Płaskie

Wpływamy tu z Jezioraka przez cieśninę, zwaną Bramką Płaską. Przechodzi nad nią niska linia wysokiego napięcia. Dużo przewodników podaje błędną, zawyżoną wysokość drutów! Według deklaracji firmy Energa, w sezonie 2017 linia ta ma zostać poprowadzona pod dnem.
Zaraz po przejściu cieśniny zakręcamy pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, szlak prowadzi nas w kierunku północnym. Tutaj znajduje się podmokła wysepka, niewystępująca jeszcze na mapach. Po minięciu jej widać już rozległe akwatorium jeziora Płaskiego i na horyzoncie Wyspę Samotną.

Jezioro ma długość około sześciu kilometrów a szerokość około czterech kilometrów. Im bliżej Jerzwałdu, tym jezioro jest węższe.

Liczne wyspy zlokalizowane są przy południowym brzegu (poza wyspą Samotną, która zgodnie z nazwą znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora). Są to: Leśny Ostrów, Stodółka, Marki i Jeż. oraz jedna wysepka bez nazwy. Chociaż nie widać tego na mapach, jezioro pomiędzy wyspami a południowym brzegiem jest porośnięte trzcinowiskami. W wodzie znajdują się również pale. Dlatego zalecam omijanie wysp lewą burtą - gdy płyniemy w kierunku Jerzwałdu. Wyspa Marki jest bardzo niewielka i położona blisko brzegu. Jest otoczona trzcinami i bardzo trudno ją odnaleźć, dlatego wielu wodniaków po powrocie z Płaskiego oświadcza, iż "Marki już nie istnieją".

Na brzegu, pomiędzy Markami a Jeżem zlokalizowany jest stały pomost Związku Gmin Jeziorak. Jego kraniec ledwo wystaje z trzcin, dlatego z wody trudno go dojrzeć. W pobliżu znajduje się pole namiotowe Krupówka. W samym Jerzwałdzie zlokalizowany jest pływający pomost Związku Gmin Jeziorak, a na północnym brzegu przystań gospodarstwa agroturystycznego.

Zatoki na zachodnim krańcu jeziora - Miła i Jerzwałd - lepiej omijać. Dno jest tu bagniste, muliste i płytkie. Ciągniemy za sobą bąbelki i warkocz mułu. Tablice ustawione przy wejściu na Płaskie, informujące o strefie ciszy, nie obowiązują.

Piotr Salecki (kwiecień 2017)

Wejście na jezioro Płaskie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź