Ilińsk (Jelonek)

 Jezioro ma długość około sześciu kilometrów i szerokość około jednego kilometra. Podzielone jest sztuczną groblą, po której przebiega linia kolejowa. Po wybudowaniu grobli tę część jeziora uznano za odrębny akwen i nazwano Jelonek. Kształtem Ilińsk przypomina nieco literę V albo U. Przez część północną przepływają wodniacy płynący szlakiem Kanału Elbląskiego.

Jezioro Ilińsk
ma długość około sześciu kilometrów i szerokość około jednego kilometra. Podzielone jest sztuczną groblą, po której przebiega linia kolejowa. Po wybudowaniu grobli tę część jeziora uznano za odrębny akwen i nazwano Jelonek.
Kształtem Ilińsk przypomina nieco literę V albo U. Przez część północną przepływają wodniacy płynący szlakiem Kanału Elbląskiego. Jeśli płyniemy od strony Miłomłyna wpływamy do głęboko wcinającej się w ląd zatoki. Musimy opłynąć cypel, na którym zlokalizowana jest wieś Majdany Małe. Po obu stronach tego cypla są pola biwakowe i miejsca do noclegu "na dziko". Jeśli opływając cypel skręcimy o sto osiemdziesiąt stopni na północ - zgodnie ze szlakiem wyznaczonym bojami - popłyniemy przez jezioro w kierunku dalszego odcinka Kanału Elbląskiego.
Kanał Elbląski w kierunku Małdyt ma wejście w północnej części jeziora. Po prawej stronie wejścia do kanału w zatoce znajduje się baza harcerska z solidnym pomostem (cumowanie po uzgodnieniu z harcerzami) i dobre miejsce biwakowe.
Wschodni brzeg jeziora porośnięty jest gęstym lasem. Wypatrujcie przerw w trzcinach a znajdziecie atrakcyjne miejsca na nocleg.

Jeśli płyniemy w przeciwnym kierunku - to znaczy do Miłomłyna - musimy trzymać się szlaku, aby odnależć wejście do Kanału Elbląskiego schowane w zatoce.

jezioro Jelonek
Jeśli zaś po po wejściu na Ilińsk od strony Miłomłyna skręcimy w kierunku południowym i dopłyniemy do krańca jeziora, przekonamy się, że możemy popłynąć jeszcze dalej. Przed nami sztuczne zwężenie (grobla) z mostem kolejowym.
Aby wpłynąć na południową część jeziora, musimy przejść pod mostem nieczynnej linii kolejowej. Z daleka miejsce to jest trudne do zauważenia. Pod mostem należy uważać na podwodne przeszkody - bloki betonowe w dnie, kamienie. Płyniemy bardzo powoli i ostrożnie. Ten fragment jeziora za mostem jest obecnie nazywany  jeziorem Jelonek, choć nie jest to oficjalna nazwa. W kierunku wschodnim odgałęzia się długa Zatoka Zielona. Na jej krańcu zlokalizowane jest pole namiotowe i dobre miejsce do noclegu "na dziko". Tuż za mostem na prawym brzegu gospodarstwa agrosturystyczne z prywatnymi pomostami. Dalej plaża i kąpielisko.

Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja styczeń 2019)

Zatoka jeziora do której prowadzi Kanał Elbląski od strony Miłomłyna - fot. Piotr Salecki (2016)

Miejsce do postoju "na dziko" - fot. Piotr Salecki

Wschodni brzeg jeziora - fot. Piotr Salecki (2016)

Widok w kierunku północnym, w stronę Małdyt - fot. Piotr Salecki (2016)

Grobla z mostem po którym przebiega linia kolejowa - obecnie nieczynna. Zwężenia jeziora dokonano w tym miejscu sztucznie a oddzielony groblą akwen wodniacy nazywają jeziorem Jelonek - fot. Piotr Salecki (2016)

Pod mostem są podwodne przeszkody trzeba uważać - fot. Piotr Salecki (2016)

Tuż za mostem na brzegu są prywatne pomosty i dacze - fot. Piotr Salecki (2016)

Widok w kierunku południowo-wschodnim tędy płyniemy do Zatoki Zielonej - fot. Piotr Salecki (2016)

Widok na wejście do Kanału Elbląskiego - po prawej stronie poza kadrem zdjęcia znajduje się mała zatoczka, na której krańcu mieści się harcerska baza - dobre miejsce na biwak - fot. Piotr Salecki (2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź