Ruda Woda (Duckie)

Ruda Woda to jezioro położone na szlaku Kanału Elbląskiego, pomiędzy Małdytami a Miłomłynem. Jezioro ma długość około 12 kilometrów i szerokość około 0,8 kilometra. Linię brzegową urozmaicają zatoki głęboko wcinające się w ląd. Największe - Zatoka Zachodnia i Zatoka Drela znajdują się w północnej części jeziora, mniejsze zatoczki - bez nazwy - znajdują się w południowej części jeziora.

Jezioro jest głębokie, największa głębokość dochodzi do 28 metrów. W części północnej i w Zatoce Zachodniej usytuowane są większe i mniejsze wysepki. Te mniejsze niewiele wystają nad powierzchnię wody. Jedyna wyspa mająca nazwę, to wyspa Dębniaczek, znajdująca się w Zatoce Zachodniej.

Linia brzegowa, choć rozbudowana, ma zaskakująco niewielką ilość miejsc do cumowania "na dziko" , wprost dobrzegu. W poszczególnych zatokach możemy odnaleźć zaledwie dwa-trzy miejsca z możliwością dobicia do brzegu.

Mniej więcej w jednej trzeciej długości jeziora (gdy płyniemy od Miłomłyna) na wschodnim brzegu malowniczy kanał prowadzi na jezioro Bartążek. Więcej o kanale i jeziorze w osobnych rozdziałach na naszej stronie. Tuż przy ujściu kanału doskonałe miejsce do biwakowania.

Jezioro tranzytowe
Wielu wodniaków, dla których docelowym portem jest Elbląg, Iława czy Ostróda, przepływa przez to jezioro z położonym  masztem, na silniku, chcąc oszczędzić czas przejścia odcinka kanałowego. Często również maszt jachtu i żagle sklarowane są inaczej, bardziej trwale i solidnie, niż przy zwykłym przejściu pod mostem - ze względu na pochylnie, co powoduje niechęć do stawiania masztu na tym jeziorze.

Kolejną przyczyną jest - jak na tak duży akwen - przynajmniej do niedawna, do 2020 roku - był brak przystani z choćby podstawowym zapleczem. Jedyną przystanią była stanica wodna ZHP "Wenecja", na wschodnim brzegu jeziora, mniej więcej naprzeciwko Zatoki Zachodniej. Jedyny ośrodek wypoczynkowy, w Liksajnach, od wielu lat podupadał, w końcu w 2016 roku został sprzedany. Znajdujące się przy nim pomosty były w tym czasie (2016) w opłakanym stanie.

Zmiany od 2021 roku
Od 2020 roku nastąpiły jednak znaczące zmiany. Ośrodek w Liksajnach został uruchomiony pod nazwą "Osada Borsuka" i chętnie przyjmuje wodniaków, zbudowano pomosty gminne, gdzie mogą cumować wodniacy a Jednocześnie po burzach w lipcu 2021, obozy harcerskie zostały ewakuowane a harcerze opuścili ośrodek "Wenecja".

Czekam na relacje przepływających wodniaków o zachodzących zmianach.

Opis od jeziora Ilińsk do jeziora Sambród
Gdy płyniemy od strony Miłomłyna, po przejściu jeziora Ilińsk i odcinka kanałowego z "paciorkami" jeziorek Sopelka, Sopla i Krebs wypływamy na jezioro Ruda Woda.

 • 0,0 km
  Wpływając na Rudą Wodę od strony jeziora, Ilińskiego, z którym Ruda Woda połączona jest kanałem, po prawej stronie mijamy ośrodek wypoczynkowy Osada Borsuka. Za ośrodkiem prawy brzeg dość wysoki, zalesiony. Po lewej stronie płytka dostępna zatoka. Ośrodek od wielu lat jest nieczynny, pomosty są w stanie opłakanym. W 2016 ośrodek został sprzedany. Czekamy na informacje od wodniaków o zmianach w tym miejscu!
  Aktualizacja 2020: nowy właściciel remontuje pomosty i ośrodek, część pomostów już jest do dyspozycji wodniaków. 2021: Ośrodek funkcjonuje pod nazwą "Osada Borsuka" i przyjmuje wodniaków.
 • 0,24 km
  Po lewej kolejna płytka zatoczka, brzegi zarośnięte olszyną, ale istnieje możliwość rozbicia namiotów, dalej na lewym brzegu pola uprawne.
 • 3,65 km
  Po lewej stronie w oddaleniu zabudowania niewielkiej wsi Szymonówko. Nad brzegiem rozległe niepłatne dobre tereny biwakowe, kilkaset metrów dalej zaczyna się już gęste poszycie i las.
 • 5,15 km
  Na prawym brzegu wejście na bardzo malowniczy, płytki kanał długości około jednego kilometra prowadzący do jeziora Bartążek. Na początku kanału stary betonowy - poniemiecki most na leśnej drodze używany wyłącznie przez pracowników leśnych. Podobno w średniowieczu, kiedy poziom jeziora był wyższy, oba jeziora połączone były brodem w miejscu obecnie istniejącego kanału. Biegł tamtędy ważny szlak handlowy (bursztynowy) zabezpieczany przez dwie krzyżackie wieże znajdujące się na jego brzegach i strzegące przeprawy. Niestety po nich zostały już tylko niewielki pagórki, pod którymi wytrwali poszukiwacze znaleźć mogą ślady ruin istniejących dawno temu wież.
 • 8,16 km
  Po prawej stronie zatoka Drela przez miejscową ludność zwana "Żydowskim Kątem" ciągnąca się w kierunku południowo wschodnim. W północnej części uchodzi do niej rzeka Drela - niegdyś mocno zanieczyszczona - obecnie czysta, dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Morągu. Na lewym brzegu Rudej Wody na wysokości wsi Szymonowo znajduje się pomost i niewielkie dzikie biwakowisko. Kilkadziesiąt metrów na południe od niego w dolnej części zadrzewionej skarpy bije obfite źródło z dobrą wodą.
 • 8,21 km
  Po prawej okrągła trzcinowa wysepka, brzeg jeziora odchodzi tu w prawo, nad brzegiem ładnie położona polana. Na lewym brzegu wysoki bezdrzewny cypel.
 • 9,16 km
  P
  o prawej na śródleśnej polanie po dawnej bindudze, w najszerszym miejscu Rudej Wody znajduje się przystań harcerska - Stanica Wodna ZHP Łódź Polesie "Wenecja". Można tu cumować, dostępne są toalety i prysznice, możliwość wykupienia posiłków. Na przeciwległym brzegu w ląd wcina się Zatoka Zachodnia.
 • 9,18 km
  Po lewej Zatoka Zachodnia zwana powszechnie "Zatoką pod Soplami" od nazwy pobliskiej wsi Sople. Brzegi zadrzewione i prawie niedostępne. W zatoce znajdują się trzy wyspy. Jedna z nich nazywa się Dębniaczek. Czy pozostałe mają nazwy - nie udało mi się ustalić.Na południowym cyplu, a także w głębi zatoki można znaleźć miejsca dogodne na nocleg. Po prawej stronie znajduje się ładna śródleśna polanka, na której czasem rozbijane są podobozy harcerskie.
 • 11,15 km
  Po prawej ujście niewielkiego strumienia w zatoczce, dalej zabudowania wsi Wilamowo. Nad brzegiem pole namiotowe. Sklepik i mała gastronomia.  We wsi znajduje się zabytkowy kościół, sklep spożywczy oraz przystanek PKS. Dalej przy prawym brzegu hangary na wodzie. Pośrodku jeziora znajduje się kamienista podwodna płycizna. Przy niskim stanie wody część kamieni wystaje ponad powierzchnię wody. Można tu wówczas zobaczyć suszące pióra coraz liczniejsze kormorany czarne. Szlak wodny oznaczony bojami farwaterowymi biegnie między płycizną a prawym brzegiem.
 • 11,65 km
  Na lewym brzegu na wysokości wsi Sople znajduje się spokojne miejsce do biwakowania, dogodne do rozbicia kilku namiotów.
 • 12,00 km
  Na środku jeziora znajduje się długa porośnięta trzciną wyspa. Przy drodze gruntowej na prawym brzegu u podnóża skarpy znajduje się przykryta metalową klapą studzienka, w której bije obfite źródło z doskonałą wodą.
 • 12,95 km
  Niewielka ładna wysepka, porośnięta drzewami. Na prawym brzegu zabudowania letniskowe.
 • 13,05 km
  Koniec jeziora Ruda Woda. Po prawej przystań i zabudowania strażnika wodnego. Po lewej płatna przystań i pole namiotowe. Zatoczka to dawny Port Czulpa. Dalej zaczyna się kolejny odcinek Kanału Elbląskiego którym dopływamy do samego Elbląga.

Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja 2020, 2021)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź