- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Budwity
Budwity to niewielkie jezioro, na które wpływamy kanałem-przesmykiem przy 32,6 kilometrze Kanału Elbląskiego. Miejsce to wygląda bardziej jak rozlewisko niż ujście bocznego kanału. Budwiuty to niewielkie, rzadko odwiedzane jezioro z kilkoma miejscami do lądowania na brzegu. |
Płynąc Kanałem Elbląskim mijamy jezioro, którego większość wodniaków nie zauważa, większość nie wie o jego istnieniu i większość, także stałych bywalców i znawców Pojezierza Iławskiego nigdy na nie nie wpłynęła. Dlatego zapraszam i zachęcam - wpłyńcie na Budwity!
Jezioro Budwity jest najczęściej pomijane w trakcie rejsów przez większość wodniaków. Jednostki wpływające tu w trakcie sezonu można policzyć na palcach obu rąk. Dzieje się tak dlatego, że wejście na jezioro jest nieoznakowane i wygląda jak ujście dzikiej rzeczki albo rozszerzenie/rozlewisko Kanału Elbląskiego.
Płynąc od strony pochylni rozlewisko i przesmyk na jezioro Budwity będzie po prawej stronie Kanału Elbląskiego, przy kilometrze 32,6 kanału, GPS: 53°56'56.0"N, 19°39'21.4"E. Co ciekawe, popularna mapa google oznacza jezioro Budwity jako jezioro... Piniewo.
Przesmyk czy kanał na jezioro?
Przesmyk/kanał prowadzący do jeziora ma wypłycenia i przeszkody podwodne (leżące na dnie pnie zwalonych drzew). Przez kanał przechodzi niska, nieoznakowana linia energetyczna. Kanałem płyniemy jednak z położonym masztem i podobnie przepływamy na jezioro Budwity, maszt postawić możemy dopiero po wyjściu na jezioro. W okolicy linii energetycznej miejsca do zacumowania "na dziko". Ewentualnych przeszkód podwodnych spodziewajmy się po minięciu linii energetycznej. W kanale podczas moich rejsów w 2019 roku było miejsce w które uderzyłem spodziną silnika (zatopiony pień? spłycenie?). Warto podnieść silnik do góry na tyle, na ile będzie to możliwe, aby był jak najmniej zanurzony przy pracującej śrubie i działającym chłodzeniu. Bądźmy przygotowani do natychmiastowego przejścia na bieg jałowy.
Po wyjściu na jezioro Budwity płyniemy początkowo wąską przecinką wśród wodnej roślinności. Dopiero po kilkuset metrach zieloności ustępują.
Gdzie możemy przybić do brzegu?
Samo jezioro nie oferuje nam wielu miejsc do dobicia "na dziko". Brzegi są zalesione i niedostępne, z odgradzającym od lądu pasem trzcin. To dosłownie jedno miejsce na brzegu zachodnim i jedno miejsce przy brzegu wschodnim (uwaga na kamienie). Kolejne są dopiero przy miejscowości Budwity.
W samych Budwitach możemy dobić na wschodnim brzegu do "plaży miejskiej". Plażę widzimy z daleka, to wyróżniająca się wśród zieloności trzcin jasna plama piasku. Uwaga na resztki drewnianej palisady. Do miejscowości i sklepu będziemy mieli około 600 metrów. Możemy również zacumować do pomostu na zachodnim brzegu, skąd początkowo idziemy skrajem pola i następnie ścieżką do gruntowej drogi. Uwaga - pomost jest prywatny, jeśli znajdziecie tabliczkę z informacją o właścicielu, należy zapytać o zgodę na dobicie. Do Budwit będziemy mieli podobny spacer jak z plaży. W pobliżu pomostu jest też skarpowy brzeg zachęcający do dobicia, ale w wodzie jest tam sporo kamieni. Wszystkie możliwe miejsca do zacumowania prezentuję również na zdjęciach. Do rejsu na Budwity zachęcił mnie właściciel Przystani Na Wyspie w Miłomłynie. Dziękuję.
Koordynaty GPS
- Wejście z Kanału Elbląskiego na przesmyk-kanał do Budwit: 53°56'48.41''N, 19°39'20.34''E
- Wypłycenie w przesmyku-kanale (przeszkody podwodne) 53°56' 46.7"N, 19°39' 20.35"E
- Przerwa w trzcinach na brzegu zachodnim: 53°56' 32.04"N, 19°39' 16.7"E
- Przerwa w trzcinach na brzegu wschodnim: 53°56' 35.9"N, 19°39' 27.95"E
- Plaża miejska Budwity: 53°56'11.0''N, 19°39'43.5''E
- Pomost Budwity: 53°56'04.5"N 19°39'29.4"E
Piotr Salecki (marzec-maj 2021)
Artykuł, zdjęcia i mapka powstały dzięki wsparciu:
| ||
Dziękujemy! |
Przesmyk-kanał z Kanału Elbląskiego na jezioro Budwity - fot. Piotr Salecki (2021)
Przesmyk-kanał z Kanału Elbląskiego na jezioro Budwity. Widoczna nieoznakowana linia energetyczna. W jej okolicy miejsca do lądowania na prawym brzegu - fot. Piotr Salecki (2021)
Widok na jezioro Budwity po wyjściu z przesmyku-kanału - fot. Piotr Salecki (2021)
Wschodni brzeg jeziora - fot. Piotr Salecki (2021)
Wschodni brzeg jeziora po lewej stronie, na horyzoncie brzeg południowy - fot. Piotr Salecki (2021)
Miejsce do zacumowania "na dziko" przy wschodnim brzegu - fot. Piotr Salecki (2021)
Miejsce do zacumowania "na dziko" przy wschodnim brzegu - uwaga na kamienie - fot. Piotr Salecki (2021)
Zachodni brzeg jeziora, miejsce do zacumowania "na dziko" - fot. Piotr Salecki (2021)
Panorama południowego brzegu jeziora, w oddali widoczna wśród zieleni trzcin niewielka plaża - fot. Piotr Salecki (2021)
Plaża na południowym brzegu - jedno z dwóch miejsc do dobicia przy miejscowości Budwity - fot. Piotr Salecki (2021)
Plaża na południowym brzegu - uwaga na palisadę - fot. Piotr Salecki (2021)
Pomost w Budwitach przy brzegu zachodnim - fot. Piotr Salecki (2021)
Zabudowania Budwit są nieco oddalone od brzegu jeziora - fot. Piotr Salecki (2021)
Tak widzimy z jeziora Budwity wejście na kanał/przesmyk prowadzący do Kanału Elbląskiego - fot. Piotr Salecki (2021)
- Kategorie stron:
- 2066 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź