Po wodach Gdańska - opis archiwalny, aktualny do 2013 roku

Uwaga! Od wiosny 2012 roku żeglarze i wodniacy będą mieli do dyspozycji nowe przystanie żeglarskie i kajakowe, zbudowane w ramach Ożywienia Dróg Wodnych w Gdańsku. Więcej informacji - tutaj.

To szlaki wodne wokół Gdańska: Motława, Stara Motława, Kanał Kaszubski, wody portowe, Martwa Wisła, rozlewisko Wisły Śmiałej, szlaki kajakowe: Radunia, Opływ Motławy. Układ dróg wodnych pozwala na zamknięcie wielu "pętli" przy wypłynięciu na wody Zatoki Gdańskiej w trzech miejscach  - przez Kanał Portowy przy Westerplatte, w Górkach Zachodnich bądź w Świbnie przez Przekop Wisły. Główną drogę wodną stanowi Martwa Wisła. Na wielu odcinkach rozlewa się szeroko, umożliwiając swobodne pływania pod żaglami i halsowanie. Dzięki takiemu "okrężnemu" układowi dróg wodnych, przy złej pogodzie wodniacy i jednostki typowo śródlądowe mogą płynąć z Gdańska do Elbląga, Malborka czy Iławy bez wychodzenia na wody zatokowe. Jeśli płyniemy Martwą Wisłą z samego Gdańska mamy stałe mosty i musimy od razu  położyć maszt. Jeśli płyniemy od Górek Zachodnich, mamy najpierw do pokonania most pontowy w Sobieszewie (otwierany zaledwie kilka razy dziennie) oraz Śluzę Przegalina, przy której jest niski mostek (znowu kładzenie masztu). W ciągu kilku lat ów mostek ma być zwodzony. Wszystkich tych „kłopotów” możemy oczywiście uniknąć, płynąc przez Zatokę Gdańską i Przekop Wisły. Samego Przekopu nie należy się go przesadnie obawiać, od strony morza drogę wskazuje pława SWB. Wystarczy unikać wpływania tam przy dużej fali lub w nocy.
W samym Gdańsku warto przesiąść się na kajak i popłynąć Opływem Motławy, podziwiając piękne fortyfikacje i dawną śluzę Kamienna Grodza, wpłynąć w Kanał Młyński i Starą Motławę.


Schemat dróg wodnych z naniesionymi przystaniami, które będą czynne od 2012 roku

Ważniejsze przystanie i mariny

Gdańsk - marina na Starym Mieście, Polski Klub Morski przy Twierdzy Wisłoujście, na Martwej Wiśle  przystanie "Stewa", "Pałacu Młodzieży", Gdańskiego Klubu Morskiego im. Zaruskiego i JachtKlubu Północnego, w Górkach Zachodnich Narodowe Centrum Żeglarstwa, "Galion" - AZS, AKM, JachtKlub Stoczni Gdańskiej, YachtKlub im. Conrada, i "Neptun". Przed Sobieszewem  trwa budowa przystani na prawym brzegu, za Sobieszewem kończy się budować port "Galeona" choć o jego dostępności dla wodniaków na razie niewiele wiadomo, powstają też kolejne przystanie.Mapka ilustrująca szlaki opisywane w dziale Po Wodach GdańskaPiotr Salecki (kwiecień 2008)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź