Wyspa księdza

Wyspa położona przy miejscowości Jezierzyce, blisko wschodniego brzegu jeziora. Trzciny zarastają przesmyk, w związku z czym wyspę możemy wziąć za fragment linii brzegowej. Wyspa jest cała otoczona trzcinami i praktycznie niedostępna. Z wyspą związane są legendy, dotyczące miejscowego księdza Grzybowskiego, który miał na wyspie swój letni domek. Jego serdecznym kolegą był ksiądz Karol Wojtyła, który podczas swoich wizyt nad Jeziorakiem odbywał z nim wspólne kajakowe wyprawy. Na brzegu jeziora w Jezierzycach znajduje się mały pomnik, tablica i ławeczki. Wtajemniczeni (czytaj: kulturalni) wodniacy cumują za osłoną wyspy u Pani Krystyny.

Paweł - Bosman przystani Skarbek:
Rzeczywiście tak się nazywa ta wyspa. I jest to wyspa bo kiedyś po kilku głębszych udało mi się opłynąć ją dookoła dużym jachtem. Wg mieszkańców Gizerka na wyspie miał swój domek letni ksiądz Grzybowski który odprawiał msze na lądzie w budynku niedaleko wyspy. Jego serdecznym kolegą "po wiośle" był Karol Wojtyła. Ponoć młody ksiądz Karol przyjeżdżał do Gardzienia autobusem i piechotą przez las a potem po lodzie docierał z wizytą do k. Grzybowskiego. Na wyspie znajduje się domek teraz jak sądzę w kiepskim stanie ale kiedyś (20 lat temu) pamiętam moją pierwszą wizytę na tej wyspie. Widoku wnętrza domku nie zapomnę. Mimo że ksiądz odszedł dużo wcześniej na stole leżała gazeta, szklanka z fusami po herbacie, pogniecione łóżko i obrazy religijne na ścianach. Jakby ktoś tam cały czas mieszkał. Jednak kłódka zardzewiała sugerowała opuszczenie domku dawno... pozdrawiam bosman przystani Skarbek - Paweł

Piotr Salecki (kwiecień 2017).
Informacje nadesłali również: Maca, Mmm.


Wyspa Księdza - widok od strony Płw. Szkolnego - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Wyspa Księdza - widok od strony Płw. Szkolnego. Trzciny widoczne z prawej strony wyspy uniemożliwiają jej opłynięcie i optycznie łączą wyspę ze stałym lądem - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)


Wyspa księdza - fot. Andrzej Różycki (Murfel) - lato 2017

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź