przez szczyt pochylni opadają, dochodzą do dolnego stanowiska i również tutaj schodzą pod wodę. W części nadwodnej podtorza stanowią fundamenty betonowe ciągłe, lub fundament wykonany z betonowych bloków.

Piotr Salecki (2016)

Warto przeczytać

  • Więcej o pochylniach, ich mechanizmach i zasadach działania - tutaj
  • Jak pokonać jachtem pochylnie - tutajDolne stanowisko pochylni - fot. Piotr Salecki (2016)


Na wózku pochylni. Wysoki poziom wody w kanale sprawia że fragmenty pochylni zazwyczaj wystające nad wodą są zatopione. Na zdjęciu widoczny pod wodą hak cumowniczy, a pomost pochylni ledwo wystaje nad wodą - fot. Piotr Salecki (2016)


Zadaszona wiata przy górnym stanowisku pochylni - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź