Szeląg Wielki

Jezioro ma długość aż 12,7 kilemtra. Połączone jest z systemem Pojezierza Iławskiego i Kanału Elbląskiego przez Kanał Ostródzki (nazwa nieoficjalna), który uchodzi do jeziora mniej więcej w połowie jego długości. Z kolei tunelem pod groblą, po której prowadzi droga i linia kolejowa przepłyniemy na jezioro Szeląg Mały, które stanowi tu kraniec systemu połączonych kanałami jezior Pojezierza Iławskiego.

Eksplorację jeziora zaczynamy od skrętu w lewo, w kierunku północno-zachodnim. Na lewym brzegu baseny i zabudowania gospodarstwa rybackiego i szpecący widok wiatrak. Na razie pojedynczy, a nie ferma wiatrowa. W pobliżu kąpielisko. Pomijając odcinek gospodarstwa rybackiego, na obu brzegach gęsty las. Brzeg wschodni to słynny rezerwat "Sosny Taborskie", które kiedyś spławiano w tratwach Kanałem Elbląskim.

Najbliższe przystanie znajdują się na samym końcu jeziora. Są to dwa ośrodki wypoczynkowe i pole namiotowe Zakątek. Przy obu możemy zacumować i korzystać z ich infrastruktury.

Jeśli po wypłynięciu z Kanału Ostródzkiego skręcimy w prawo, wówczas popłyniemy w kierunku południowo-zachodnim. Jezioro łagodnie zakręca - najpierw w kierunku wschodnim, następnie na zachód. Na prawym brzegu miejscowość Zwierzewo. Tu kończy się na obu brzegach zwarta ściana lasów. 
Na lewym brzegu nieco dalej miejscowość Kątno. tam kąpielisko przy brzegu i pomost Agroturystyki Rancho Bogdana. Czy można tu zacumować - sprawdźcie sami.

Przez jezioro przechodzi tu niska linia energetyczna o wysokości 11 metrów. Nie jest zaznaczona na większości map i nie jest opisana w przewodnikach.

Dopływamy do ujścia kanału. Tuż przed nim na lewym brzegu ośrodek wypoczynkowy. Czy można tu cumować - dopiero sprawdzimy, chyba że pospieszy z informacją jakiś Czytelnik strony.

Wpływamy do kanału. Nad kanałem poprowadzono ogromny nasyp, który sztucznie podzielił Szeląg na dwa jeziora. W nasypie wykopano tunel, którym przepływamy na jezioro Szeląg Mały. Górą poprowadzono drogę i linię kolejową. Tunel ma ścieżkę holowniczą. Mijanie odradzam. Można wysadzić desant i sprawdzić, czy z przeciwka nie będzie płynąć jakaś jednostka.

Warto przeczytać

  • Linie wysokiego napięcia na Pojezierzu Iławskim - zestawienie tutaj

Piotr Salecki (kwiecień 2017)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź