Szeląg Mały

To ostatnie jezioro na wschodnim ramieniu Pojezierza Iławskiego. Jezioro powstało z powodu poprowadzenia przez jezioro Szeląg nasypu, przez który porowadzono linię kolejową i drogę. Pod nasypem przekopano tunel, który sztucznie podzielił Szeląg na dwa jeziora. Tunelem przepływamy z jeziora Szeląg Wielki na jezioro Szeląg Mały. Tunel ma ścieżkę holowniczą. Mijanie odradzam. Można wysadzić desant i sprawdzić, czy z przeciwka nie będzie płynąć jakaś jednostka.

Jezioro ma długość około dwóch i pół kilometra, średnią szerokość około czterystu metrów. Praktycznie całe jezioro otaczają z obu stron kompleksy leśne. Tuż za kanałem (nie ma oficjalnej nazwy), na lewym brzegu ośrodek wypoczynkowy Stanica Wodna, dostępny dla żeglarzy i wodniaków. Jezioro zakręca w kierunku wschodnim i gwałtownie się zwęża. Przepływamy przez wąską cieśninę. Niektóre przewodniki ostrzegają przed wypłyceniami w tym miejscu i zalegającymi w dnie głazami.

Za cieśniną, na lewym brzegu, na wysokiej skarpie - ośrodki wypoczynkowe Skowronki i Elemis. Ich pomosty nie wyglądają na przystosowane do przyjmowania żeglarzy, ale w razie potrzeby spróbować możecie.

Kolejnym ośrodkiem, widocznym na horyzoncie, jest przystań Hotelu Anders. Kilka pomostów, kąpielisko. Po zacumowaniu należy zgłosić się do bosmana, który wskaże miejsce postoju. Na lądzie pełne zaplecze sanitarne.

Za ośrodkiem na brzegu jeszcze jeden prywatny pomost. Dalej jezioro zakręca w kierunku południowym. Na samym końcu na lewym brzegu pole namiotowe.

Piotr Salecki (kwiecień 2017)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź