Otwarcia śluz i mostów 2013 - rewolucyjne zmiany

Śluza Gdańska Głowa z otwartym mostem obrotowym, co umożliwia śluzowanie jachtom z postawionym masztem  - fot. Piotr Salecki

Bez fałszywej skromności
mogę napisać, że moje starania i inicjatywy zaczynają przynosić skutek. W 2011 roku napisałem opracowanie o stworzeniu systemu otwarć mostów i śluz - tutaj które rozsyłałem po wszystkich instytucjach, zajmujących się administrowaniem  obiektami hydrotechnicznymi. Pod koniec 2012 roku odbyło się spotkanie nawigacyjne zainicjowane przez Zbigniewa Ptaka z Biura Rozwoju Dróg Wodnych, na którym kolejny raz przedstawiłem swoje propozycje, przyjęte potem jako podstawa propozycji środowiska wodniackiego. Wszystkie te działania przyniosły wreszcie pierwsze efekty.


Według nowego rozporządzenia RZGW Gdańsk, śluzy na Nogacie od 27 kwietnia do 30 września będą czynne codziennie, w dni powszednie od 07.00 do 20.00, w dni świąteczne od 08.00 do 18.00. Całość zmian w załączonym pod tekstem komunikacie 3/2013.

W poniższym komunikacie nie ma na razie mowy o otwarciach śluz Przegalina i Gdańska Głowa, gdyż są zamknięte ze względu na wysoką wodę na Wiśle. Ponieważ jednak śluzy na Nogacie były dotychczas zwykle krócej otwarte, domniemywać należy, że czas pracy Przegaliny i Gdańskiej Głowy będzie taki sam.

Aktualizacja: dziś, 29 kwietnia ukazał się komunikat RZGW nr. 4/2013, w którym jest informacja o otwarciu wrót przeciwpowodziowych i wznowieniu pracy śluz Gdańska Głowa i Przegalina. Godziny otwarć będą dłuższe, niż śluz na Nogacie, czyli od 29 kwietnia do 30 września śluzy będą czynne codziennie, w dni powszednie od 07.00 do 21.00, w dni świąteczne od 09.00 do 21.00.  Skan komunikatu na końcu newsa.

Stworzenie systemu funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych w rejonie Pomorskiego Szlaku Zeglarskiego było i jest jednym z moich głównych postulatów.  Zespołowi RZGW Gdańsk należy się wielkie uznanie i pochwała, za wprowadzenie rozsądnych godzin otwarć śluz. Dotychczasowe godziny paraliżowały żeglugę poza ścisłym sezonem (lipiec-sierpień), gdyż śluzy były wtedy np. w weekendy nieczynne.


Trochę lepiej jest także, jeśli chodzi o mosty. Most zwodzony na Szkarpawie w Drewnicy w sezonie będzie czynny w wyznaczonych godzinach a poza sezonem otwierany na żądanie w godzinach 07.00-15.00. Niestety, podobna adnotacja na razie nie widnieje przy moście w Rybinie, który poza sezonem nadal będzie otwierany o 09.00 i 14.00. Mój postulat to otwieranie na żądanie (poza sezonem) wszystkich mostów zwodzonych na Szkarpawie i Wiśle Królewieckiej.

O dalszych zmianach będę systematycznie informował.
Piotr Salecki (kwiecień 2013)

  • Mój pierwszy artykuł o  potrzebie zmian - tutaj
  • Supły na Pętli - tutaj

Odpowiedzi

jeszcze czasy mostów na Szkarpawie

Proponuję jeszcze zainicjować sensowne ustalenia godzin otwarcia mostów na Szkarpawie. 1/most w Rybinie pierwszy raz otwiera się o 9-tej. To stanowczo za późno. Często wieczorem dopływa się z Zalewu do Rybiny i skoro świt chce się płynąć dalej. Most powinien być otwarty o siódmej rano. 2/ Godziny otwarć mostów, które sa na jednej trasie, nie są zgrane. Czasem jest 1,5h a czasem 3. Realnie powinny być otwierane co 2h dla spokojnego przepłynięcia. 3/ Proponuję, żeby oba mosty były otwierane w każdej pełnej godzinie nieparzystej. Czyli co 2 h. Rybina powinna zaczynać o 7-mej. Drewnica może o 9-tej. Zdrówka Wiesiek Sawicki kilka razy w roku zaliczający tą trasę

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź