Jeziorno - Piec - U Benedykta - przystań dla przyjaciół i znajomych

Przystań U Benedykta położona jest w zatoczce Jezioraka prowadzącej do przesmyku na Jezioro Płaskie. Wiele lat charakterystycznym punktem była tu niska linia wysokiego napięcia. Po wielu latach starań środowiska wodnego została ona jesienią 2019 roku poprowadzona pod dnem.

Przystań u Benedykta jest przystanią rezydencką, ale w nazwie znajdziecie dopisek "dla przyjaciół i znajomych". Czy dla znajomych znajomych też? Jeśli przypływacie na chwilę, na kilka godzin czy na nocleg, wszystko zależy od Waszej postawy, rekomendacji lub powołania się na wspólnych znajomych a także oczywiście od... wolnego miejsca, bo często wszystkie są po prostu zajęte. Owo zawężenie grona potencjalnych gości przystani jest uzasadnione potrzebą ciszy i spokoju cumujących tu przyjaciół i znajomych oraz stanowi bufor przed niechcianymi wizytami wodniaków, którzy wykazują się delikatnie mówiąc - brakiem kultury.  

Pomosty przystani są doskonale widoczne na południowym brzegu zatoki Jezioraka, która w tym miejscu stopniowo się zwęża, prowadząc do przesmyku na Jezioro Płaskie, na wielu mapach i w przewodnikach opisanej jako Bramka Płaska. Przystań terytorialne przynależy do oddalonej od jeziora miejscowości Jeziorno, a osada nad wodą znana jest pod nazwą Piec.

Pomosty cumownicze są drewniane, mają również drewnianą listwę odbojową. Wyposażone są w drewniane polery cumownicze (miejscami metalowe).

Głębokości przy pomostach maleją wraz z dojściem do brzegu, ale zapewniają swobodne cumowanie jachtom mieczowym pływającym po Jezioraku. Musimy być przygotowani na częściowe wyciągnięcie miecza. Do pomostów ustawionych prostopadle do brzegu cumujemy najczęściej burtą, wzdłuż pomostu, z kolei do pomostów ustytuowanych równolegle do linii brzegowej cumujemy dziobem do pomostu, rufą do boi (niektóre stanowiska wymagają użycia kotwicy). Część stanowisk przy pomostach równoległych do linii brzegowej ma również stanowiska od strony brzegu, tam jachty cumują burtą.
Na miejscu możecie skorzystać z sezonowo ustawionej toalety toi-toi, nabrać wody, po uzgodnieniu podłączyć się do prądu.

Przed przypłynięciem tutaj, jeśli nie zaliczamy się jeszcze do grona przyjaciół i znajomych Benedykta, konieczne należy skontaktować się z gospodarzem przystani, Benedyktem Kowalskim i poprosić go o zgodę na cumowanie. Jeśli będziecie na przystani - warto namówić Benedykta na rozmowy o okolicy, o której może opowiadać długo, barwnie i ciekawie, bo jest wspaniałym gawędziarzem. Pozdrówcie gospodarza przystani ode mnie!

Piotr Salecki (maj 2022)

  • Kontakt do Przystani U Benedykta: 795-563-707, 608-495-676
  • GPS przystani: 53°45'31.2"N, 19°54'21.1"E
  • Galeria zdjęć przystani U Benedykta jest tutaj
Jeden z pomostów przystani - fot. Piotr Salecki (2021)
Pozdrówcie ode mnie gospodarza przystani, Benedykta Kowalskiego... - fot. Piotr Salecki (2021)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź